Yeşilçam’ın Efsane Oyuncusu Halit Akçatepe’nin Hafızalarımıza Kazınmış 10 Rolü

3 dakikada okuyabilirsiniz


“Yeşilçam’dan bir yıldız daha kaydı” sözü ne yazık ki, her geçen gün yeniden telaffuz etmek zorunda kaldığımız cümlelerden oldu. “Güdük Necmi”den “Sıfırcı Nazif”e kadar birçok rolde yüzümüzü güldüren efsane sinema ve tiyatro oyuncusu Halit Akçatepe’yi de cennete uğurlarken, geçmişe kısa bir yolculuk yapalım. İşte Halit Akçatepe’nin hayat verdiği unutulmaz karakterlerden 10 tanesi:

1- Güdük Necmi (Hababam Sınıfı)

Halit Akçatepe denilince belki de aklımıza ilk gelen karakter Güdük Necmi’dir. Hababam Sınıfı’nın hayta öğrencilerinden Güdük, bazen kopya için sobanın içine saklandı, bazen “Biz de hazırız efem” diyerek rakiplerine meydan okudu. En çok da Şaban’la olan atışmalarıyla bizleri kahkahalara boğdu.

2- Ramazan (Şabanoğlu Şaban- Süt Kardeşler)

Hem Şabanoğlu Şaban’da hem de Süt Kardeşler’de Şaban’ın biricik dostuydu Ramazan. Şabanoğlu Şaban’da Kadırgalı Eşref’in karşısında korkusundan elindeki gülü yerken, Süt Kardeşler’de Afife’ye olan aşkından kimlikleri değiştirip “Süt Oğlan” olmuştu.

3- Gayret (Köyden İndim Şehire)

Altın bozdurma macerasıyla geçen filmde her bir sahne diğerinden daha fazla güldürmüştü bizleri. Gayret ise köylerinden Ankara’ya, babalarının hemşerileri olan Ali Rıza’ya giden 4 kardeşten en küçüğüydü.

4- Mıstık (Mavi Boncuk)

Bizlere sevginin ve dostluğun en sıcak halini yaşatan Mavi Boncuk’taki güzel insanların yine en genciydi Mıstık. Annesi Adile Teyze’den gizli işler çevirirken tek amacı Emel Abla’sını mutlu edebilmekti.

5- Dursun (Gülen Gözler)

Gülen Gözler’de Yaşar Usta’nın 2 tane hergele çırağından birisi Dursun’du. Ustasının kızı Hikmet’e olan aşkından diğer çırak Ahmet’le sürekli birbirine giren Dursun’un başına gelmeyen kaldı mi ki acaba…

6- Halit (Canım Kardeşim)

“Canım Kardeşim” filmini izleyip de yüreği burkulmayanımız var mıdır? Halit, arkadaşı Murat’la birlikte küçük Kahraman için neler yapmamıştı ki? “Canım Kardeşim”, Halit Akçatepe filmlerinin genelinin aksine dram dolu sahneleriyle bizleri göz yaşlarına boğmuştu.

7- Ferdi (Oh Olsun)

Ferdi, zengin bir fabrikatör olan babanın 3 oğlundan en küçüğüydü. Babasına başarılı bir görüntü sergilerken, aslında notlarını kalemle değiştirmekten geri durmaz, abileriyle serserilik yapmaktan da çekinmezdi. En sonunda babaları tarafından fabrikada çalışmakla cezalandırılan kardeşlerin başına gelenler de kesinlikle izlemeye değerdi.

8- Ali (Şaban Pabucu Yarım)

Ali, parklarını ve evlerini yıkmak isteyen zengin adama karşı Adile Teyze, Şaban ve çocuklarla birlikte mücadele vermişti. Dünyada paradan daha önemli şeyler olduğunu anlatan filmdeki sahneler yüzümüzü yine fazlasıyla güldürmüştü.

9- Berber İsmail (Kaygısızlar)

İsmail, Memnun’un 36 çocuğu ve 3 karısıyla birlikte evine yerleştiği cefakâr asker arkadaşıydı. Zavallı İsmail’in çilesi bununla da sınırlı değildi. Bir yandan karısı Zeynep bir yandan da ev sahibi Hacı Gaffur ile uğraşmak zorunda olduğu sahnelerle bizlere trajikomik anlar yaşatmıştı.

10- Sıfırcı Nazif (Bizimkiler)

Halit Akçatepe, en uzun soluklu dizilerimizden olan Bizimkiler’de Sıfırcı Nazif rolüyle çıkmıştı karşımıza. Sürekli geçim sıkıntısı içerisinde olan Edebiyat öğretmeni Nazif, karısı Aysel Hanım ve babası Muvaffak Bey’le apartmanın en ilginç sakinlerinden biri olmuştu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
13
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke