Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak İsteyenler Sorularınızın Cevapları Burada!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Türkiye’de gençler her geçen gün hayatlarını daha planlı ve dengeli yaşamak noktasında uğraş ve çalışmalarını arttırıyor. Bundan bir 5-10 yıl önce lisansüstü eğitime (yüksek lisans ve doktora) yönelme durumu bu kadar fazla değildi. Şimdilerde uzaktan eğitimin de katkısıyla üniversite mezunları da arttığı için yüksek lisans ve doktoraya talep çoğaldı. Ancak bu eğitim süreçlerinin zorluğu kadar öncesi de çok meşakkatli bir yolculuk. Akademisyen olmak veya Yüksek Lisans ve Doktora yapmak hiç kolay değil. Karşınıza ilk bariyer olarak not ortalamanız çıkıyor. Peki sonrasında ne tür sınavlar mevcut? Nelere dikkat etmeli? Haydi hep birlikte inceleyelim…

1. Üniversiteye başlarken planınızı yapın ve çalışmalarınızı buna göre organize edin.

Son anda karar değiştirip de akademisyen olmayan yoktur denilemez tabii. Ancak bu riske gerek yok. Bu işi iyi anlamak istiyorsanız zaten doğru adrestesiniz. Yani üniversitede… Üniversite eğitiminiz boyunca iyi bir gözlemci olun. Hocalarınızı tanıyın, onlarla sohbet edin ve kafanızda uçuşan soruları sorun. Nasıl hazırlanacağınız konusunda sizlere mentorlük yapmalarını sağlayın. Özellikle genç araştırma görevlileri sizden yardımlarını esirgemeyecektir.

2. Tüm sınavlardan önce ortalama şartı.

Çok iyi bir insan, iyi bir öğrenci, yardımsever bir dost ve çok sorumlu bir yurttaş olabilirsiniz. Bunlar hepsi birbirinden değerli insani vasıflar. Ancak akademisyen olmaya ya da lisansüstü eğitim almaya yeterli değil. Maalesef modern dünyada çoğu zaman nicel değerler, nitel değerlerin üstünde bir etki sahibidir. Bu nedenle özellikle sınav zamanları (vize-final) gecenizi gündüzünüze katmanız gerekebilir. Sınavlara iyi çalışmalı, dersleri takip etmeli, not almalısınız. İyi ortalama için bunlar şart.

3. Yabancı dil şartı.

Yabancı dil – ve özellikle İngilizce- bilmezseniz ne olur cümlesini eminim ki çok duymuşsunuzdur. O nedenle bir daha tekrar etmeyelim. Zaten başlıkta bir şart olduğunun altını çizmiştik. Peki önünüzde hangi sınavlar mevcut? YDS ve YÖKDİL. Bu sınavların birinden kimi üniversiteye göre 50 üstü, kimine göre ise 65 üstü almalısınız ki dil engeline takılmayasınız. Sakın Türkiye’de dil öğrenmek çok zor demeyin.

Dilerseniz dili nasıl çalışacağımızla ilgili içeriğimiz için bu cümleye tıklayın ve önemli tüyoları bir gözden geçirin.

4. Alllessss! Aaaales! veya ALES

Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı elzem bir sınav. Bu sınavdan 70 üstü almamışsanız bu taraklarda beziniz yok demektir. Dil şartını bundan önce işlememiz genelde en büyük bariyerin dil olması. Ancak ALES’te de ne kadar yüksek aldınız, o kadar iyi. Çünkü çok belirleyici bir sınav. Aslında temelde hız ve dikkati ölçen bir sınav desek yanlış etmiş olmayız. Zamanla yarışıyorsunuz. Yoksa size verseler kitapçığı, evde rahat rahat çözseniz istediğiniz net sayısına ulaşabilirsiniz.

5. Çok uyuyan sosyal hayatı ve akademiyi kaçırır, sosyal hayatı iyi olan uyku ve akademiyi, Akademisyen olmak isteyen de uyku ve sosyal hayatı.

Başlığı iyi anlamaya çalışın. Keza Akademisyen olmayı istiyorsanız bu durumu yaşayacaksınız. Çok fazla okuma yapmak bir şeylerden fedakarlık yapmanızı gerektirebilir. Belki dostlarınız onları artık sık aramamanızdan şikayetçi olabilir. Ya da gözlerinizin altında morluklar oluşabilir. Ama yılmamalısınız. Çalışmaya devam. Tabii ki hayatı ıskalamamaya çalışın. Ancak iyi bir akademisyen olduğunuzda ıskaladıklarınızı geri kazanabilirsiniz. Bu işi gerçekten sevdiğiniz için buna değmez mi?

6. Son olarak “akademikpersonel.org”u takip edin.

Bu web sitesi akademisyenlik de yapmış başarılı, azimli, nitelikli ve işlerinde gerçekten profesyonel bir ekip tarafında yönetiliyor. Biz bu yazıda Yüksek Lisans ve Doktora yapmanız için işinize yarayacak olan bilginin çok azını derleyebildik. Ancak bu web sitesini incelerseniz aklınızdaki muhtemel soruların cevaplarını bulabileceğiniz noktasında iddialıyız. Zaten cevabınızı bulamadıysanız da muhakkak sorun. Kesinlikle cevap gelecektir. Dileriz ki verdiğiniz emeğin karşılığını alırsınız. Gerçekten dilediğiniz yerlerde olursunuz. Şunu söylemek isteriz ki azmin ve mücadelenin karşısında hiç bir engel duramayacaktır. Emek ve sabırla eğer gerçekten akademisyen olmayı istiyorsanız başaracağınızdan eminiz. Her şey gönlünüzce olsun.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
13
Komik
Muhteşem Muhteşem
51
Muhteşem
Acıklı Acıklı
22
Acıklı
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Korkunç Korkunç
18
Korkunç
Şoke Şoke
16
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..