Zeki Müren Doğum Günü ile Hatırlandı: Sanat Güneşimizin 87.Yaşı

2 dakikada okuyabilirsiniz


Zeki Müren Doğum Günü ile Hatırlandı
Zeki Müren Doğum Günü ile Hatırlandı

Zeki Müren Doğum Günü ile Hatırlandı: Sanat Güneşimizin 87.Yaşı

Zeki Müren Doğum Günü ile Hatırlandı: Sanat Güneşi Zeki Müren bugün 87’nci yaşında. Zeki Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da doğdu. Zeki Müren, güzel sesi, naifliği, sanatına saygısı ve sevgisiyle gönüllere taht kurmuş bir sanatçı. Aynı zamanda kendisi başarılı bir şair ve oyuncu. Pek çok filmde, Türkiye’nin usta oyuncularıyla rol aldı. “Paşa” ve “Sanat Güneşi” olarak anılan Zeki Müren, Türk Sanat Müziği’nin en önde gelen sanatçılarından biri. 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini kapattı

Google’dan Büyük Sürpriz: Zeki Müren İçin Doodle 

Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google, Sanat Güneşi’nin 87’nci doğum gününe özel bir doodle tasarladı. Şu an Doodle sayesinde Zeki Müren tüm dünyada bir merak uyandırıyor. Hazırlanan bu tasarımla birlikte Sanat Güneşi’nin hayatı hakkında bilgiler yeniden gün yüzüne çıkıyor.

“Paşa” ve “Sanat Güneşi” Diye Anılan Zeki Müren Kimdir?

Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da doğdu. İlkokul ve orta okulu bitirdikten sonra Boğaziçi Lisesi’nde öğrenci iken pek çok alanla ilgili dönemin saygın öğretmenlerinden, ustalarından sinema, oyunculuk ve ses eğitimleri aldı. 1950 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun düzenlediği solist sınavına katıldı. 186 adayın katıldığı sınavda rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Ardından 1951 yılında TRT İstanbul’un canlı olarak yayınladığı bir radyo programında ilk konserini verdi. Konserin çok beğenildiği biliniyor.

Ardından başarılarının ardı arkası kesilmedi. Radyoda seslendirmeler, plaklar… Dönemin en iyi gazinosu olan Maksim Gazinosu’nda 11 yıl boyunca solistlik yaptı. 1976 yılında Londra’daki Royal Albert Hall’da konser veren ilk Türk sanatçı olarak tarihe adını kazıdı. 600’ü aşkın plak ve kaset doldurduğu, 300 dolayında da şarkı bestelediği biliniyor. Pek çok ödül aldı. Tarzı, düşünceleri, renkli kişiliği sayesinde halkın ilgisi hep üzerindeydi.
Sanata olan büyük katkılarından dolayı 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını ödüllendirildi. TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında kalp krizi geçirerek 24 Eylül 1996 tarihinde yaşamını yitirdi.

“Hiç Tanımadığınız Yönleriyle Sanat Güneşi Zeki Müren Kimdir” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Sanat Güneşi Tüm Mal Varlığını Bağışladı

Vasiyetinde tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bıraktı. TEV ve Mehmetçik Vakfı, 2002 yılında Bursa’da Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi‘ni yaptırdı. TEV Bursa Şube Başkanı Mehmet Çalışkan 24 Eylül 2016 tarihinde yaptığı bir açıklamada vakfın Zeki Müren Burs Fonu‘ndan 20 yılda 2 bin 631 öğrencinin yararlandığını belirtti. Ölümünün ardından sanatçının Bodrum’da son yıllarını yaşadığı evi, Kültür Bakanlığı’yla yapılan protokol ile Zeki Müren Sanat Müzesi‘ne dönüştürüldü. 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açıldı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke