Doğa Sever misin? O Halde Yol Açık Yola Çık

3 dakikada okuyabilirsiniz


Otostopla seyahat etmek, Kamp yapmak (kampçıların deyimi ile kamp atmak) ve kamp için gerekli doğru teknik bilgilere ulaşmaya çalışmak son zamanlarda bir eğilim olmuş durumda. Bu konuda deneyim sahibi dört arkadaşla karşılaştık ve hemen bir söyleşi gerçekleştirelim dedik. İsmail Hakkı Kaya, Zafer Töngü, Onur Ulutürk ve Onur Kağan Fındık bu işe gönül vermiş maceraperest ve doğa hayranı 4 arkadaş. Kendileri yol açık yola çık fikrini destekleyenlerden. Bu arkadaşlar Bolu’dan seyahat ediyorlar. Ülkenin farklı noktalarında çeşitli kamp deneyimleri de bulunuyor. Sakarya Karasu’da bu arkadaşlarla çadır kurduğumuz alanda karşılaştık. Şimdi onlarla gerçekleştirdiğimiz renkli sohbetten edindiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

1. Bu yola nasıl çıktılar

Yol açık yola çık

Konaklama için ücretsiz yerler ararken bu yola çıkmışlar. Bu iş planlı bir şekilde olmamış. Genelde bu seyahat ve kampa birer hobi olarak bakıyor ve sadece bu hobilerini deneyimlemeyi sevdikleri için yaptıklarını ifade ediyorlar.

2. Otostop konusu

sakarya karasu kampçıların merkezi oldu

Otostop konusunda ülkemiz pek güvenli bir yer değil aslında diye düşünebilirsiniz. Ama onların bu konuda bir çekinceleri yok. Kendilerine otostop konusunun iyi ve kötü tarafları konusundaki görüşlerini sordum. Otostopun ücretsiz olması ve yolculuk esnasında farklı insanlarla tanışmak keyifli. Ancak otobüs gibi değil. Uzunca bir süre bekleyebilirsin. Bir keresinde saatlerce beklemek zorunda kalmıştık” diyorlar.

3. Bu işi yapacaksanız çadıra dikkat!

Çadır kesinlikle çift tenteli olmalı diye konuşuyorlar. Mesela çadır konusunun dezavantajları nedir diye sorduğumda “Gece rüzgârı kesmeyebilir üşüyebilirsiniz. Sabah saatlerinde ise tam tersi iyi korunaklı olmazsa güneş ışınları sizi çok rahatsız eder. Sıcaktan kavrulabilirsiniz. Koruyucu brandası olmazsa olası yağmur yağışlarında ıslanmak kaçınılmaz olur” dediler.

4. Seçilen mekanlar

“Gideceğimizi mekanı spontane seçiyoruz. Örneğin bugün sahil olsun dedik. Buraya geldik” dediler.

Muhteşem Manzaraları ile Hayranlık Uyandıran Latin Amerika’nın 10 Tatil Dağı içeriği için TIKLAYINIZ…

Otostopu nasıl ayarlıyorsunuz diye sorduğumda “Araç nereye yakın gidiyorsa biz de oraya kadar gidiyoruz. Bu şekilde gayet iyi oluyor. Çok fazla beklenti olmazsa sorun olmuyor. Zaman olsun yeter. En önemli konu bu bizce” şeklinde konuşuyorlar.

5. Özel hayatları nasıl etkileniyor

Üstteki fotoğraf İsmail Hakkı’ya ait. Kendisi özel hayat ile kamp için seyahat arasındaki dengeyi şu şekilde özetliyor: “Özel hayatta aksaklık olduğu gerekçesi toplum baskısından kaynaklanıyor. Onları çok dikkate almazsak sorun çıkmaz. Aslında ailelerimiz çok baskı kurmuyor. Çünkü sizi ve ne istediğinizi biliyor. Temel mesele önyargılarımız. Önyargısız olmaya çalışırsak baskı da kalkar. Korkmayın yol açık yola çık”.

6. Kamplarda yaşanması muhtemel sorunlar neler olabilir?

Bu işte en büyük riski “Kampa çıkmak isteyenler en fazla ölürler” diyerek tanımlıyorlar. Aslında normal hayatımızda olduğundan fazlası da değil. Yani kafamızdaki olumsuz fikirlerden biraz arınmamız gerektiği sonucuna varıyoruz. Otostopla seyahat ve kamp atmanın normal bir olgu olduğunu dile getiriyorlar. Bunu da şu cümlelerle anlatıyorlar: “İlk başlarda yanımızda daima biber gazı taşırken şimdi taşımıyoruz. Doğaya ve hayvanlara zarar vermezsek sorun çıkmıyor. Dağda eşyamızı dışarı koyabiliyoruz. İnsanlardan korkumuz daha fazla.”

7. Yol açık yola çık…

Bu sözden de anlaşılacağı üzere bu yolda olanlar kendilerinden gayet emin. Farklı hayat deneyimleri için hepimizin önünde birtakım engeller olabilir. Doğal tabii. Ancak seyahat etmek, doğayı, hayvanları ve yeni insanları tanımak, bu yolla sosyalleşmek oldukça keyif verici bir şey. Bu deneyimleri yaşamayı istiyor ancak gerçekleştiremiyorsanız size gereken şey biraz cesaret. Bu yola çıkınca göreceksiniz ki yol gerçekten açık. O nedenle ben de diyorum ki yol açık yola çık. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Interrail Türkiye” adlı web veya facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
26
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..