Türkiye’de Olduğunu Bilmiyor Olabileceğiniz Birbirinden İlginç 10 Manzara

3 dakikada okuyabilirsiniz


“Burası İsviçre olsa beğenirdiniz ama burası Bayburt” kalıbı muhtemelen hepinize tanıdık geliyordur. Bir fenomen halini alan bu cümledeki tespit çok da yanlış değil aslında. İlk gördüğümüzde “kim bilir dünyanın neresidir” diyeceğimiz ama esasında güzel ülkemizin cennet köşelerini oluşturduğundan haberdar bile olmadığımız birbirinden enteresan manzaraları derledik.

“Bu kadar yeşillik olsa olsa İzlanda’da vardır” diye düşünsek de bu eşsiz manzara Artvin Karagöl’den. Borçka ilçesinde bulunan Karagöl, “Hepinizden tiksiniyorum” kayığına binip, doğayla baş başa kalmak için son derece ideal.

Bazılarımızın Hollanda’dır diye düşündüğü, bazılarımızınsa renkli bir kilime benzettiği bu manzara Konya’dan. Karatay ilçesindeki 300 dekar büyüklüğündeki bu bahçede 80 çeşit lale üretiyor.

Burası hakkında tahmininiz var mı? Söyleyelim: Ankara’da bulunan Gordion Antik kentinin tarlalar tarafından çevrilmesi ve kentin yüksekte kalmasıyla ortaya böyle bir görüntü çıkmış.

Her ne kadar Miniatürk eseri gibi dursa da burası da gerçek. Yıllar yıllar önce Mimar Sinan’ın yaptığı bu kemer, İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Mağlova Kemeri.

Bir animasyonu andıran bu muhteşem görüntü Tuz Gölü’nden. Adeta bir flamingo cenneti halini alan Tuz Gölü, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler içerisinde en büyük flamingo kolonisine ev sahipliği yapıyor.

Bu manzaraya bakınca kulaklarınızda “Şuraya kırmızılar içinde kalmış bir köprü çizelim” sözü yankılandıysa uyaralım. Hayır, bu görüntünün Bob Ross’la hiçbir ilgisi yok. Bu gördüğünüz masalsı güzellik, Yedi Göller Milli Parkı’ndan bir parça.

Şirinler köyünün buradan ilham alınarak tasarlandığını düşünsek çok da yanılmayız herhalde. İyi bir çocuk olursak Şirinler’i görüp göremeyeceğimiz şüpheli olsa da bu eşsiz güzelliği Rize’deki Ayder Yaylası’nda görebilmemiz mümkün.

Geçmişi M.Ö. 300’e, Büyük İskender dönemine dayanan Zeugma Antik Kenti Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunuyor. Zeugma Mozaik kenti, iki kentin birbirine köprüyle bağlanmasıyla oluşmuş. Zeugma kazıları sırasında bulunan mühürler ise Gaziantep’e bu alanda bir dünya rekoru kazandırmış.

Bu manzaramız Venedik’te sandal sefası yapma hayali olanlar için. Sizi o kadar da masrafa sokmadan hayalinize kavuşturacak olan bu huzur dolu güzellik, Bursa’nın nadide bölgelerinden Gölyazı’ya ait.

Suyunun berraklığı Maldivler’i andıran, bir gün ziyarete giderseniz fotoğraf makinenizin ya da telefonunuzun hafızasından ciddi sömürü yapacak olan bu harika görüntü ise Sivas’ta bulunan Gökpınar Gölü’nde sizleri bekliyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
23
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke