Umberto Eco Kimdir?

1 dakikada okuyabilirsiniz


İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, tarihçi, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, 5 Ocak 1932′ de İtalya Alessandria’ da doğdu.

İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, tarihçi, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, ortaçağ ve göstergebilimin ustalarından akbul ediliyor

Dünya kamuoyunun gündemine 1980’de ilk yayımlanan eseri Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren Umberto Eco, ayrıca Ortaçağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. 1969 yılında Floransa Üniversitesi’nde Görsel İletişim, gösteri ve iletişim bilimleri alanında profesör oldu.

Eco’nun çalışmaları 1960’ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. 2011’ de yayımlanan Prag Mezarlığı adlı eserinde Hitler’in Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Bilgelerinin Protokolleri’nin ortaya çıkışını anlatmıştır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Eco, ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu “Dünyanın ilk 100 entelektüeli” listesinde yer aldı.

Yapıtları

Gülün Adı

Alımlama Göstergebilimi
Foucault Sarkacı
Günlük Yaşam’dan Sanata
Önceki Günün Adası
Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti
Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı
Ortaçağı Düşlemek
Yorum ve Aşırı Yorum
Somon Balığıyla Yolculuk
Yanlış Okumalar
Beş Ahlak Yazısı
Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik
Açık Yapıt
Zamanların Sonu Üstüne Söyleşiler
Baudolino
İnanç ya da İnançsızlık
Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi
Cecü’nün Yer Cüceleri
Güzelliğin Tarihi
Çirkinliğin Tarihi
Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın (Umberto Eco ve Jean-Claude Carriere’in Sohbetleri)
Prag Mezarlığı
Sıfır Sayı

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
idrisakin