Yarın Aslında Yok, Bugünü Özgür Bırak Mottosunu Taşıyan Bir Film: Bugün Aslında Dündü

2 dakikada okuyabilirsiniz


Yaşamaktan keyif almadığınız bir gün düşünün. Sadece zorunlu olduğunuz için kaldığınız bir yer. Günün bitmesini sabırsızlıkla beklerken ya hiç yarın olmazsa?

Bugünün filmi Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day ) olsun. İçinde hem aşk hem komedinin olduğu 1993 yapımı film yarına devredilecek sorumluluklar altında yaşanılan anı nasıl değersizleştirdiğimizi esprili bir dille gözler önüne seriyor.

Başrollerini  Bill Murray ve Andie MacDowell’ın  paylaştığı film, hava durumu sunuculuğu yapan Phıl’in zoraki olarak gittiği kasabadan kurtulmak için saat sayarken aynı günün içinde hapsoluşunu konu alıyor. 2 Şubat 1993’ü tekrar tekrar yaşayan ana karakterimiz gün içinde ne yaparsa yapsın saatler sabah 06.00 olduğu anda bulunduğu noktaya geri dönüyor yatağına.

Filmin aslında bize vermek istediği çok güzel bir mesaj var: “Şu an yaptığımız veya yapmak istediğimiz eylemin sonrasında karşımıza çıkacak sonuçları nedeniyle istediklerimizi yapmayı ertelemeye son vermemiz.” Yarın diye bir şeyin olmadığı ve yaşamın yalnızca şu andan ibaret olduğunu vurgulayan film korkakça ördüğümüz ben merkezli kalelerimizden çıkmamız gerektiğini bizlere açık açık söylüyor.

Aşık olduğu kadına dahi kişisel egoları nedeniyle mesafeli kalmayı tercih eden Phil, gün içinde yaptığı her şeyin gün sonunda sıfırlanmasıyla birlikte daha cesur davranmaya başlıyor. Çünkü sorumluluğunu taşıdığı bir yarın yoktur. Rita’yı tanımak ve aşkına inandırmak için güzel bir fırsat bulan Phil giderek değişmeye ve daha duyarlı olmaya başlıyor.

İçinde bulunduğumuz durum ne kadar vahim görünse de yarısı dolu olan bardağı bulmak veya sadece o bardağın var olduğunu bilmek ve onu aramak  her zaman iyi sonuçlar verir. Aranılan bardağın dolu tarafı olsun, dolu olduğunun umudu olsun ve ararken kelimelere dökülsün yeterli. Çünkü kelimelerin ruhu vardır ve söylediğimiz her söz zamanla beden alarak karşımıza çıkacaktır.

Bir güne aslında ne çok şey sığdırabileceğimizi sadece biraz cesaretle sonunu düşünmeden o hep ihtiyaç duyuduğumuz deli cesaretine sahip olmakla birlikte aslında istediğimiz birçok şeyi elde edebileceğimizi gösteren bu film bize anın değerini anlatıyor.

Peki ya sizin yaşayacak tek bir gününüz olsaydı, o gün ne yapardınız?

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Nazli Can Korkmaz
"Tel cambazı istiyordu ki dünya istediği gibi olsun. Bile bile aldanmaya vardırıyordu işi. Ama olmuyordu kendisi vardı."