Türkiye’nin Ünlü İsimlerini Uyuşturucu Kafası Yaşatmak İçin Peru’ya Sürükleyen Çay: Ayahuasca!

2 dakikada okuyabilirsiniz


Ayahuasca, yerliler tarafından Amazon Bölgesinde yüzyıllardır yapılan arınma seremonisinin adı. Aynı zamanda bu ayinde içilen sıvının da adı. Bilimsel tarafıyla ilgili iyi derecede bilgim yok. Fakat araştırmalarım sonucunda çayın içeriğiyle ilgili birtakım bilgilere erişebildim. Çayın içindeki bitkilerin yüksek miktarda DMT içerdiğini, bunun da İngilizce adıyla psychedelic madde olduğunu biliyorum. Türkçe karşılığı ise; sanrı gördüren ilaç, hayal gördüren, evhama sebep olan, rengarenk vb. gibi değişik birtakım kelimeler.

DMT*: İki gözümüzün orta hizasında, alın boşluğumuzda bulunan epifiz bezinin sadece doğum ve ölüm anında fazlaca salgıladığı bir molekül.

Şaman Ayini ve Ayahuasca Çayı

Ayahuasca Çayı, DMT içerir.

Bizzat gidip denemesem de o kadar araştırdım ki denemiş kadar oldum desem yeridir. Her şeyden önce şunu bilmek gerek: Bu ayin gerçek anlamda bir temizlenme geleneği olarak görülüyor. Yani insanın uyuşturucu kafası yaşamak için gideceği bir parti değil. Öyle ki bir hafta boyunca çay, kahve gibi uyarıcı içeceklerin ve et, baharat, sarımsak gibi yiyeceklerin de kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Vücut Direncini Arttıran 10 Bitki Çayı İle Bu Kış Hasta Olmayacağız İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN…

Ayahuasca, toplanıp çay gibi kaynatılıyor ardından da bazı başka bitkilerle karıştırılıyor. Daha sonra temizlenme seremonisinin yapıldığı yere yani Şaman ayini bölümüne geçiliyor. Burada önemli olan ayini yöneten şamanın ve 10-15 kişilik yardımcı grubunun iyi bir iletişim gücünün olması. Ayahuasca çayı deneyimini yaşamak isteyenler ayinden önce başlarını, ellerini, ayaklarını, göbeklerini ve ayak bileklerini suyla ıslatıyor. Daha sonra ışıklar kapanıyor ve ayin tam anlamıyla başlıyor. İlk olarak şamanın kendisi çayı içtikten sonra misafirler de ardından içmeye başlıyor. Bu işlemler bittikten sonra herkes köşesine çekiliyor ve müzik başlıyor.

46 Dizisi Ve Ayahuasca’lı Şaman Ayini

Türkiye’de böyle kaliteli bir dizi nasıl yayınlanıyor sorusu henüz aklımdan çıkmamışken dizi yayından kaldırılmıştı bile. Detaylara girip spoiler vermek istemiyorum. Diziyi izlerseniz ayinin amacını da daha iyi anlamış olursunuz. Beni ve benim gibi birçok kişiyi bu sahnesiyle bozguna uğratan 46 dizisinden şaman ayini sahnesi, tabii ki ayahuasca çayı eşliğinde.

Türkiye’nin Ünlü İsimleri Neden Peru’yu Tercih Ediyor?

Ayahuasca Çayı DMT içerir.

Yazının üst kısımlarında belirttiğim gibi ayahuasca çayı eşliğinde yapılan şaman ayini, bir temizlik seremonisi yani bir çeşit meditasyon olarak görülüyor. Henüz ayahuasca yasal olmamasına rağmen, ABD ve İngiltere’de bazı kliniklerin ayahuasca bitkisi için başvurdukları biliniyor. Hal böyle olunca sinirden, stresten bunalan, tükenmişlik sendromu yaşayan yahut yeni bir macera yaşamak isteyen ünlülerimiz ve de özellikle sosyete güruhumuz Peru’nun yolunu tutmaktan kendini alıkoyamıyor.

Bana inanmayanlar ve merak edenler 2014 yılında İzzet Çapa’nın Hürriyet için yazdığı yazıya bakabilirler.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Goktug Efil

Aldanmak yaptığımız her işte şaşmaz yazgısı hepimizin, her sabah parlak işler tasarlar gün boyunca budalalık ederim.