Türk Sineması’nda İkon Haline Gelmiş 8 Unutulmaz Anne Figürü

4 dakikada okuyabilirsiniz


Onlar annelik rolüne en çok yakışan isimlerdir. Ekranlarda gördüğümüzde hepimize tanıdık gelen fakat isimlerini bilmediğimiz Yeşilçam’ın en fedakar, en duygusal, çocukları için her şeyi göze alan anneleriyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

1. Hababam Sınıfının Anası Hafize Ana Adile Naşit

Adile Naşit’i büyük küçük tanımayanımız yoktur herhalde. O anaların en güzeli Hababam Sınıfı’nın biricik Hafize Ana’sıdır. Çocukları açken gözüne uyku girmeyen, sınıfta kalmasın diye kopya çekmelerine dahi yardım eden, Mahmut Hoca’ya karşı her daim kuzucuklarının yanında olan ana gibi ana. Adile Naşit’in çocuklara olan düşkünlüğünün nedeni, doğuştan kalbi delik olan oğlu Ahmet’i 15 yaşında kaybetmesinden kaynaklıdır. Oğlunu kaybettikten sonra çocuklara daha çok yönelen Adile Naşit, canlandırdığı o içten ana karakterleriyle 1985 yılında “Yılın Annesi” seçilmiştir.

2. Keloğlanın Garip Anası Suna Pekuysal

“Keloğlum, canımın içi keleş oğlum, keltoroş oğlum” ifadelerinden oğlu keloğlanı ne kadar çok sevdiğini görebiliyoruz. Bütün Türk anneleri gibi hem severim hem döverim kuralını uygulasa da o aslında oğlunu her şeyden çok seven bir Anadolu kadını tiplemesidir. Zaman zaman “Çarşıya tuz almaya diye çıkar, gider saraydan kız alır” diyerek, oğlunu tatlı bir dille eleştirse de, kuşkusuz yeşil çama yakışan, ana unvanını hak eden en güzel kadınlardan biridir. Yeter Anne dizisinde Özkan Uğur’un annesini canladırdığı rolüyle de seyircinin kalbinde bir kez daha taht kurmayı başarmıştır.

3. Külkedisi’nin Üvey Anası Hikmet Gül

 

Sindirella Kül kedisi filminin üvey annesi olarak tanıdığımız Hikmet Gül, diğer oyuncuların aksine karşımıza kötü anne figürü ile çıkıyor. Filmde, üvey annelik rolünün hakkını vererek oynamasının yanı sıra, cam ayakkabıyı kızlarından sonra denemesi de akılda kalan komik sahneler arasında olmuştur. Oynadığı her rolün hakkını veren, Kapıcılar Kralı’nın dedikoducu Makbulesi, Çiçek Abbas’da Şakir’in annesi, Seferoğulları ailesinin başı Rukiye Hanım ve daha bir çok rolün sahibi güzel kadın 14 nisan 2008’de vefat etti.

4. Ayşen Gruda’nın Anası Mürüvvet Sim

Neşeli Günler filminde Ayşen Gruda’nın annesi Sıdıka Hanım rolüyle izleyicilere keyifli anlar yaşatmıştır. Sürekli kızıyla bir yarış halinde olması, Adile Naşit’le kavgaları ve karşılıklı atışmalarıyla gönlümüzde yer kazanmış usta sanatçılardandır.

5. Sezercik’in Cefakar Annesi Hülya Koçyiğit

Türk sinemasının en önemli aktristlerinden olan Hülya Koçyiğit’i, uzun bir süre filmler de Sezercik’imizin annesi rolünde gördük. Annelik rolünün hakkını en iyi şekilde veren Koçyiğit, bir dönem yönetmenliğini Orhan Aksoy’un üstlendiği, baş rollerini öz kızıyla paylaştığı Gülşah filminde ise, dadılık ve üvey annelik rolüyle de anneliğe en çok yakışan oyuncular arasına girmiştir.

6. Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray

Türk sinemasının Sultan lakaplı güzel, kırılgan, utangaç ama bir o kadar da ulaşılamaz kadınıdır. Sultan filminde 4 çocuklu, zorluklarla mücadele eden dul bir kadını canlandırırken, Selvi Boylum Al Yazmalım’da ise çocuğunun kendisine baba olarak Cemşit’i seçmesiyle bu sefer de fedakar bir anne rolüyle karşımıza çıkar.

7. Nermin Özses

Gerçek adı Silvana Panpani’dir. Çöpçüler Kralı’nda Hacer’in annesini canlandırmıştır. Filmde genelde küçük hesaplar peşinde koşan, kızını zengin biriyle evlendirmeye çalışan anne tiplemesini canlandırmıştır.

8. Şükriye Atav

“Ah Nerede” filminde otoriter bir baba rolünde olan Hulusi Kentmen’in eşi rolündedir. Okumaya gönderdiği çocukları çapkınlık, kumar ve siyasi davalar ile uğraşır. Çocuklarının tüm yaptıklarına rağmen her zaman onların yanında olmasıyla Yeşilçam’ın en iyi anneleri arasına girmiştir. Gerektiğinde çocukları için Hulis Kentmen’in bile karşısında duracak cesarete sahip olan bu kadının nasıl fedakar bir anne olduğunu varın siz düşünün.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
denizkızı