Utangaçlık Nasıl Yenilir? Utangaçlıktan Kurtulmanın 5 Yolu

3 dakikada okuyabilirsiniz


Utangaçlık Nasıl Yenilir?
Utangaçlık Nasıl Yenilir?
Utangaçlık Nasıl Yenilir? Utangaçlıktan Kurtulmanın 5 Yolu

Utangaçlık Nasıl Yenilir? Utangaçlıktan Kurtulmanın 5 Yolu: Utangaçlık, halk arasında her ne kadar büyük bir problem gibi görülmese de insanların sosyal hayatını çok ciddi şekilde etkileyen bir durumdur. Yeni insanlarla tanışırken çekiniyorsanız, kalabalık ortamlarda konuşurken kızarıyor, terliyor ve geriliyorsanız, duygu ve düşüncelerinizi ifade ederken zorlanıyor ve iletişime girmek istemiyorsanız ne yazık ki utangaçlık problemine sahipsiniz demektir. Utangaçlığın nedenleri çeşitli olabilir. “Utangaçlık nasıl geçer” sorusunu cevaplayabilmek için utangaç hissetmenize neden olan etkeni tespit etmelisiniz. Eğer siz de “utangaçlıktan nasıl kurtulurum” “utangaçlıktan kurtulma yolları nelerdir” ya da “çekingenlik nasıl geçer” diyorsanız ve bu durumun hayatınızı etkilemesini istemiyorsanız utangaçlığı yenmek için bu tavsiyeleri deneyebilirsiniz:

1. Utangaçlık Nasıl Yenilir? Utangaçlığınızı Yenmeye Karar Verin

Utangaçlık Nasıl Yenilir

Utangaçlık duygusundan kurtulmak istiyorsanız her şeyden önce kararlı olmanız gerekir. Utangaçlık, sanıldığı kadar kolay atlatılabilen bir durum değildir ancak bunu gerçekten istiyorsanız hiçbir şeyin size engel olamayacağını bilmelisiniz. Utangaçlığınızı yenmeye karar verdiğiniz an, zaten yolun büyük bir kısmını ilerlemişsiniz demektir. İnanarak, utangaçlığınızın üzerine giderek ve sabrederek bu durumu atlatacağınızdan emin olabilirsiniz.

2. Utangaçlık Nasıl Yenilir? Kimseyi Gözünüzde Büyütmeyin

Utangaçlık Nasıl Yenilir

Utangaç insanların en büyük problemlerinden biri karşılarındaki insanları yücelterek gözlerinde büyütmeleridir. Unutmayın ki karşınızdaki de sizin gibi bir insan. Yanlış bir şey söylerseniz hiç kimse sizinle dalga geçmez ya da gülünç duruma düşmezsiniz. Bunun bilincinde olarak iletişim kurmaya çalışırsanız kendinizi çok daha rahat ve çekinmeden ifade edebilirsiniz. Diliniz sürçebilir, yanlış bir kelime de kullanabilirsiniz. Böyle durumlar gayet olağandır ve herkesin başına gelebilir.

“Arkadaş Ortamında Sevilmek İçin 10 Psikolojik İpucu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Utangaçlık Nasıl Yenilir? Kendinizi Sevin

Utangaçlık Nasıl Yenilir

Bir insanın kendini sevmesi, her şeyden önce onu çok daha mutlu bir insan yapar. Kendini sevmeyen bir kişi, diğer insanların da onu sevmediği düşünür. Sevilmediğini düşünen insanın da özgüveni düşer ve buna bağlı olarak da utangaçlık duygusu ortaya çıkar. Hatta durum daha da ilerlerse asosyallik problemine kadar gidebilir. Bu nedenle her koşulda kendinizi sevin ve kendinizle barışık olun. Siz kendinizi sevdiğiniz zaman insanlarla olan iletişiminizin olumlu yönde etkilendiğini göreceksiniz.

4. Utangaçlık Nasıl Yenilir? İnsanlarla İletişim Kurun

Utangaçlık Nasıl Yenilir

Bir korkuyu yenmenin en etkili yolu o korkunun üzerini gitmektir. Utangaçlığı yenmek için de insanlarla ne kadar fazla iletişim kurarsanız o kadar hızlı bir şekilde utangaçlığı üzerinizden atarsınız. Ne konuşacağınızı, muhabbeti nasıl devam ettireceğinizi hiç düşünmeyin. Bir kere konuşmaya başladığınızda bunun aslında sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz. Hatta ilerleyen zamanlarda insanlarla konuşmaktan, bir şeyler paylaşmaktan keyif dahi alacaksınız.

“Karşınızdakini İnanılmaz Şekilde Etkilemenizi Sağlayacak 10 Muhteşem Beden Dili Hareketi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Utangaçlık Nasıl Yenilir? İyi Olduğunuz Konulara Odaklanın

Utangaçlık Nasıl Yenilir

Her bireyin iyi olduğu bir konu mutlaka vardır. Eğer utangaçlığınızdan kurtulmak istiyorsanız iyi olduğunuz konulara odaklanarak kendinizi daha fazla geliştirin. Böylece biraz da olsa utangaçlığınızdan sıyrılarak kendinize olan güveninizi pekiştirebilirsiniz. Fakat şunu asla unutmayın ki; her alanda iyi olmaya çalışırsanız hiçbir alanda iyi olamazsınız.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke