Zamanında Hitler Faşizmini Desteklemiş ve Günümüzde de Var Olan 11 Marka

3 dakikada okuyabilirsiniz


Birçok dev şirket Nazilerle işbirliği yaparak teknolojiye yön vermiştir. Bu şirketlerin bazıları ideolojik olarak Nazi sempatizanı olsa da bazıları sadece maddi amaçlarla hareket eden kurumlardı. Hitler’in başarısında payı olan ve emin adımlarla ilerlemesinde büyük katkıları olan Nazileri savunan günümüz markalarını sizler için derledik.

1. BMW

Nazi partisi üyelerinden olan BMW’nin kurucusu Günther Quandt, savaş döneminde Nazi rejimi için silah ve askeri teçhizat üretiyordu. Fabrikalarındaysa 50 bin savaş tutuklusu ve toplama kamplarından gelen Yahudi işçileri çalıştırdı.

2. Coca-Cola

1936’da yabancı markaların Almanya’ya ithalatını durdurmasıyla Coca-Cola harekete geçer. Nazi rejimiyle pazarlığa giren ve anlaşma sağlayan Coca-Cola, reklam afişlerinde kola içen Nazi gençliğinin ve gamalı haçın; arka yüzünde de Führer’in fotoğrafının yer almasını kabul eder. 1941’de Almanya Avrupa’daki en büyük pazar haline gelirken ABD hükümeti markanın Almanya’ya olan ihracatını durdurur. Bunun üzerine Coca-Cola’nın Almanya temsilcisi, Nazi gençliğine hitap eden yeni bir içecekle gelir: Fanta.

3. Siemens

İkinici Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarından getirilen Yahudi tutukluları, kalabalık halinde yakmalarını sağlayacak fırınları üreten firma Alman teknoloji devi Siemens’ti.

4. Hugo Boss

1924’te markayı kuran Hogo Boss, 1931’te Nazi partisine üye oldu. Hitler iktidara geldikten 1945’in sonuna kadar Alman ordusunun üniformalarını yaptı. Tasarımları arasında SS’lerin hatta Hitler’in gençliğinin de üniforması vardır.

5. Bayer

İlaç devi Bayer’in Nazilerin gaz odalarında kullandıkları Zyklon B gazının üreticisi IG Farben’in bir alt kolu olduğunu biliyor muydunuz? Gaz üretiminin dışında “ölüm meleği” olarak tanınan Nazi doktor Josef Mengele’nin deneylerine de yardım eden firma, savaş sonrasında Bayer tarafından satın alındı.

6. Renault

Renault’nun kurucusu Luis Renault, Nazilere kamyon üretiyordu. 1944’te Nazilerden kurtulan Fransa’da direnişçiler tarafından düşmanla işbirliği yaptığı gerekçesiyle yakalanan Renault, Paris yakınlarındaki bir hapishaneye gönderildi ve bir ay sonra tutuklular tarafından işlenen bir cinayette öldü.

7. Ford

Nazilerin en sağlam bağışçılarından birisi olan Ford markası kurucusu Henry Ford, Hitler’e yardım etmek için markanın Almanya’da elde ettiği gelirleri Nazi rejimine veriyordu. Ford, Führer’in doğum günü içinde 50 bin dolar vererek Almanya Devlet Nişanı’nı alan ilk yabancı olmuştur.

8. Ikea

İsveç’te faşist gençlik hareketine üye olan Kamprad, Nazi rejiminin İsveç’teki temsilcisi Per Engdahl’ın hayranıydı. Bu durumsa yakın bir zamanda Ikea’nın şu açıklamasını yapmasına neden olmuştur: “Kurucumuz, 70 yıl önce yaşananlardan dolayı birçok kez özür dilemiştir. Geçmişte yaşananların Ikea’nın faaliyetleriyle bir bağlantısı yoktur”. Nazileri savunan günümüz markaları arasında evimizi şirin bir hale getiren Ikea’nın olması sizi de şaşırtı mı?

Hitler döneminde yaşanmış gerçek bir hikayeyi anlatan “Holokost’un Görünmeyen Yüzü: Josef Mengele” adlı içerik için TIKLAYIN…

9. Fransız Demiryolları SNCF

Fransız Demiryolları ( SNCF), İkinci Dünya Savaşı’ndan 70 yıl sonra kamu oyundan Nazi rejimi altındaki faaliyetlerini kabul ederek özür diledi. 1942-1944 yılları arasında SNCF, 80 bin Fransız Yahudi’nin demiryoluyla Almanya’daki toplama kamplarına taşınmasını sağladı.

10. Volkswagen-Porsche

Hitler, 1933’te iktidara geldikten sonra “halkın arabası”ni üretmek amacıyla Porsche arabalarının yaratıcısı Ferdinand Porsche’yi çağırır. Kendisinden “bir böcek” gibi akıcı çizgilere sahip bir araba üretmesini isteyen Hitler’i harfiyen dinleyen Porsche, dilimize “Vosvos” olarak geçen Volkswagen (Halkın Arabası) Beetle (Böcek) otomobillerini üretti.

11. Kodak

Nazileri savunan günümüz markaları arasında Kodak’ta yer alıyor. Savaş döneminde ABD’nin düşmanlarla ithalat yasağına rağmen Almanya’dan ayrılmayan şirket onlarla alışverişine devam etti. Şirket iş birliğinin sonucunda, Hitler’in yaptığı kıyımları belgelemek için kullandığımız fotoğrafların tamamını bize sağlamış oldu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke