“Var mı Ulan Bana Yan Bakan Diyen” Altı Osmanlı Kabadayısı ve Metresleri

2 dakikada okuyabilirsiniz


Mahallede düzeni sağlamayı, zayıfı korumayı ve muhtaca el uzatmayı görev bellemiş kabadayıları büyüklerinden herkes duymuştur. Peki, hamam külhanlarında barınan, hırsızlığı kendine meslek edinmiş işsiz, güçsüz takımı olarak adlandırılan külhanbeylerinden haberdar mısınız? Gelin Osmanlı’daki kabadayı ve külhanbeylerini beraber tanıyalım.

1)ARAP HÜSNÜ

Asıl adı Mişel olan insan azmanı kabadayı İstanbul’a geldikten sonra Müslüman olmuş ve Hüsnü adını almıştır. Tophane’nin belalı kabadayısı haraç vermeyen iki kişiyi öldürmesi ile tanınmıştır. Tesadüftür ki Arap’ın da metresi Rus asıllı Manya isimli kadındır. Arap Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra sınır dışı edilmiştir.

2. ŞIK MANOL

1890 yılında doğan, güzel ve kabadayıya benzemeyen giyim tarzı yüzünden kendisine “şık” lakabı takılan Manol, Tokat’tan okumak için İstanbul’a gelmiştir ancak okumak yerine Galata’da kumarhane işletmeyi tercih etmiştir. Kavgada kullandığı silahlar, çelik yumruğu ve taş sertliğinde kafasıdır. Rus asıllı metresi Hanny, kendisinden 4 yaş küçüktür.

3. PİÇ ARDAŞ

Üsküdar’ın illallah ettiği Ardaş ve kapatması Agavni.

4. KESİK NİKOLA

Jilet kullanmadaki ustalığıyla ünlüdür. İlk vukuatı babasının arkadaşını yaralamaktır. Zindankapı hamallarını haraca bağlar ve “Unkapanı’nın dayısı” olur. Kumar düşkünüdür. Kesik’in kapatması Bulgar Olga, diğer kabadayıların metreslerinin aksine onu düzeltmek için elinden gelen her şeyi yapmıştır ama nafile, Kesik düzelmemiştir. 1922 yılında, Şık Manol’un kahvehanesinde kabadayı Laz Hüseyin tarafından öldürülmüştür.

5. ODESALI KOSTİ

İşgal polisine sırtını yaslayan Odesalı Kosti, Yunanistan doğumludur ve Tünel ile Taksim arasında kalan bölgenin haraçlarını yemektedir. Lakabını başındaki şapkadan alan metresi “Şapkalı Marl”  aynı zamanda Odesalı’nın akıl hocasıydı. Odesalı, koluna Marl’in adının ilk harfini koluna dövme yaptırmıştır. Odesalı da, Kesik Nikola ile aynı sonu paylaşmış ve 1921 yılında Laz Hüseyin tarafından öldürülmüştür.

6. YAMALI YORGİ

Küçük yaşta balıkçı babası ile sandalda balık pişirirken düşen tava sonucu sağ kulağından yanağına doğru yanık izi oluşur. bu izden dolayı kendisine “Yamalı” lakabını alır. Kapatması Rum Despina’nın koruma çabaları da onu ölümden kurtaramaz. “Su testisi su yolunda kırılır” misali 1923 yılında Arnavutköy’de kuytu bir köşede ölü bulunur.

Kaynak

Ulunay, Refi Cevat, Eski İstanbul Kabadayıları: Sayılı Fırtınalar, Arma Yayınları, 2003

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
12
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke
Can Birkan