Zayıflama ve Sağlıklı Yaşamın Yeni Trendi: Kan Grubuna Göre Beslenme

2 dakikada okuyabilirsiniz


Evet yanlış duymadınız! Farklı kan gruplarına farklı beslenme tarzları uygulayarak formda kalabilmek ve hastalıklardan uzak durabilmek mümkün. Amerikalı tıp uzmanı Dr. Peter J. D’Adamo tarafından ortaya atılan teze göre; yediklerimiz, kan grubumuz ve sağlığımız arasında önemli bir ilişki var. Dr. D’Adamo 1996 yılında çıkardığı “Eat Right For Your Blood Type” isimli kitabında söz konusu tezini gündeme getiriyor ve bu konuda pek çok araştırmanın da yapılmasına vesile oluyor.

Bakalım hangi kan grubu neleri tüketmeli, nelerden uzak durmalı;

A kan grubuna sahipseniz sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Süt ve süt ürünleri, hayvansal yağlar, et ve bazı tahıllardan ise uzak durmakta fayda var. Çünkü A grubunun kanı diğer kan gruplarından daha kalındır ve bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Bu grubun risk altında olduğu hastalıklar ise şu şekilde: kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser.

Kan grubunuz B ise meyve, sebze, balık, süt ürünleri ve dana etinden oluşan dengeli bir beslenme programını benimsemelisiniz.

AB kan grubuna sahipseniz beslenmenizin temeli vejetaryenlik üzerine olmalı. Balık, et (tavuk hariç), süt ve süt ürünlerini ise sınırlı bir şekilde tüketmek sizin yararınıza olacaktır.

O kan grubuna sahip biriyseniz protein yönünden yüksek yiyecekleri tercih etmelisiniz. Karbonhidrattan ise uzak durmak en iyisi. Buğday, kepekli gıdalar, süt ve süt ürünleri, kuruyemişler de kontrollü miktarlarda tüketilebilir. Bu kan grubuna sahip kişilerin sık bir şekilde karşılaştığı hastalıklar ise şöyle: hipotiroid, yüksek mide asidi ve ülser.

Bu beslenme şekillerinin ne oranda etki edeceği kişiden kişiye değişiklik gösterse de çoğunlukla olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiş. E ne diyelim, sağlıklı günler efendim 🙂

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
Beyza Nur