Bu Bilgiler Sizi Çok Şaşırtacak: İşte Ünlü Markalar Hakkında Bilmedikleriniz

3 dakikada okuyabilirsiniz


Her gün sokağa çıktığımızda yüzlerce belki binlerce reklama maruz kalıyoruz. Park, bahçe yerine mağaza ya da kafelerde zaman geçiriyoruz. Zamanımızı bu kadar çok geçirdiğimiz yerler hakkında hiç merak ettiğiniz bir şey oldu mu? Peki hiç düşündünüz mü bu markaların gerçek ve perde arkasında kalmış hikayelerini? Sizler için biraz araştırdık ve 10 marka hakkında okumaktan keyif alacağınız bilinmeyenleri öğrendik. İşte ünlü markalar hakkında bilmedikleriniz:

1. McDonald’s ilk yıllarında şimdiki kadar zengin değildi ve elemanlarının maaşlarını ödemekte zorlanmaktaydı. Bu sorunu elemanlarına hisse senedi vererek çözmüştür. Anlayacağınız üzere o çalışanlar şu an milyon dolarlara sahiptir.

markalar hakkında bilmedikleriniz

2. Şimdilerde iyi yere gelmiş her insan gibi Bosch markasının kurucusu Robert Bosch, kendi markasını oluşturmadan önce ünlü bilim adamı Thomas Edison’ın yanında bir dönem çalışmıştır.markalar hakkında bilmedikleriniz

3. Gucci logosundaki iki G harfinin nereden geldiğini biliyor musunuz? Bilmeyenler için hemen söyleyelim. Markanın yaratıcısı olan ve 1953 yılında hayatını kaybeden Guccio Gucci’nin baş harflerinden gelmektedir.markalar hakkında bilmedikleriniz

4. Türkiye’nin en bilindik markalarından biri olan Sarar, 1944 yılında Abdurrahman Sarar tarafından bir terzi dükkanı olarak ticaret hayatına başlamıştır.

markalar hakkında bilmedikleriniz

“Ünlü Logolar Hakkında Sizleri Hayrete Düşürecek 9 Gerçek” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

5. Markalar hakkında bilmedikleriniz arasında bir diğeri de Prada ile ilgili olanlar. Prada’nın aslında iki kardeş tarafından kurulan bir marka olduğunu biliyor muydunuz? Prada, 1913 yılında Mario Prada ve Martino Prada kardeşler tarafından kurulmuştur. Hatta kurulduğunda adı “Fratelli Prada : Prada Kardeşler” idi. 

markalar hakkında bilmedikleriniz

6. Shell Petrol istasyonunun logosunun neden deniz kabuğu olduğunu hiç merak etmiş miydiniz? Cevabı, Shell’in 1833 yılında deniz kabuğu satarak ticaret hayatına başlamış olmasıdır. Petrol satışınaysa daha sonra girişmiştir.

markalar hakkında bilmedikleriniz

7. Şimdilerde hem kadın hem de erkek ürünlerinin satıldığı H&M, 1947’de kurulduğunda adı Hennes idi ve sadece kadınlara özel ürünler üretiyordu. Daha sonradan Erkek ürünlerinin satışına başlanmasıyla adı H&M oldu.

markalar hakkında bilmedikleriniz

8. Türkiye de herkesin hayran olarak içtiği vefa bozacısının sahipleri olan Sadık ve İbrahim adlı iki kardeş 1876 senesinde Osmanlı-Rus Savaşı’nda Kosova’dan İstanbul’a gelerek şu anki Vefa semtinde Vefa Bozacısı’nı açarlar.

markalar hakkında bilmedikleriniz

9. Apple, 1986 yılında o zamanki CEO John Sculley’in yönlendirmesiyle The Apple Collection’ı yaratmıştır. Anlaşılan Apple o zamanlar sadece teknolojiyle anılmıyordu. Dahası bu zamanlar “Steve Jobs’ın kovulduğu” yıllardı.

markalar hakkında bilmedikleriniz

markalar hakkında bilmedikleriniz

10. Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Migros’un hangi şartlardan buralara geldiğini biliyor musunuz? Fotoğraflara bakmanız yeterli.

markalar hakkında bilmedikleriniz

markalar hakkında bilmedikleriniz

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke