Türk Yıldızları 25 Yaşında!

4 dakikada okuyabilirsiniz


Türk Milleti’nin göz bebeği olan Türk Ordusu’nun bünyesinde bulunan Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi “Türk Yıldızları” 25 yaşında. Dünya’nın sayılı akrobasi timleri arasında bulunan Türk Yıldızları, rekor üstüne rekor kırması yanı sıra, Türk Milleti’nin gökyüzünde ki sarsılmaz timsali olmuştur. Türk Yıldızları’nın kuruluşundan bugüne kadar olan bütün çalışmalarını ve tarihini araştırdık gelin beraber inceleyelim.

Türk Yıldızları, pilotlarının özel olması yanı sıra gösterileri de özeldir. Bir diğer özel durumları da vardır. Bunlar ise;

1- Dünya’da sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim olması.

2- 24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü/Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri; bir milyondan fazla seyircinin izlediği gösterileri ile bu alanda bir rekora sahip olması.

3- Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen kurulan tek akrotim olması nedeni ile özeldir.

1987 yılında kullanılmaya başlanan NF-5’ler, çalışmalar esnasında uçuş sistemleri ve performansları sayesinde akrobasi uçuşuna en uygun uçak olarak seçilmiştir. F-5 uçağının dizaynının, süpersonik jet uçuşuna en uygun uçak dizaynı olarak saptanmıştır.

Eskişehir 1’inci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığınca, Ağustos 1993’te başlatılan proje kapsamında, Türk Yıldızları Timi’ne tahsis edilen dokuz adet NF- 5A ve NF-5B uçağında yapılan tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994’te bitirilerek teslim edilmiştir. Tadilatlara ilave olarak, uçuş sonrası performans değerlendirmelerinin arttırılması maksadıyla 2000 yılında uçaklara üç eksenli VTR (kamera kayıt sistemi) sistemi eklenmiştir. Türk Yıldızları 2010 yılından itibaren modernize edilmiş NF-5 2000 uçakları ile gösterilerini gerçekleştirmeye devam ediyorlar.

İlk Akrobasi Çalışmaları ve Çift Başlı Kartal Figürü

Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Koruyucu ruhu simgelediği kabul edilen bu motif, aynı zamanda güç, asalet ve egemenlik sembolü olarak da kullanılmıştır. Türkler kılıç kabzalarında bozkurt, at ve çift başlı kartal kabartma figürlerini kullanmışlardır.

Kartalın, özellikle çift başlı olarak kullanıldığında, birleşerek artmış gücü temsil ettiğine inanılmaktadır. Kartal başlarının birinin sınırsız geçmişe, diğerinin ise sonsuz geleceğe baktığına ve Anadolu’nun konumu itibarı ile Doğu’nun ve Batı’nın hâkimiyetini temsil ettiğine inanılır. Türk Hava Kuvvetleri’nin sembolü de tek başlı Anadolu Selçuklu kartalıdır.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

1911 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri’nde akrobasi çalışmaları 1914 yılında başlar. Pilot Teğmen Fazıl Bey; 5 Mart 1914 tarihinde 400 metre irtifada “Osmanlı” isimli Deperdussin uçağıyla ve hiçbir eğitim almadan kendi becerisi ile viril hareketini gerçekleştirir. Böylece, o tarihte Dünya genelinde bu tehlikeli hareketi yapabilen üç pilot arasında yer almayı başarır. Teğmen Fazıl Bey’in viril yapmayı başarmasının ardından diğer Türk pilotları da çeşitli akrobasi hareketleri denerler ve Türk Hava Kuvvetleri’nde akrobasi hareketleri başlayarak sonunda Türk Yıldızları’na gelinir.


Türk Yıldızları [1992-….]

1972 yılından 1992 yılına kadar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda devamlı olarak faaliyet gösterecek nitelikte akrotim teşkil edilmemiştir. Akrobasi hareketleri eğitim uçuşları içinde icra edilmiştir. 1972 yılından 1992 yılına kadar geçen yirmi yıl süresince sadece akrotim niteliği taşıyan hava gösterileri yapılmamış, bunun yerine çeşitli törenlerde kısıtlı sayıda akrobasi hareketlerini içeren hava gösterileri düzenlenmiştir.

20 yıllık bir aradan sonra tekrar bir akrotim ekibi oluşturma kararı alan Türk Hava Kuvvetleri, 20’nci Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halis Burhan’ın direktifleri doğrultusunda akrotim kurulması çalışmalarına başlamıştır. 3’üncü Ana Jet Üs 132’nci Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde bir akrotim kurulması için 11 Eylül 1992 tarihinde onay alınmış, dörtlü NF-5 kolundan oluşacak şekilde bir akrotimin kurulması emri 7 Kasım 1992 tarihinde yayımlanmış ve 25 Aralık 1992 tarihinde dört NF-5 Uçağı ile eğitimlere başlanılmıştır.

Türk Yıldızları Akrotimi’nin Türk halkına tanıtımı, aynı zamanda ilk 6’lı gösterinin de gerçekleştirildiği 5 Ekim 1994 tarihinde 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı/Diyarbakır ve 29 Ekim 1994 Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gerçekleşmiştir.

2012 yılına kadar gösterilerini 8’li olarak icra eden Türk Yıldızları, 3 numara uçan Hv. Plt. Yzb. Ümit Özer’in 13 Mart 2012 Salı günü eğitim uçuşu sırasında uçağının düşmesi üzerine şehit olmasının ardından uçuşlarını 6’lı ve 7’li olarak yapmaya başlamıştır. Halen 7 uçakla gösterilerine devam etmekte olan 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı halihazırda bünyesindeki 8 pilot, 7 filo yer ekibi ve 38 bakım personeli ile gösterilerine devam etmektedir.
Türk Yıldızları akrobası timine başarılarının devamını dileriz.

Kaynak: Türk Yıldızları

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke