Suyun Üzerinde Yürüyen Adam: Atilla Hülagü

2 dakikada okuyabilirsiniz


Atilla Hülagü

İstanbul’da yaşayan insanların, en büyük problemlerinden biri kuşkusuz trafiktir. Özellikle köprü trafiği birçok insanı çileden çıkarır. Peki ya “karşı”ya yürüyerek geçseydik? Hem de suyun üstünde yürüyerek! Birçoğunuz komik ve imkânsız bulacaktır bu öneriyi ancak İstanbul Boğazı’nı suyun üzerinde yürüyerek geçen biri var: Atilla Hülagü!

Da Vinci’nin Hayali

Her şey Rönesans döneminin büyük dehası Leonardo Da Vinci’nin çizimiyle başlar. Da Vinci’nin çağından öte düşüncelerinden biri de suyun üzerinde yürümektir. “Walking on Water” isimli bir ayakkabı tasarımı çizer ancak icadını tamamlayamadan vefat eder.

Aradan yüzyıllar geçer, Türk deniz subayı Atilla Hülagü, Leonardo Da Vinci’nin tasarımından yola çıkarak suyda yürümeyi kafasına koyar.

Eşiyle birlikte yoğun bir çalışma temposuna girer Hülagü. İki yıllık teknik çalışmalar bitmiş, Arşimet Kanunu’ndan hareketle ortaya 45 santimetre uzunluğunda ve 25 santimetre yüksekliğindeki deniz ayakkabıları çıkmıştır. Artık test aşaması gelmiştir ancak ilk iki deneme, Boğaz’daki akıntı nedeniyle hüsranla sonuçlanır.

“Geçmişin Kokusunu Bugüne Taşıyan Adam: Yeşilçam Hafiyesi” İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN…

Kendisine gülenlere aldırmadan çalışmaya devam eder. Takvimler 1963 yılını gösterdiğinde İstanbullular suyun üzerinde yürüyen genç adamı şaşkınlıkla seyretmeye koyulurlar. Baltalimanı’nda başlayan yolculuk, yaklaşık bir saatin sonunda Anadolu Hisarı’nda son bulur.

Türk Deniz Subayı Atilla Hülagü, dünya tarihine, suyun üzerinde yürüyen ilk insan olarak adını yazdırır.

Not: Sunay Akın’ın “boğaz kenarına Atilla Hülagü heykeli dikilsin” önerisini, Netrojen ekibi olarak yürekten destekliyoruz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke