Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Birinin Size Yalan Söylediğini Anlamanın 9 Yolu

6 dakikada okuyabilirsiniz


Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır
Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır
Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Birinin Size Yalan Söylediğini Anlamanın 9 Yolu

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Birinin Size Yalan Söylediğini Anlamanın 9 Yolu: İnsanlarla olan iletişimimiz esnasında yalanla birçok kez karşılaşabiliyoruz. Kimi zaman bu yalanlar gayet rahat şekilde anlaşılabilirken, kimi zaman da söylenen şeye kolayca inanabiliyoruz. Fakat yalanı ele veren birtakım işaretler var. Özellikle de karşımızdaki kişi bize bir şeyler söylerken, beden dili ile de bambaşka şeyler söylüyorsa, yalanını ele verecek birtakım ipuçlarını ortaya koyuyor demektir. Birinin yalan söyleyip söylemediği nasıl anlaşılır? Yalanı ele veren işaretler nelerdir? Yalan söyleyen kişi nasıl davranır? Yalan söyleyen erkek nasıl davranır? Yalan söyleyen kadın nasıl davranır? Yalan söyleyen kişinin beden dili nasıldır? Bütün bu sorulara cevap olabilecek belirtileri sizler için derledik. İşte “Yalanı nasıl anlarım” diyenler için 9 ipucu:

1.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Gereksiz Gerginlik

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Günlük hayatta hepimiz gergin anlar yaşarız. İnsanlarla diyaloğumuz sırasında gergin tavırlar sergileme potansiyelimiz her zaman vardır. Fakat karşımızdaki insan gereksiz bir gerginlik içine girmişse ve bu gerginlik hali aniden kendini ortaya koymaya başlamışsa, yalanla karşılaşmış olma ihtimalimiz yüksektir. Çünkü beyin söylenen şeyin doğru olmadığını biliyordur. Bu da mekanizmada uyumsuzluk durumu yaratır. Bu durumda beynimiz, bizi strese sokacak sinyaller gönderir ve bu sinyallerin en önemli yansıma alanı bedenimizdir.

2.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Gözlere Dikkat!

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Yalan söyleyen kişinin gözlerini kaçırması bilinen bir işarettir. Ve kısmen doğrudur da. Çünkü yalan, suçluluk psikolojisi yaratır. Bu durumda da korku hissi oluşur ve göz bebekleri küçülmeye başlar. Oluşan bu ruh hali, yalan söyleyen kişinin karşısındaki kişi ile göz kontağı kurmasına engel olur. Yalan anında gözler kaçırılır; sağa, sola ya da alakasız yerlere bakılmaya başlanır. Fakat “yalan söyleyen kişi göz teması kurmaktan kaçınır” bilgisi o kadar yaygındır ki; bazı profesyonel yalancılar yalan söyledikleri zaman, gözlerini karşısındaki insanın gözüne dikip özellikle uzun uzun bakma eğilimi gösterir. Aslına bakılırsa, bu da olağan dışı bir davranış olduğu için yalanı ele verme konusunda ipucu olabilmektedir.

“Aldatan Erkek Nasıl Anlaşılır? 9 Maddede Aldatan Erkek Davranışları” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Ortamdan Uzaklaşmak

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Yalan söylendiği zaman en sık karşılaşılan durumlardan birisi de budur. Çünkü yalan söylüyor olmanın yarattığı psikolojik gerginlik, kişinin bedeninde kendini gösterir. Ve yalan söyleyen kişinin bunu gizlemek için bir şeyler yapması gerekmektedir. Yapılacak en basit şey ise kaçmaktır. Ortamdan uzaklaşmak için; su içmek, tuvalete gitmek, ani bir telefon, bir iş gibi birtakım bahanelerin öne sürülmesi söz konusudur.

4.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Burnun Kaşınması

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Yalan ve burun kelimelerini bir arada kullandığımız zaman aklınıza Pinokyo’nun gelmesi ihtimali sanıyoruz ki oldukça yüksek. Fakat bu ikilinin Pinokyo dışında da bir bağlantısı var. Şöyle ki; burun vücuttaki hassas noktalardan birisi olduğu için, yalan söyleme anında beyinden gelen sinyaller burun ucunda kaşınmaya ya da karıncalanmaya sebebiyet verebilir. Ve kişi, kendisi bile farkında olmadan burnuna dokunma eğilimi gösterebilir. Yine de bu bilgi bizlerde “Burnunu kaşıdın, yalan söylüyorsun” gibi bir argüman yaratmamalıdır. Çünkü insanın burnu gerçekten de kaşınabilir. Bunu ayırt etmek için, kaşıma eyleminin gerçek bir kaşınmayı yok etmeyi hedefleyecek kadar sert mi, yoksa hafif dokunuşlarla mı yapılıyor olduğu gözlemlenmelidir.

