Yaşadığı Kalp İçine Sevdiklerini de Dahil Eden Bir Kişi: Psikolog ve Şarkıcı Kimliği ile Mert Koçak

5 dakikada okuyabilirsiniz


“Jeton” şarkısıyla adını sıkça duyduğum Mert Koçak’la keyifli bir röportaj yaptım. Kendisi henüz yeni şarkıcı oldu diyebiliriz. Ama psikolog olması ayrı bir mutluluk verdi bana. Düşünsenize hem duygusal şarkılar yazabilir hem de biz kadınların ruhunu anlamlandıran biri olabilir. Ve de kadınlar anlaşılmaz varlıklardır diyen herkese inat. Hehe…

Mert Koçak, İstanbul’da doğup büyümüş. Müziğe ve sanata olan ilgisi de 5 yaşlarında başlamış. Üstelik 8 yaşında şarkı sözleri yazıp besteler yapmış. O yaşta güzel yetenek doğrusu. “Eğitim hayatına ciddi bir şekilde yoğunlaşarak tıp fakültesini kazandım. Psikolojiye olan ilgimi hissedip, radikal bir karar alarak Tıp Fakültesi’ndeki eğitimimi yarıda bırakıp İstanbul’a geri dönüp psikoloji okuyarak psikolog oldum” diyerek sözlerine devam eden Mert Koçak, “Çok duygusal bir yapım olduğunu hissettim. Bunun için duygularla ilgili bir meslek seçmeye karar verdim. Üniversite yaşamım boyunca aşk, sevgi, bağlılık, gibi duyguların insan doğasında işlenişi ve çözümlenmesi konusuna yoğunlaştım ve bu alanda araştırmalar yapıp, çalışmalar yürüttüm. Tabi müzik çalışmalarıma da bir yandan devam ettim. Şarkı sözleri yazıp besteler yaptım. Kısacası müziğe ve insan duygusuna aşık olan bir adamım diyebiliriz” dedi.

Fenomen olmanızda mesleğinizin etkisi var mıdır diye sorduğumda, “muhakkak ama en çok duygusal bir insan olmamla alakası var” diye ifade etti. Çünkü duygusallığının mesleğine çok büyük katkısı olmuş. Duygularını insanlarla paylaşınca güzel bir bağ oluşmuş aralarında. Düşünsenize bir insanın bile kalbine dokunmak muazzam  bir duygu olmalı. Çünkü arada karşılıksız, çıkarsız sevgi oluşuyor. Ve bence fenomenlik dediğimiz olay Mert Koçak için bu karşılıksız sevgiden ibaret oluyor.

“Sesi ve Kişiliği ile Gelecek Vadeden Bir Yetenek: Ece Mumay” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Psikolog olmak ne gibi özellikler katıyor size diye sordum. Mert Koçak, “Öncelikle her anlamda mesleğim bana çok şey kattı. Daha derin, geniş açılardan düşünmeye başladım mesleğim sayesinde. Analiz yeteneğim çok güçlendi. Hayatımda çoğu şey düzene girdi. Ama tabi her psikolog olan bunları yapamayabilir çünkü bu durum kişilik yapısıyla ve duyguların harmanlanmasıyla da alakalı bir durum. Daha sakinleşmemi sağladı. Kısacası duygusallığım ve karakterimle mesleğimi kullanarak hayatımı şekillendirdim diyebilirim” dedi. Ki bence psikolog olmak bir insana ayrı bir hava katıyor. Benden söylemesi.

Rüyalarında çok sık sözler yazıp besteler yaparmış. Evet evet rüyalarında doğru okudunuz. Üstelik gece sabaha karşı 3-4 saatlerinde uyanıp ses kaydı yapıp tekrar uyurmuş. Çok şaşırdım doğrusu. “Jeton” adlı şarkıda tam böyle bir rüyaların ürünü olmuş. Mert Koçak rüyasında eski sevgilisinin pişman olup döndüğünü görmüş. Koçak ise “sana bir şarkı armağan edeceğim” deyip ona “Jeton” şarkısını söylemeye başlamış. Anlayacağınız bu şarkıda rüyada yazılıp bestelenmiş şarkılardan. Yaa bayılırım böyle ilginç hikaye olan güzel ürünlere.

Mert Koçak, “Jeton isimli şarkımın aranjesi Ozan Çolakoğlu’na ait. Klibi ise Kilyos tarafında bir at çiftliğinde çektik. Klibimizin yönetmenliğini Gülşen Aybaba yaptı. Eğlenceli ve keyifli bir yönetmen ekibi vardı. Keyifli bir şekilde bir günde klibimizi tamamladık” dedi.

Psikolog olmak mı yoksa şarkıcı olmak mı daha iyi. Mert koçak, “Her ikisi. Çünkü iki mesleğimde de kendimi buluyorum. İnsanlara yardım ederken de çok mutlu oluyorum. Şarkı sözleri yazıp söylerken de. Bence ikisi de insanların kendisini iyi hissetmesi için çok güzel bir meslek. İnsan bir psikolog karşısında da kendini çok iyi hissedebilir bir şarkıyı dinlerken de” diye konuşuyor.

Mert Koçak, takipçilerinden çok güzel tepkiler aldığını belirtti. Böyle tepkiler alınca motive oluyor böylece daha çok paylaşım yapmaya çalışıyormuş. Peki ilginç bir olayınızı paylaşır mısınız diye sormaktan kendimi alıkoyamadım tabi. Mert Koçak, “Bir keresinde bir takipçim ciddi psikolojik sorunlar içindeyken intihar etmeye karar vermiş ve tam intihar edecekken telefonuna not bırakmak istemiş. Ama yanlışlıkla instagrama dokunmuş ve o anda benim paylaştığım söze denk gelmiş. Süre olarak tam bir dakika bile olmadan ben paylaşmışım ardından o telefona bakıp sözümü görmüş ve sözümü okuduktan sonra intihar etmekten vazgeçmiş. Ve bana bu konuyu anlatan uzun bir mesaj attı. Ben mesajı okuduğumda çok duygulandım ve insanlar için daha çok sözler yazmam gerektiğini düşündüm. Bu benim için unutulmaz bir andı” dedi. Söylediğin veya yazdığın şeyin, bir insanın hayatını olumlu yönde değiştirmesi ne muazzam bir şey.

“Bu kadar beğenilmemin nedeni, insanların yaşadığı duyguları güzel ve açık bir şekilde dile getirdiğim içindir. Onların kalplerindeki bam tellerine dokunduğumu düşünüyorum belki de nedeni budur” diyerek sözlerine devam eden Mert Koçak, “Çünkü onların yaşadığı duyguları dile getirdiğimde yani onların hayatlarına benzer bir hayatı içeren ya da onları motive eden bir söz yazdığımda beni kendilerine yakın, onlardan biri olarak görüyorlar en büyük nedeni bu olsa gerek” dedi.

Sevdikleriniz ve takipçileriniz için son olarak ne söylemek istersiniz diye sordum. “Hayatta acı tatlı her ne olursa olsun bu hayat bize yaşamamız için verildi. Kişiler için değil kendimiz için, kalbimiz için yaşamalıyız. Ama bu yaşadığımız kalp içine sevdiklerimizi de dahil etmeliyiz” diyen Mert Koçak, “Hayat mevsimler gibidir. İlkbahar-yaz, sonbahar-kış. Aslında insanlar da mevsimler gibidir. Bazen acı çeker sonbaharı yaşar yapraklarımızı döker köşemize çekilir kış oluruz. Bazen de yeni bir tohumun filizlenmesi gibi ilkbahar olup, çiçekler açıp hayatın gülümsemesiyle birlikte yaz oluruz. Her şey insanlar için vardır. Kimi zaman acılar çekip yapraklarımız dökülse de unutulmamalı ki her yaprağı dökülen ağacın meyve vereceği bir yaz muhakkak gelecektir. Takipçilerimi çok seviyorum hepsi benim için ayrı değerlere sahip onlar için hep üretmeye devam edeceğim” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke
Osk

İstanbul' da doğmuş, hayalleriyle büyümüş bir insan evladı olarak dünyaya gelmiştir. Bu yola Gazetecilik okuyarak başlayan ve dik başlılıkta marka olan bu kızın, mavi en sevdiği renktir. İnadı boyundan büyük olabilir ama sevgisi dünyadan da büyük. hehe :) @osk.official