Uzaktan Eğitimli Olmanın Saadeti mi Yoksa Bunalımı mı?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yılların en popüler eğitim modellerinden birisi de uzaktan eğitim modeli oldu. İlk başlarda açık öğretim gibi olduğu düşünülse de model yaygınlaştıkça görüldü ki; uzaktan okumak kolaylıkları ve zorluklarıyla kendine özgü bir tarz yakalamış durumda. Uzaktan eğitimin saadeti mi yoksa bunalımı mı? Bunun kararını size bırakıyoruz. İşte uzaktan okumanın şahsına münhasır yanları:

1- Somut Bir Fiziki Ortamın Olmaması


Uzaktan eğitimi ortaya çıkaranlardan birinin de Mahmut Hoca olduğunu biliyordunuz herhalde. Ne demişti hocamız? “Okul sadece 4 yanı duvarla çevrili, tepesinde damı olan yer değildir. Okul her yerdir” Uzaktan okuyanlar içinse çoğunlukla bilgisayarın, tabletin ya da telefonun ta kendisidir.

2- Cep Yakan Harç Ücretleri


Holding işlerinden fırsat bulamayıp okula gitmediğimizi düşünmüş olacaklar ki, bu kadar yüksek harçlarla karşı karşıyayız. Hayır efendim, holding sahibi değiliz. Zannettiğiniz kadar zengin de değiliz. Hele harç ödemesini yaptıktan sonra hayatın birdenbire nasıl da anlamsızlaşabildiğini anlatmamızı ister misiniz?

3- Pijamayla Bile Ders Dinleyebilme

Uzaktan eğitimde şunu mu giysem bunu mu giysem derdi yoktur. İsterseniz pijamanızla bile derse katılabilirsiniz. Tabii hocalar için bu rahatlık öğrencilere göre %50 oranında daha düşük bir miktarda olabilir.

4- Hocanın Ünlü Olmaya Çalışan Çocuğu


Online derslerde en çok yaşanan durumlardan birisi de budur. Tam konsantre olmuş dersi dinlerken sevimli bir yüz ekranda belirebilir. Hatta bu sevimli yüz bazen tahmin edemeyeceğiniz kadar sevimsizleşebilir. Karşınızda ders anlatmaya çalışan hocanın durumu toparlamaya çalışması ise son derece dramatiktir.

5- Senin Yaptığın Gider Benim Hoşuma Gider


Hocamız ve öğrencileri fiziki olarak bir arada olmasalar da birtakım atışmalar yaşanabilir. Öğrencimiz sohbet bölümüne yazdıklarıyla hocasını sinirlendirebilir. Hocamızsa intikamını online ortamda da olsa gayet güzel alabilir.

6- “Kanka Sende Not Var mı” Krizine Son


Hocalar tarafından sizler için hazırlanmış ders notları her zaman elinizin altındadır. Vize ve final dönemlerinde telefonunuza, sonu not istemeye bağlanacak bir “Canım naber, ne yapıyorsun” mesajı gelmez. Sizin de kimseye eyvallahınız olmaz.

7- Okul Türünü Anlamamakta Direnen Eş, Dost, Akraba


“Uzaktan okuyorum” dediğinizde “Nasıl yani, okula hiç gitmiyor musun? Açık öğretim gibi mi?” diyen bir akrabanız mutlaka vardır. Online dersleri Face’te takılmak gibi düşünen ve bütün açıklamalarınıza rağmen “Oh vallahi, hayat sana güzel o zaman” sonucunu çıkaran bir akrabanız yoksa, kendinize uzaktan eğitimli falan demeyin!

8- Ders Seçimi Dönemlerinde Yaşanan Kâbus


O ders seçimi dönemi yok mu… Kontenjanı dolan dersler, muafiyetler, seçmeli dersler kredi tamamlama, alttan ya da üstten alınan dersler! Bunlar örgünde de yaşanıyor olsa da dersler için gitmediğiniz okula; danışmanı bulmaya, dersinizi onaylatmaya, kaydınızı yaptırmaya gitmenize sebeptir hep kendileri…

9- Sürekli Sorun Çıkaran Mikrofon


Bir uzaktan eğitimli bilir ki; o ders herhangi bir aksaklık olmadan başlamış ve tamamlanmışsa, başına taş yağacak demektir. Özellikle de mikrofonun yarattığı ses problemi artık bu işin şanından olmaya aday hale gelmiştir.

10- Gününüzü İstediğiniz Gibi Değerlendirebilme Olanağı


Her gün okula gitme zorunluluğunuz olmadığı için arkadaşlarınıza ya da hobilerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. İş hayatına da daha erken atılabilir, bir taraftan kariyer basamaklarını tırmanmaya başlarken diğer taraftan da para biriktirebilirsiniz. Bu birikimin ciddi kısmı harçlar tarafından sömürülecek olsa da…

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke