Yoga Başlangıç Bilgileri: Yogaya Başlamak İçin 4 Önemli Sebep 

4 dakikada okuyabilirsiniz


Yoga Başlangıç
Yoga Başlangıç

Yoga Başlangıç Bilgileri: Yogaya Başlamak İçin 4 Önemli Sebep 

Yoga Başlangıç : Yoga kelimesini bir kez daha duyduğunuzda sizden durup düşünmenizi ve fark etmenizi istiyorum. Yoga nedir? Bunca insan boşuna mı yoga stüdyolarında? Acaba gerçekten bir hikmeti olabilir mi?  Gerçekten hakkında düşünürseniz, belki denemeye karar verirsiniz. Bir stüdyoya adım atmak işin başı olsa da unutma ki o adımı atacak cesaret herkeste yoktur. Yanına cesaretini alıp stüdyoya girerken, bir süreliğine tüm olumsuz düşüncelerini stüdyonun dışında bırak. Dene, ilk seferinde çok yorulacaksın, hatta belki de vazgeçeceksin. Ama vazgeçmezsen eğer seni bir bütün olarak iyileştireceğini ve değiştireceğini bilmen yeter. Yogaya başlamak için bilinmesi gerekenleri derledik. “Yoga neden yapılır“, “Yeni başlayanlar için yoga nasıl yapılır” diyorsan işte 4 maddede yoganın faydaları :

1.Nefes Almayı Öğrenirsiniz

Yoga Başlangıç

Yoga başlangıç aşamasında en önemli konuların başında şüphesiz ki nefes geliyor. Birçok insanın “Biz ne yapıyoruz yahu” dediğini duyar gibiyim. Aldığınız şeyin nefes olduğunu düşünüyorsunuz, haklısınız da. Yogaya başladığın ilk gün, “Şimdi bu gerçek nefes ise benim bunca yıl aldığımı zannettiğim şey neydi” diyorsun. Nefes alıp verirken karnımızı devre dışı bıraktığımızın, sadece akciğerlerimizden kısıtlı nefesler aldığımızın ve bu kısıtlı nefesin hücrelerimizi yeterince oksijenle doyuramadığının yıllarca farkına bile varmamışız.  Bir yoga stüdyosuna adım atıyorsun, “Nefes alıp vereyim, dur bir de duruşları yapayım” derken bir bakıyorsun dağılmışsın. Pratiklerde ilerledikçe bu dağılma durumunun, daha doğru dürüst almayı beceremediğin nefesin bir sonucu olduğunu fark ediyorsun. Zaman içinde nefes ve duruşlar birbirine uyumlandıkça, pratiğin kolaylaştığını, artık eskisi gibi yorulmadığını fark ediyorsun. Rahatça aldığın nefes seni sakinleştirirken, içini dışını temizliyor. O yüzden yoginiler hayatlarını geçen günlerle değil, aldıkları nefeslerle ölçerler. Doğru almayı başardığın nefes, senin kalbini ve zihnini dinlendirip güçlendirir. Bedenin her derin nefes alışında taşıdığın oksijenle yenilenir, gençleşir ve kendini gerçekten iyi hissedersin.

“Ashtanga Yoga Nedir? Ashtanga Yoganın 8 Basamağı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

2. Güçlü ve Esnek Beden

Yoga Başlangıç

Yoga yaparken amacımız göz kamaştırıcı kaslara sahip olmak değildir, yoga yaparken amacımız güçlü ve esnek bir bedene sahip olmaktır. Tabii ki çalıştıkça kaslar güçleniyor ve gelişiyor, sanki kemiklerini daha sıkı sarıyormuş gibi hissediyorsun. Bedenini kullandıkça eskitiyorsun ve zaman geliyor beden sana “Ben yoruldum, bana dikkat et” sinyalleri veriyor. Bu sinyalleri görüyoruz ama çoğunlukla durum ağırlaşana kadar önemsemiyoruz. Hiçbir fiziksel disiplin yoganın bedeninize sağladığı gücü ve esnekliği sağlayamaz. Her yoga pratiğinde vücudunuzdaki bütün kasları beraber çalıştırırsınız. Yoga yolunda ilerlemeye devam ederken, önce başkaları fark eder sizdeki değişikliği. Duruşunuz değişmiştir, daha dik duruyorsunuzdur. Sonra bir pratikte fark edersiniz ki; öne eğilme yaparken havada kalan elleriniz, ayaklarınızın iki yanında yere konuvermiştir. Tabii ki şu da var; yukarıda bahsettiğim sonuçlar öyle bir iki derste ortaya çıkan sonuçlar değildir. Sabır ve disiplinle yılmadan çalıştığınızda kendinizi değiştirir, daha güçlü ve esnek bir bedene sahip olursunuz. Güçlenen beden ağrısız, sızısız ve sağlıklı bir hayat sürmenin anahtarıdır. Yoga başlangıç sürecinde bedenimizin yoga ile neler kazanacağını bilmek önemlidir.

3. Sakin Bir Zihin

Yoga Başlangıç

Yoganın Faydaları arasından bir diğeri de sakin bir zihindir. Yoga her şeyden önce bir odaklanma halidir. Nefese ve duruşlara doğru yol alırken bütün başka düşünceler bir süreliğine ortadan yok olur. Her pratikten sonra kendini yenilenmiş bulmanın en büyük nedeni budur. Yoga pratiği sadece bedeninizi gevşetmez, zihninizin de rahatlayıp gevşemesini, sizi yoran tüm duygulardan arınmasını sağlar. Her pratikle biraz daha arınıp, dünyaya daha tarafsız gözlerle bakar, aslında bedeninizle birlikte zihninizi de ne kadar yorduğunuzun farkına varırsınız. Aslında yorgun olan sadece beden değildir, zihin de beden kadar hatta ondan daha fazla yorgundur. O yüzden pratikte, nefes ve duruşlar meşgul zihninize bir rahatlama alanı sunar ve o alan her geçen gün biraz daha artar.

“Hayata Karşı Size Avantaj Sağlayacak 5 Öğrenme Yöntemi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4. Yoga Geleceğine Yatırımdır

Yoga Başlangıç

Malum yıllar hızla geçiyor, geçerken de kullandığın bedeni eskitiyor. Sen bedenine özen göstermeyi öğrenmediğin takdirde, büyüdükçe ağrılardan şikâyet eden dırdırcı bir insan haline geliyorsun. Her şey senin elinde ve tercih senin. Nasıl yaşamak istersen öyle davran. Yogaya başlamanın yaşı ya da fiziksel özelliklerinizin önemi yoktur. Eğer sen başlamaya niyet ettiysen, yoga seni her türlü eksiğin ve acemiliğinle kabul eder. Asanalarla birlikte bedeninde oluşturduğun denge, ilerleyen yaşlarda düşmeni ve kendi bedenine hasar vermeni önler. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre yürüyüş yapanlar ve yoga yapanlar arasında kalp ve damar sağlığı açısından şöyle bir sonuç ortaya koyulmuştur: Bu araştırmaya göre yoga yapanlar daha sağlıklı. Menopoz döneminde kemik sağlığını korumak  ve kemik erimesini önlemek için yoga yapmak oldukça yararlı ve jinekologlar tarafından tavsiye ediliyor. Yoga yapan insanlarda hücre yenilenmesi, diğer fiziksel aktiviteleri yapanlara oranla çok daha yüksek. Aynı yaşta olup da yoga yapan ve yapmayan iki insan yan yana geldiğinde, ikisi arasındaki gözle görünen fark sizi şüpheye yer vermeyecek şekilde yoganın mucizesine ikna ediyor. Görülüyor ki; Yoganın Faydaları oldukça fazla. Kısacası yoga yapmayı seçenler, disiplinle pratiklerini yapanlar sağlıklı ve zarif bir şekilde büyüyüp geleceklerine yatırım yapıyor. 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Sibel Baydar
1968 yilinda Istanbul'da doğdum. İsletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve üç erkek çocuk annesiyim sekiz yıldır KKTC yaşıyorum. Denemelerden olusan ilk kitabım Tüm Olumsuzluklara İnat Kasım-2016 Gece kitaplığindan çıktı. Vinyasa, hamile ve yin yoga egitmeniyim. 4 yıldır GAÜ Dans Okulunda Yoga eğitmenliği yapıyorum. 2 yıldır, turkcell dergiliktede yayınlanmaya başlayan yoga dergisinde her hafta yazıyorum. 2 yıldir YDÜ.SBF. Fizyoterafi bölümünde Yoga derslerine araştırma görevlisi olarak giriyorum.