Vücut Direncini Arttıran 10 Bitki Çayı İle Bu Kış Hasta Olmayacağız

5 dakikada okuyabilirsiniz


Kışın hastalıklarından korunmanın yöntemlerinden biri de bitki çayları. Bitki çayı, vücudun bağışıklık sistemini korumakta oldukça etkilidir. Bitki çaylarıyla birlikte kış aylarını daha sağlıklı geçirmek mümkün. Ancak bitki çaylarını tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, çayları gün içinde çok fazla tüketmemek.

Netrojen olarak vücut direncini arttıran 10 bitki çayını ve çayların hazırlanışını sizin için derledik.

1. Adaçayı

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ağız yaralarının tedavisinde kullanılmasının yanı sıra boğaz ağrısına da iyi gelen bir bitki çayıdır. Adaçayı, stresi azaltır ve sinirsel baş ağrısını hafifletir. Bunların yanında sakinleştirici etkisi de vardır.

Hazırlanışı: 2 çay kaşığı adaçayına kaynamış su ekleyin. 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Tatlandırmak için limon ya da bal ekleyebilirsiniz.

2. Ihlamur Çayı

Gribe ve nezleye iyi gelen ıhlamur, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını da sağlar. Öksürüğe, boğaz ağrısına karşı etkilidir. Bu bitki çayının migren ağrılarını da hafifletme özelliği vardır.

Hazırlanışı: Çaydanlıkta önce suyu kaynatıp daha sonra kurutulmuş ıhlamuru ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin.

3. Kuşburnu Çayı 

Kuşburnu, C vitamini deposudur. Bu nedenle soğuk algınlığı ve grip karşısında oldukça etkili olan bir bitki çayıdır. Ayrıca cilt formunu korur ve cilt elastikiyetini arttırır. Aynı zamanda A vitamini açısından da zengin olan kuşburnu, bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.

Hazırlanışı: 1 fincana 2 çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu koyup kaynar suyu ekledikten sonra 10-15 dakika demleyin. Süzdükten sonra tatlandırmak için bal ekleyerek içebilirsiniz.

4. Ekinezya Çayı

Ekinezya soğuk algınlığına, boğaz ağrısına, nezleye iyi gelir. Bunların yanı sıra orta dereceli enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır. Kuru öksürüğe ve boğaz şişkinliğine karşı oldukça etkilidir. Ayrıca bu bitki çayı kas ağrılarına da iyi gelir.

Hazırlanışı: Ekinezya çayı hem çiçeği ve yaprakları hem de kökü kullanılarak yapılabilir. Kuru ekinezya kökü kullanarak yapıyorsanız 1 çaydanlık suya 1-2 çay kaşığı ekinezya ekleyin. Demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Tat vermek için bal, limon veya zencefil ekleyebilirsiniz.

5. Melisa Çayı

Sakinleştirici ve stresi azaltma özellikleriyle kışın depresif etkilerine karşı oldukça etkili bir bitki çayıdır. Melisa çayı, uyku sorunları için de etkilidir. Ayrıca mide rahatsızlıklarına ve sindirim sorunlarına karşı da kullanılmaktadır.

Hazırlanışı: Yarım litre kaynamış suya 10 gram kurutulmuş melisa ekleyip demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Demlendikten sonra içebilirsiniz.

6. Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisiyle ön plana çıkan papatya çayı, uyku sorunlarına karşı etkilidir. Sindirim sistemi, bağırsak sorunları ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Ayrıca diş eti hastalıklarına karşı da kullanılmaktadır.

Hazırlanışı: 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine kaynar su ekleyin. 3-5 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzerek bitki çayınızı içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve limon ekleyebilirsiniz.

7. Dağ Çayı

Güç kaybı ve halsizlik sorununa iyi gelir. Antioksidan özelliği sayesinde iltihapların temizlenmesini ve tekrarlanmasını önler. Doğal bir mide ilacı olan dağ çayı, mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı için de kullanılan bitki çaylarındandır.

Hazırlanışı: Kurutulmuş dağ çayını kaynar suya ekleyin. Birkaç dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

8. Yeşil Çay

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir. Diş çürüklerini önler ve diş eti hastalıklarına karşı kullanılır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği olan bu bitki çayı, kilo vermeye yardımcı olur.

Hazırlanışı: 1 fincana 1 çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yaprağı ekleyin. Suyu kaynatıp 4-5 dakika bekleyin. Daha sonra suyu bardağa ekleyin ve çayınız içmek için hazır.

*Su tam kaynar haldeyken eklenmemelidir. Yeşil çay en iyi 80-85 derece suyla demlenir.

9. Biberiye Çayı 

Biberiye çayı hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır. Güçlü antioksidanlarla dolu olması nedeniyle toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca sindirim sistemi sorunlarına karşı da oldukça etkilidir.

Hazırlanışı: 1 fincan suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını ekleyerek kaynatın. Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.

10. Nane Çayı

Mide sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Mide bulantısına, reflüye, gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Bu bitki çayı, C vitamini ve Omega-3 bakımından zengindir. Ayrıca nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığına iyi gelir ve sinüsleri açar.

Hazırlanışı: 1 demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı ekleyin. 10-20 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra yaprakları süzün. Tatlandırmak için bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Beliz