Turkish’i Dondurma 15 Mart’ta Seyirci ile Buluşuyor

2 dakikada okuyabilirsiniz


Turkish'i Dondurma
Turkish'i Dondurma

Turkish’i Dondurma 15 Mart’ta Seyirci ile Buluşuyor

Turkish’i Dondurma: Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak kurgulanan Turkish’i Dondurma filmi, Çanakkale Savaşı’nda Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün ülkeleri için verdiği mücadeleleri anlatıyor. Seyirci ile buluşmak için gün sayan Turkish’i Dondurma filminin yönetmenliğini ise 2017 yılında vizyona girip büyük başarı toplayan Ayla filminin yönetmeni Can Ulkay ve senaristliğini ise Gürkan Tanyaş üstlenmekte. Tarihi ve dram türündeki film, 15 Mart‘ta vizyonda.

Turkish'i Dondurma filmi afişi

Avustralya’da Tarih Yazan İki Kafadar

Avustralya’da yaşayan iki arkadaş geçimlerini devecilik ve el arabasında dondurma satarak sağlar. Tüm dengeler ülkelerinde savaş çıktığını öğrenince değişir. Çanakkale Savaşını duyan ikili ülkelerine dönüp cepheye gitmek ister. Ancak yetkililer onların ülke dışına çıkmalarına izin vermez. Bu dönem içinde Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizlerin Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir. Yaptıkları düzenek ile savaşın kaderini değiştiren ikili, cepheye giden Anzak askerlerini oyalayarak 52 saat boyunca Çanakkale sınırına ulaşamamalarını sağlayıp, savaşın Türklerin lehine sonuçlanmasında büyük katkıda bulunur. İki vatansever arkadaşın ülkeleri için verdiği çabayı anlatan Turkish’i Dondurma filminin senaryosunu Gürkan Tanyaş kaleme alıyor. Yönetmen koltuğunda Ayla filminden tanıdığımız Can Ulkay oturuyor. Turkish’i Dondurma filminin başrollerini; Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu paylaşırken filmde Alma Terziç, Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander, Carl Warthon  ve James Farley gibi yabancı isimler de yer alıyor.

“Organize İşler 2 Filmi Hakkında İlginizi Çekecek 5 Bilgi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Turkish’i Dondurma için Kemerburgaz’da Avustralya Kasabası

Film için Kemerburgaz’ın eteklerine, 7 bin metrekarelik araziye plato kuruldu. 1900’lü  yılları birebir yansıtan kasaba inşa edildi. Döneme uygun kostümler hazırlandı. Kurulan kasabada postaneden otele, tren garından boks salonuna, berbere ve kiliseye kadar tüm yapılar birebir inşa edildi. İnşa edilen bu film setinin kalıcı malzemelerden yapıldığını belirten Turkish’i Dondurma filminin yapımcısı Mustafa Uslu: “İstedik ki, bizden sonra film çekecek ekipler buraya gelerek bu malzemeleri kullansın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bu isteğimizi sunduk. İstanbul’un böyle bir platoya ihtiyacı var. Her kim film yapmak için gelirse, mutlaka bir şey yapıp bırakıp gider. Günün sonunda baktığınızda Universal Stüdyoları da benzer şekilde kuruldu” ifadelerini kullandı.

Turkish'i Dondurma

“Kahramanlık Öyküsü Anlatmak İçin Yola Çıkmadık”

Filminin yapımcısı Mustafa Uslu filmi yorumlarken şunları söyledi: “Kahramanlık öyküsü anlatmak için yola çıkmadık. Buraya savaşmaya gelen Anzak askerleri de birilerinin çocuklarıydı, onlar da anne kuzularıydı, onlar da çok gençti. Ve biz bu filmle kamerayı sadece bizim değil onların tarafına da koyduk.”

“Şampiyon Bold Pilot Filmi ile İlgili 5 Bilgi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Turkish’i Dondurma Filmi Fragmanı

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ayse Kocet