Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Yabancı Dizi

7 dakikada okuyabilirsiniz


Yabancı Dizi
Yabancı Dizi

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Yabancı Dizi

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Yabancı Dizi: Hayal gücü kuvvetli ve yaratıcılığı önemseyen biriysen, zamanını gerçekten iyi değerlendirmeyi seviyorsan, farklı bakış açılarıyla çevreni gözlemlemek de istiyorsan doğru yerdesin.”En iyi yabancı diziler hangileri” diyenler için, en çok izlenen yabancı dizileri derledik. İşte sizler için hazırladığımız yabancı dizi önerileri :

1. Fringe

Yabancı Dizi

“Bazen gerçekleri yalnızca aklını imkansıza açtığında bulabilirsin.”

Yabancı Dizi önerileri listemizin ilk sırasında Fringe yer alıyor. Fringe, J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci tarafından kurgulanan Amerikan bilim kurgu dizisi. Olivia Dunham karakteri bir FBI özel ajanı. Kendisi Boston’a inen esrarengiz ve içinde yaşam belirtisi olmayan bir vakayla karşılaşır. Ortağı Ajan John Scott’la birlikte vaka üstünde çalışırken ortağını kaybetme durumuyla karşı karşıya kalır. Ona yardım edebilecek tek kişinin zamanında bilimin sınırlarını zorlamış, farklı deneyleri insanlar üzerinde denemiş ve hatta paralel evrenler arasında geçiş açmış olan dahi Walter Bishop olduğunu öğrenir. Ve ona ulaşmak için yola koyulur. Ancak bir sorun vardır: Walter 17 yıldır akıl hastanesinde yatmaktadır ve onu oradan ancak yıllardır görmediği oğlu Peter çıkarabilecektir… Olivia’nın ortağını kurtarmaya çalışmakla başlayan bu yolculuk daha sonra Sınır Bilim olaylarını araştırmak, paralel evrenler arası geçiş yapmak, evrenlerin bozulmasını durdurmaya çalışmak ve daha bir sürü fantastik konu çerçevesinde ilerlemekte…

IMDb: 8.4

2. Sherlock

 Yabancı Dizi

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Britanyalı hayalî dedektif kahraman ve polisiye edebiyatının ilk önemli kişiliklerinden biridir. Kitabını, filmini, dizisini bi’ şekilde bi’ yerlerden duyduğumuz Sherlock’un modern uyarlaması olan bu diziyi çok beğeneceksiniz.  Yanında her zaman olduğu gibi Doktor Watson vardır ve  ezeli düşmanı Moriarty de dizinin önemli karakterlerinden biri.. 4 sezondan oluşan dizinin her sezonu 3 bölümden oluşmakta ve her bölüm film tadında..

IMDb: 9.2

“Sharp Objects Dizisi: Psikolojik Gerilim İçin 4 Maddede Sharp Objects” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Sense 8

Yabancı Dizi

Matrix filmleriyle adlarını tüm dünyaya duyuran Wachowski kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı bu yabancı dizi, dünyanın 8 farklı yerinden 8 farklı karakterin zihinsel ve duyusal olarak birbirine bağlı olmasını temel alıyor. Aynı gün doğan ve evrimsel süreç içerisinde farklılaşan bu insanlara “homosensorium” deniliyor. Homo sapiensle aynı zamanda var olmuş ancak homo sapiensler tarafından yok edilmeye çalışılmış bir tür homosensorium… Bu insanları duyusal olarak doğuran ve onlara kendi hatıralarını da aktaran bir anneleri veya babaları oluyor. Her sensate kümesi 8 kişiden oluşuyor ve küme içerisindeki insanların zevkleri, acıları, sevinçleri kısacası hisleri ve hatıraları ortak oluyor. Her sensate kendi kümesi dışından biriyle göz teması kurduğunda, onu telepatik olarak ziyaret edebiliyor ancak kendi kümelerindeki gibi duygu paylaşımı yapamıyor. İzleyici için bilimkurgu, gizem ve dramı iç içe barındıran Sense 8 bize daha önce hiç görmediğimiz bir hikaye sunuyor.  Bu dizide sense 8’in homo sapienslerle ve başka sensate gruplarıyla savaşı anlatılıyor. Aynı zamanda  transbirey, LGBTI, homoseksüellik, heteroseksüellik üzerine derin mesajlar içeren bir dizi Sense 8.

IMDb: 8.6

4. La Casa de Papel

Yabancı Dizi

“Her şeyi kaybetmeye çok yakındık, nedenini sorarsanız bir aşk hikâyesi yüzünden derim. Sonuçta her şeyin mahvolması için aşk iyi bir nedendir”

La casa de papel Álex Pina tarafından İspanya’daki Antena 3 kanalı için yaratılan bir soygun dizisi. Dizinin adı Türkçeye “kağıthane ya da darphane” olarak çevrilebilir. Profesör olarak adlandırılan bir suç dehası, tarihin en büyük soygununu yapmayı planlar. Amacı İspanya Kraliyet Darphanesi’ne girmektir. Bunun için de işlerinde uzman olan 8 suçludan oluşan bir ekip kurar. Ekip, 5 aylık bir eğitim sürecinden geçer ve bu sürede her ihtimali hesaba katarak soygunu kusursuz bir hale getirirler. 8 kişi, rehineleri de yanlarına alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesi’ne kilitler fakat hiç hesaba katmadıkları olaylar gerçekleşir. Dizi konusundan söz ettirdiği kadar, alt mesajlarıyla da dikkat çekiyor. Salvador Dali maskelerini kullanmalarının sebebi; Dali’nin sürekli toplumun dayattıklarına karşı çıkan, herkesin benimsediği görüşlere aykırı olan birisi olması. Bu maskeleri kullanarak dizinin aykırı yönünü seyircilere sunmuşlar. Tulumlarının kırmızı olması ise sosyalizmin savunuculuğunu yapmalarından kaynaklanıyor. Diziye “Çav Bella” şarkısı damgasını vuruyor. La casa de papel, aslında çok iyi bir devlet ve emperyalizm eleştirisi.

IMDb: 8.7

5. Black Mirror

Yabancı Dizi

İşte en çok izlenen yabancı dizi örneklerinden biri: Ütopya ve distopyanın birbirine karıştığı, minimal denilebilecek bölümler içeren 2011 yapımı dizi Black Mirror… İzlediğimiz, alışılagelmiş dizilerden çok farklı olan Black Mirror size gelişen teknolojiyi, bu teknoloji sonucunda insanlardaki değişimi her bölümde farklı karakter ve hatta farklı yönetmenlerle anlatmaya çalışıyor. Her ne kadar gerçek dışı olaylara yer veriyor olsa da dizinin “Nosedive” isimli bölümünde sosyal medyanın hayatımızı ne kadar “saçma” bir hale soktuğuna dair çok başarılı bir gönderme yapılıyor. Black Mirror izlerken dizi izliyor gibi değil de daha çok usta bir yönetmenin ellerinden çıkmış bir filmi izliyor gibi hissedeceksiniz.

IMDb8.9

“Size İyi ki Bu Zaman Diliminde Yaşıyorum Dedirtecek Distopya Dizileri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

 6. Stranger Things

Yabancı Dizi

Stranger Things, ABD yapımı bilimkurgu-korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir. “MKULTRA EXPOSED” programının deneylerinden biri olan Jane Ives, yani Eleven, birçok psiko-kinetik yetenekle 1971’de doğmuş bir kız çocuğu. MKULTRA gerçek olmasının yanı sıra 1950’lerde başlayıp 1973’te sonlanmış, CIA eliyle yürütülmüş bir proje. Dizi aslında gerçekte yürütülmüş bir projeden yola çıkılarak oluşturulmuş. Olaylar 1980’lerde ABD ile Rusya arasında soğuk savaşın var olduğu dönemde Hawkins kasabasında geçiyor. Dört yakın arkadaş Mike, Will, Lucas ve Dustin her zamanki gibi saatlerce kalkmadan oynadıkları Dungeons & Dragons’a geç saat nedeniyle mecburi bir son verip evlerine ayrılırlar, fakat Will için eve dönüş yolu ilk kez bilinmeyen bir yaratıkla karşılaşması sonucu tehlikeli bir hal alır. Işıkla beraber ortadan kaybolan Will için arama çalışmaları başlarken, anne Joyce oğlunu evin içinde aramaya devam eder. Mike, Lucas ve Dustin ormandaki aramaları sonucu arkadaşları yerine yaşıtları bir kız, yani Eleven’ı bulurlar ve olaylar başlar. Hikaye paralel evrene açılacak bir yolculuğa kadar devam eder.

IMDb: 8.9

7. Rick and Morty

Yabancı Dizi

Rick and Morty Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan bir yetişkin animasyon televizyon dizisi. Rick and Morty’nin çıkış noktası Back to the Future’daki Doc Brown ve Marty McFly’dır. Rick  bilim adına uğraşlar verdikten sonra kızının evine yerleşerek, yeniden bir aile olmanın anlamını aramaktadır. Yaşını başını almış ve artık dede diyebileceğimiz bu adamın aile arayışına girmesi büyük bir hatadır. Çünkü kendisini hale 20’lerinde bıçkın bir delikanlı olarak hayal etmektedir. Alkol sorunu bunun en büyük kanıtıdır. Dizinin en önemli özelliği inanılmaz derecede çarpıcı, realist ve sosyal mesajlar veriyor olması. Rick and Morty; eğitim sistemi, cinsellik, kadın erkek eşitliği, kadına karşı toplumun davranışı, insanlığın gittiği nokta, sorgulanmamış inançlar, düşünmeyen cahil toplum yapısı, hükümetlerin yanlış devlet politikaları ve daha bir sürü konuya göndermeler yapan efsane bir yabancı dizi…

IMDb9.3 

““Doctor WHO” Adlı Dizi Hakkında Oldukça Şaşırtıcı 14 Gerçek Durum” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

8. Lie To Me

 Yabancı Dizi

Lie to Me, 21 Ocak 2009 tarihinde Fox Broadcasting Company’de gösterilmeye başlanan ABD televizyon dizisi. Dizide Dr. Cal Lightman ve meslektaşları, beden dili ve mikro ifadeler aracılığıyla yerel veya federal soruşturmaları desteklemektedirler. Diğer çoğu diziden farklı bir kurguya sahip bu dizi konusunu aslında gerçek bir hayat hikayesinden almış. Lie to Me, 83 yaşında çalışmalarına devam etmekte olan Amerikalı psikolog Paul Ekman’ı anlatıyor. 1972 yılında yaptığı altı temel yüz ifadesi içeren listeyle adını duyuran Paul Ekman, insanların pek çoğunun yüzünde beliren duyguların tüm dünyada ortak olduğu sonucuna varmış. Ve bu durumu liste halinde yayınlamış. Ekman’a göre bu ifadeler insan bedeninde çok kısa bir süre aralığında belirir ve eğer dikkatli olunmazsa önemli ayrıntılar kaçabilir. Lie To Me adlı bu yabancı diziyi izlerken her ayrıntıya dikkat etmenizi öneririm..

IMDb: 8.0

9. Da Vinci’s Demonds

Yabancı Dizi

Yabancı Dizi denilince akla gelen bir diğer örnek de Da Vinci’s Demonds. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen ünlü İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin gençlik dönemini ve anlatılmamış yönlerini göstermeye çalışan dizi, her ne kadar tarihi olayların tam olarak gerçekleri yansıtmadığını biliyor olsak da izlenmeye değer. Da Vinci rolünü Tom Riley üstleniyor; ukala ve hareketli tavırlarıyla bu rolün altından kalkmayı başarıyor. Da Vinci’nin hayalleri, Medici’ler için çalışan babasıyla olan karmakarışık ilişkisi, Orta çağ arka planı, fotoğrafçılık hafızası, Yapraklar Kitabı, Mithras’ın Oğullarının gizemleri ve daha fazlası dizide anlatılıyor. 

IMDb: 8.0

“Netflix’in Kutusunu Açtık Bakın Hangi Yabancı Diziler Çıktı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

10. Narcos

 Yabancı Dizi

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın hayatını anlatan ve en popüler yabancı dizilerden biri olan Narcos oldukça başarılı bir yapım. Escobar karakterini mükemmel oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çeken Wagner Moura canlandırıyor. Escobar, iyi-kötü, doğru-yanlış, sadık-sadakatsiz, sevecen-antipatik karakterlerini bir arada bulunduran dualist bir kişilk. Bir yandan Halkın Robin Hood’u olarak adlandırılırken bir yandan da ülkenin her yerinde aranan bir uyuşturucu kaçakçısı olarak karşımıza çıkıyor. Dizi Escobar’ın hayatını aşk, kaçakçılık, aile, arkadaşlık gibi konularda her açıdan ele almaya çalışıyor.

IMDb8.9

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Şeyma