Türk Sinemasının İlk Absürt Komedi Film Örneklerinden “Arabesk”te Yer Alan 12 Türk Filmi Klişesi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Türk sinemasının en önemli isimlerinden Ertem Eğilmez’in son filmi olan Arabesk, döneminin arabesk film furyasını olabilecek en ironik şekilde ele almıştı. Müjde Ar, Şener Şen, Uğur Yücel gibi efsane oyuncuların rol aldığı 1988 yapımı film; replikleri, müzikleri ve klişeleri ile sinemamıza tutulan bir ayna niteliğindeydi. Filmde yer alan klişeleri sizler için derledik. Bakalım bu sahneler size de bir yerlerden tanıdık gelecek mi?

1. Zengin Kız Fakir Oğlan Konusu

Birbirlerinin çocukluk aşkı olan Müjde ile Şener’in arasında sosyal statü farkı vardır. Müjde bir ağa kızıyken, Şener bir yanaşmanın oğludur.

2. İstanbul’a Kaçış

Hiç şaşırmayacağımız gibi bu büyük aşka Müjde’nin babası mani olur. Esas oğlana para teklifi, yaşanan yanlış anlaşılmalar ve Müjde’nin, babası tarafından başkasıyla evlendirilmek istenmesi ile her zamanki gibi İstanbul’un yolu tutulur.

3. Gazinocular Kralı Tarafından Keşfediliş

Müjde gibi Şener de İstanbul’un yolunu tutmuştur. Sevdiğine kavuşamayan esas oğlan olarak Şener’in sesi tabii ki de güzeldir. Bir gazinocular kralı tarafından keşfedilip meşhur edilmemesi için hiçbir sebep yoktur.

4. Sürekli Bir Yerlerin Arkasına Gizlenmiş Olan Kötü Adam

 

Müjde- Şener aşkının en büyük düşmanı ise Müjde’ye aşık olan ve çocukluğundan beri bir yerlerin arkasına gizlenip, en sevgi dolu anların sonunda bir Erol Taş edasıyla beliren Kaya’dır.

5. Esas Kızın Kötü Yola Düşmesi

İstanbul’a kaçan Müjde’nin kendini bulduğu yer tahmin edeceğiniz gibi randevu evi olmuştur. Buradaysa karşısına kendisini bu hayattan çekip kurtaracak olan zengin adam İsmail çıkmıştır.

6. Gazinocular Kralının Bir Mafya Babası Olması

Müjde- Şener aşkının önündeki engellerden birisi de keşfettiği her insana kartını verip “Beni ara, gazinocular kralıyım, seni sahneye çıkaracağım” diyen Ekrem’dir. O da Müjde’yi sever. The Wall Street Journal okuyan Ekrem, ses tonu ve saç tarzıyla The Godfather’daki Vito Corleone’yi anımsatır.

7. Filmin Orta Yerinde Kendimizi Klip İzlerken Bulmamız

  

  

Arabesk’in en çarpıcı şekilde ele aldığı konu, dönemin arabesk filmlerinde yer alan, filmin orta yerinde oyuncuların çalan müzikle beraber adeta bir klip çekmeleri fakat şarkı bitince hiçbir şey olmamış gibi filme devam etmeleridir.  Bu özellik Arabesk’te öylesine işlenmiştir ki; filmde sözleri Aysel Gürel’e, müzikleri ise Attila Özdemiroğlu’na ait ve tamamı Müjde Ar ve Şener Şen tarafından seslendirilmiş tam 13 tane şarkı yer almıştır.

8. Tahlillerin Karışması Meselesi

  

Filmlerimizde yer alan olmazsa olmaz konulardan birisi de, esas oğlanın ya da esas kızın genelde 3 aylık ömrünün kaldığını öğrenmesidir. Arabesk’te ise doktorumuz “Şu 3 günlük dünyada 3 gün ömrünüz kaldı Şener Bey, helvanızı yiyeceğiz” cümlesini kurarak olaya yeni bir boyut katar. “Filmleriniz karışmış ama yapılan idrar tahliline göre 3 aylık hamilesiniz Şener Bey” cümlesi ise tahlillerin karışması klişesine yapılan eleştiride bir zirvedir.

9. Türk Filmlerinin Geleneksel Hastalığı: Kör Olmak

  

“Tanrım! Göremiyorum, kör oldum” cümlesi şu ana kadar kaç filmde geçmiştir? Bu ayrı bir araştırma konusu olsa da, Arabesk’te üzerine şarkı yazılan bir meseledir körlük. “Allahım kör et beni! Aksın gözümün nuru aksın, bundan sonra kör baksın” sözleri “Hay nereden dilime dolandı bu ya” dedirtecek cinstendir.  Duasının kabul olmasıyla kör olan Şener’in ardından, aynı arabanın hem Şener’e hem Müjde’ye çarpması, Şener’in gözleri açılırken bu kez de Müjde’nin kör olması tam Arabesk’e göre bir durumdur.

  

10. Her Kılığa Girebilen Kötü Adam

  

  

Kötü adamların amaçlarına ulaşabilmek için çeşitli kılıklara girmesi filmlerimizde alışılageldik bir durum olsa da Arabesk’teki kötü adamımız Kaya yine işin suyunu çıkartmaktadır. Film boyunca kendisini kah gişe görevlisi, kah doktor, kah nikah memuru ve en nihayetinde zebani olarak görebilmeniz mümkündür.

11. “Doktor Bey! İyileşecek mi?”

Ameliyat sahnelerinin sonunda en çok duyduğumuz şey “Doktor Bey iyileşecek mi?” sorusudur. Filmimizde bu soruya verilen “Ne bileyim kardeşim, ben berberim. Başhekimi tıraş ederken biraz kestim ama ölmez herhalde” cevabı yine Arabesk’in nevi şahsına münhasır bir tarzdır.

12. “Durun! Siz Evlenemezsiniz, Kardeşsiniz”

Türk filmlerinde “Bu nikah kıyılamaz” cümlesinin ardından en çok yer verilen gerekçe çiftlerin kardeş olmasıdır. Arabesk’te ise Müjde ve Şener’in önce kardeş olmalarının sonra ise aslında kardeş olmamalarının süreci inanılmazdır.

Ertem Eğilmez bu filmi hasta yatağında çekmiştir. Filmin montajından 3 ay sonra ise ölmüştür. Bu da Ertem Eğilmez’in film setinden bir görüntüsü:

Anket: Sizce Şener şen’in oynadığı en komik karakter hangisidir?

Tüm zamanların en çok gişe yaptığı filmler

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
14
Komik
Muhteşem Muhteşem
9
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke