Şeker Uzak Durmamız Gereken 3 Beyazdan Biridir

2 dakikada okuyabilirsiniz


Şeker yani tatlı, kuşkusuz yemeklerimizin ve sofralarımızın değişilmez gıdası. Buna rağmen şeker en çok zararı olan besinlerden biri.

Aslında fiziksel olarak tatlıya ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı meyve sebzelerden normal şartlarda karşılarız. Ama beyazlatılmış, işlem görmüş şeker tüketmek sağlık için oldukça zararlı.

Yani bu konuda bizlere düşen görev sağlıklı bireyler olabilmemiz için tatlı tüketimini sınırlı tutmak olacak. Vücudumuz çok yüksek seviyede işlenmiş tatlıyı kaldıramaz.

Vücuttaki temel organlar, aşırı tatlı tüketimiyle ciddi zarara uğrayabilir. Ayrıca aşırı tatlı kullanımı, kalbe zarar verir, obeziteye neden olur, göbek çevresinde yağlanmaya neden olur ve bağışıklık sistemini zayıflatır.

Tatlılar zevkle sevilerek yenir. Böylece kişi farkında olmadan harcadığından fazla kalori alır ve obeziteye neden olur.

Obezite ise birçok hastalığa zemin hazırlar. Tatlının zehir etkisi yaratmaması için dengeli ve yerinde kullanılması gerekir. Yediğimiz ekmek ve diğer tahıl ürünleri de sindirildiğinde şekere çevrilir. Bu nedenle, insanın aslında tatlı gereksinimi yok denecek kadar azdır.

Yani hiç tatlı tüketmesek de vücudumuz buna ihtiyaç duymaz. Şeker, vücudun istediği besin değil, gerektiğinde diğer gıdalardan kendisinin üretebildiği bir besindir.

Nişastalı ve tatlı besinler yendikten sonra sindirilir ve meyvelerde bulunan basit şekerler şeklinde kana geçer. Sindirim sistemine şeker ve nişastalı maddelerin girmesi, pankreas organımızı uyararak ‘insülin’ hormonunun salgılanması sağlar. Böylece obezite gibi çeşitli hastalıklar vücudumuzda baş gösterir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17