Yakın Zamanda Dünyada Yaşanmış 10 Sanatsal Olay

3 dakikada okuyabilirsiniz


Sanatta son dakika! İşte Yakın Zamanda Dünyada Yaşanmış 10 Sanatsal Olay

1. Isabel Tomas, hayalindeki hayvanların heykellerini yaparak 2 milyon beğeniyle Instagram’ın yeni gözdesi oldu.

Sanatsal Olay
“En büyük ilham kaynağım doğa. Onların nasıl, nerede yaşayacaklarını, neler yiyeceklerini ve diğer tüm ayrıntıları gerçek bir hayvanmış gibi düşünüyorum”

2. Adak Jamshidzadeh’in Türk kahvesi ile yaptığı resimler sanat dünyasına yeni bir soluk getirdi.“Kahveyle çizim yaptıktan sonra resmi vernikliyorum ve kahveler asla resmin üzerinden dökülmüyor. Ayrıca bu resimlerde sürreal tarz var. Yani resmi kafamda tasarlayıp yapmıyorum, hatta kahvemi bazen başkaları döküyor. Bu resimleri çizmek için üçüncü göz gerekiyor. Bazen kahveyi döktükten sonra kahve tuval üzerinde kurumadan hayvan, çiçek, insan gibi figürler görüp ona göre resmi çiziyorum. Resmime aktilik boyalarla renk veriyorum. Tuval üzerine fincan çevirmemin nedeni o noktanın benim ilham kaynağım olması. Bana resmin ışıkları oradan geliyor. Bu da bir nevi benim imzam oluyor.”

3. Coloradolu sanatçı Heidi Annalise, gezdiği yerleri yanında taşıdığı minik teneke kutulara gördüğü manzaraları işliyor.


“Resimlerim dağların güzelliği ile çevrili olma sevincini, eve dönüş kutlamasını yansıtıyor. Gerçekçiliği ve izlenimciliği bir arada bulunduran sanatım, çoğaltılmış renklerle ve basitleştirilmiş şekillerle doğal dünyaya fantezi dünyasından unsurlar ekliyor.”

5. Tayvanlı sanat öğrencilerinin hazırladığı projede, kanalizasyon sularıyla hazırlanan 100 farklı dondurmanın reçineden kopyaları yapıldı.Sanat projesi kapsamında üretilen dondurmalar, su kirliliğine dikkat çekmek için şehrin farklı noktalarından toplanan atık sulardan yapılmış.

6. Mc Paint ile muhteşem sanat eserleri oluşturan Pat Hines, 10 yıllık çalışmalarının sonunda kendi illüstrasyon kitabını çıkarttı.


7. Avrupa’nın ilk su altı heykel müzesi Kanarya Adalarında resmi olarak açıldı. Jason de Caires Taylor’un yaptığı 300 den fazla heykeli içeren müzenin tamamlaması 3 yılını aldı.

8. Justine McKinney yaptığı makyajlar ile çeşitli çizgi film, roman, ve oyun karakterlerini yeniden yorumluyor.


9. Cam boyama sanatçısı olan Neile Cooper ormanlığın içinde ‘Cam Kulübe’ tasarladı. Masallardan çıkmışçasına tasarlanan kulübenin üzeri renkli desenlerle süslenmiş.

10. İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn, küresel ısınmaya dikkat çekmek için Venedik’te dev el heykelleri tasarladı.


“İnsan bedeninin en zor ve teknik olarak en çok meydan okuyan kısmını heykel için seçtim, eller çok fazla gücü tutar; aşka, nefrete, yaratmaya, bozmaya yarayan gücü”

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
handeocak