Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? 8 Maddede Uyku Probleminin Çözümü

4 dakikada okuyabilirsiniz


Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? 8 Maddede Uyku Probleminin Çözümü

Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? 8 Maddede Uyku Probleminin Çözümü: Uyku, bir insanın en önemli ihtiyaçlarından biri. Yapımıza ve yaşantımıza göre farklı uyku alışkanlıklarına sahip olsak da yeterli ve sağlıklı şekilde uyuyabilmek hem vücut sağlığımız hem de psikolojik sağlığımız açısından oldukça önemli. Fakat bazen geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebiliyoruz. Bir sağa, bir sola dönerken saat ilerliyor ve bir bakıyoruz ki alarmın çalacağı saate çok az bir süre kalmış. Uykumuzu alamadan başladığımız bir günde kendimizi yorgun ve bitkin hissettiğimiz gibi, işlerimiz açısından da son derece verimsiz bir durum oluşuyor. Bu uykusuzluk hali, süreklilik göstermeye başlayınca da yaşam standardımız düşüyor ve hayat adeta bir kabusa dönüyor. Peki uykusuzluk nasıl geçer? Kaçan uyku nasıl getirilir? Uyku problemi nasıl çözülür? Uyumak için ne yapmak gerekir? Bu içeriğimizde, bütün bu sorulara cevap vermeye çalıştık. Siz de “Uykum kaçtı, ne yapmalıyım” ya da “Uyumak için ne yapmalıyım” diyorsanız işte 8 maddede uyku probleminin çözümü:

1. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Gün İçinde Uzun Süre Uyumayın

uyumak için ne yapmak gerekir

Derste, iş yerinde, otobüste ya da evde; gün içinde mutlaka uykumuz gelir. Hatta bu kısa şekerlemelerin tadı hiçbir şeyde yoktur. Gece saatlerce uyusanız da uyumamanız gereken zamanlardaki uyku bambaşkadır. Fakat bu uykunun süresi ne kadar uzun olursa gece de o kadar uykusuz kalırsınız. Bunun için gün içinde kestirmek isteseniz bile, uyku sürenizi mutlaka yarım saatten kısa tutmalısınız.

2. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Yemekte Ağır Şeyler Yemeyin

uyumak için ne yapmak gerekir

Rahatça geçiş yapabileceğiniz bir uyku için yemek yeme işini uyumanıza 3-4 saat kala sonlandırın. Akşam yemeğinde aşırı baharatlı, yağlı, şekerli yiyeceklerden, hamur işlerinden ve kızartmalardan uzak durun. Bunlardan birini çok kısıtlı bir miktarda olmak kaydıyla tüketecekseniz bile diğerlerini tüketmeyin. Cips, kraker, bisküvi, patlamış mısır gibi abur cuburları özellikle akşam saatlerinde yememeye özen gösterin.

“Yorgunluk Nasıl Geçer? Yorgunluğa Çözüm Olabilecek 9 Tavsiye” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Alkol, Kafein ve Nikotine Dikkat!

uyumak için ne yapmak gerekir

Kafeinin uyanık tutma özelliği herkesçe bilinir. Özellikle bütün gece çalışıp sabahlamayı düşündüğümüz zamanlarda, sarıldığımız şeyler çay ve kahve olur. Nikotin de kafeinle benzer özellikler gösterir. Hatta sigara içen insanların içmeyenlere göre daha uzun sürede uykuya dalması söz konusudur. Alkole gelecek olursak; yatmadan önce içilecek bir kadeh şarabın, uykuya geçişi hızlandıracağı düşünülse de alkol, gece süresince kısa aralıklarla uyanılmasına sebep olur. Uyumak istiyorsak; kafein, nikotin ve alkolden uzak durmamız faydalı olacaktır.

4. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Bitki Çaylarından Yardım Alın

uyumak için ne yapmak gerekir

Bitkilerin dinlendirici etkisi vardır. Bitki çayları da uykusuzluk çeken bünyenin dinlenmesini, sakinleşmesini sağlayarak, uykuya geçiş sürecini hızlandırır. Yatmadan önce içeceğiniz, ıhlamur, papatya çayı, melisa çayı gibi seçeneklerle daha huzurlu bir uyku uyuma şansınızı artırmış olursunuz.

“Vücut Direncini Arttıran 10 Bitki Çayı” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Gününüzü Hareketli Geçirin

uyumak için ne yapmak gerekir

Bütün gününü oturarak, yatarak geçiren bir vücut, atması gereken enerjiyi atamaz ve içinde biriktirir. Bu enerji de uykuya engel olur. Bu sebeple gün içinde, yürüyüşler, egzersizler yapmalı; yoga, meditasyon gibi seçeneklerden faydalanarak bedeninizi gevşetmelisiniz. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

6. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Uykudan Önce Rahatlamaya Çalışın

uyumak için ne yapmak gerekir

Uykuya geçiş yapabilmek için vücudun rahatlamış olması gerekir. Gergin, stresli ya da kaygılı bir zihin; uykuya çok kolay şekilde dalamayacaktır. Bu olumsuz hislerden kurtulmak için beyninizi biraz dinlendirmeye çalışın. Bunu bir kitap okuyarak, hafif bir müzik dinleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Fakat okuduğunuz ya da dinlediğiniz şeyin, duygularınızda ekstra reaksiyonlar yaratıp zihninizi yeni bir karmaşaya da sürüklememesi önemlidir.

“Uyku Pozisyonu Testi: 6 Farklı Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik Analizi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Uyku Ortamınız Elverişli Olmalı

uyumak için ne yapmak gerekir

Rahat bir uyku için, uyuduğunuz ortamın buna uygun olması gerekmektedir. Göz alıcı ışıklar, açık bir televizyon, rahatsız bir yatak ve odanın aşırı sıcak ya da soğuk olması gibi durumlar, uyumanızı güç hale getirecektir. Bu sebeple uyumadan önce loş ve sakin bir ortam yaratmalı, yatağınızda rahat edeceğinizden emin olmalı ve sizi terlemeye ya da üşümeye sevk etmeyecek bir oda ısısı ayarlamalısınız.

8. Uyumak İçin Ne Yapmak Gerekir? Bir Uyku Düzeni Oluşturun

uyumak için ne yapmak gerekir

Geceleri uyuyamamamızın en büyük sebeplerinden birisi de uyuma ve uyanma saatlerimizdeki dengesizliktir. Öğleyin kalkmayı alışkanlık haline getirmiş bir bünyenin, erken saatlerde uyuma şansı çok da söz konusu değildir. Bu yüzden, uyku saatlerimizi iyi planlamalıyız ve mümkünse her sabah aynı saatlerde kalkmaya özen göstermeliyiz.

“Bebekleri Uyutma Yolları: “Bebek Nasıl Uyutulur” Sorusuna 7 Çözüm” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Basit uyku problemlerine çözüm olabilecek tavsiyeleri sizlerle paylaştık. Uyuyamama sorununuz, bütün yaptıklarınıza rağmen sürüyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Afife