“Karşınızdakini İnanılmaz Şekilde Etkilemenizi Sağlayacak 10 Muhteşem Beden Dili Hareketi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Hareketlerde Artış

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi; yalan insan psikolojisinde ve bedeninde stres yaratır. Yalan söylediğimiz zaman kalp atışımızda ve kan akışımızda artış gözlenir. Suçluluk psikolojisi ile bu kan; bağırsak, mide gibi sindirim sistemi organlarımızdan uzaklaşıp savunma organlarımıza yaklaşır. Savunma organlarımız ise kollarımız ve bacaklarımızdır. Kollarda ve bacaklarda artan kan dolaşımı da kişide titreme, sallanma ve olağan dışı hareketlenmelere sebep olur. Bu hareketlenmeyi belli etmemek adına girişilen mücadele ile durum daha da bariz hale gelebilmektedir.

6.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Konunun Saçma Bir Şekilde Değiştirilmesi

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Yalan söyleyen kişi, yalan söylediği konu ile alakalı konuşmanın bir an önce bitmesini ister. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yollarından birisi de hemen başka bir konuya geçiş yapmaktır. Yeni konunun ise, karşı tarafı yorumsuz ya da duyarsız bırakacak derecede sıradan olmaması gerekmektedir. Bunun için ya çok komik ya da çok üzücü olmak üzere uç noktalarda bir konu tercih edilir. Böylelikle yalan söylenen kişinin ya gülerek ya da üzülerek, ekstra tepkiler vermesi ve bir önceki konudan olabildiğince uzaklaşması hedeflenir.

“Ayrılmak İsteyen Erkeğin Davranışları: Bu 8 Maddeye Dikkat Edin!” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? El Kol Hareketlerinde Anormallik

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Tedirgin insan psikolojisinin en bilinen yansımalarından birisi de budur. Normal şartlarda hareket oranı en düşük seviyelerde olan insanlar bile konuşmalarına ellerini ve kollarını da katarak bir bütünlük oluşturur. Hatta bu refleksif bir durumdur, çoğu zaman fark edilmeden yapılır. Fakat konuşulan şey ile el kol hareketleri arasında bir uyumsuzluk varsa, ortada şüphe uyandırıcı bir durum var demektir. Kişinin ağzı “çok büyük” şeklinde bir tarif yaparken, eli küçük bir şeyi tarif ederken yapılacak hareketleri sergiliyorsa, yalanla karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir.

8.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Öksürmek

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Bu da en bilinen yalan sinyallerinden birisidir. Ruh ve beden bir bütün olduğu için ruhsal olarak yaşanan her şeyin bedende bir karşılığı olmaktadır. Yalan söylediğimiz zaman, bu beyin mekanizmalarımızla aykırılık gösterir. Ve sonucunda bedende birtakım işaretler ortaya çıkar. Yalan söylerken öksürmek de bununla alakalıdır ve yalanın vücut tarafından kabul edilmediğinin, atılmak istendiğinin bir göstergesidir. Tabii bir de ani ve hazırlıksız durumlarda zaman kazanmak için öksürmek vardır ki; bunu fark etmeyecek insan, öyle zannediyoruz ki; günümüzde pek kalmamıştır.

“İnsanlara Hayır Diyebilmek İçin Bilmeniz Gereken 6 Alternatif Cümle” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

9.Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır? Gereksiz Detaylar Sunmak

Yalan Söyleyen Kişi Nasıl Anlaşılır

Karşımızdaki kişi planlı ise ve kendisine sorulacak muhtemel soruları önceden muhakeme edip yanıtlar üretmişse, konuşma esnasında size muhteşem bir sunum yapacaktır. Çünkü her şey önceden tasarlanmış, en ufak ayrıntı bile düşünülmüştür. Anlattığı şeyi en basit detaylarına kadar önünüze serecektir. Bu durumda yapılması gereken de elbette ki; en beklemeyeceği soruyu ya da detayı birden sorarak, bunu cevaplarken telaşa düşüp düşmediğini gözlemlemeye çalışmaktır.

Bütün bunlar yalanı ele veren birkaç ipucu olarak bilinmektedir. Fakat insan psikolojisi karmaşık bir yapıya sahiptir ve herkesin tavrı, davranışı kendine özgüdür. Bu sebeple; bu davranışları sergileyen bir insanın kesinlikle yalan söylediği gibi bir sonuca varmanın çok da sağlıklı olmadığını söylememiz gerekmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Afife