Yurt Dışı Deneyimi Yaşamak İsterken Endonezya Yolculuğu ile İkinci Ailesini Buldu

3 dakikada okuyabilirsiniz


Üniversite öğrencisinin iş, güç bir yana tek bir hayali vardır: Yurt dışı deneyimi yaşamak. Başka bir ülke hem macera hem heyecan bazen de korku anlamına gelir ama insana öyle tecrübeler kazandırır ki bunu yaşamadan tarif etmek çok zordur. Şimdi sizi yaşadığı inanılmaz deneyimlerle dünyaya bakış açısı değişen Ayşegül Kanca’yla tanıştıracağız. Karar sürecinde stresten ağlayan ama cesaret edip kendi güvenli alanından çıkabilen ve verdiği emeğin karşılığını Endonezya yolculuğu sonrası orada bir aileye sahip olarak alan bir kızın hikayesi bu.

Endonezya Yolculuğu

Ayşegül Kanca birinci sınıfta okuyan bir Hukuk fakültesi öğrencisiydi. Henüz birinci sınıfta olmasına rağmen karşısına öyle bir fırsat çıktı ki; hayatının deneyimini bu sayede yaşamış oldu. Yaz tatilini sıradan ve sıkıcı bir şekilde geçirmek istemeyen Ayşegül, okulundaki kariyer merkezi aracılığıyla AIESEC ile tanıştı. Kurumun sayfasını inceledi, bir projede yer almaya karar verdi. Ayşegül hem Asya’yı görmek istiyordu hem de insanlara yardım etmeyi seviyordu. “Semerang’daki insanların yardıma daha çok ihtiyacı var” düşüncesi onu Endonezya seçimini yapmaya yöneltti. “Nelerle karşılaşacağım, nerede yaşayacağım, kimlerle tanışacağım hatta ne yiyip ne içeceğim” gibi sorularla başlangıçta büyük tedirginlikler yaşadığını ve stresten birçok kez ağladığını itiraf eden Ayşegül, Endonezya yolculuğu bittiğinde ve ülkeye vardığında henüz havaalanında büyük bir sevgiyle karşılandı.

Endonezya Yolculuğu

“Kendimi çoktan bir aileye kabul edilmiş gibi hissettim” diyen Ayşegül, 6 hafta boyunca sabahları ilkokullarda, öğleden sonraları da yetimhane veya yatılı okullarda çocuklara İngilizce öğretti. Ayşegül’ün aslında çekingen bir yapısı vardı. Rahat ya da özgüven sahibi bir insan olmadığını düşünüyordu. Ama 6 hafta süresince kimi zaman yerel bir çevirmen oldu, kimi zaman da kendini kara tahtası bile olmayan sınıflarda İngilizce’yi hiç bilmeyen çocuklara ders verirken buldu. Endonezya yolculuğu dışında Asya’da pek çok ülkeyi ziyaret etme fırsatı da bulan Ayşegül, yaşadıklarıyla çok önemli bir sonuca vardı: “Hayatta hiçbir şey imkânsız değildir.”

Endonezya Yolculuğu

“Bu deneyim bana hayatımdaki her şeyden daha çok şey kattı” diyor Ayşegül. “Kendi gücümün, zorluklar karşısında neler yapmam gerektiğinin ve ne kadar şanslı olduğumun farkına vardım” diye de ekliyor. Ayşegül onlardan ayrılırken hayatında hiç ağlamadığı kadar ağladı. 6 hafta öncesine kadar birer yabancı olan; ev sahibi, oda arkadaşı, proje arkadaşları ve “çocuklarım” diye tanımladığı öğrencileri, 6 haftanın sonunda artık onun ailesi gibi olmuştu. Ayşegül, “Sunshine 7” projesinde yer aldığı için kendini hep şanslı hissedecekti. Çünkü artık neredeyse her gün konuştuğu ve dünyanın dört bir tarafından gelmiş arkadaşları vardı. Bütün bu yaşadıkları Ayşegül’e iyi insanların hangi milletten, hangi dinden veya dünyanın neresinden gelirse gelsin iyi insan olabildiğini öğretti. Beklentisinin çok üstünde bir deneyim yaşadığını anlatan Ayşegül, bu eşsiz tecrübeyi gerçekleştirmesini sağlayan AIESEC’e müteşekkir olduğunu söylüyor.

Endonezya Yolculuğu

“Sömestr Tatilinde Soluğu Avrupa’da Almak İsteyenler İçin 7 Gidilesi Nokta!” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke