Türk Havacılık Tarihindeki 10 İnanılmaz Uçak Kazası

4 dakikada okuyabilirsiniz


Günümüzde istatiksel olarak en güvenli ulaşım şekli uçak olsa da, bugünkü halini alana kadar havacılık tarihi uzun bir deneme yanılmadan geçmiştir. Gelin Kerem Gök’ün Uçak Kazaları kitabından derlediğimiz tarihimizin belki de en acı detaylarını barındıran bu acı olaylara birlikte bakalım.

Havacılıkla ilgili bu içerikte olan çok daha fazla bilgiyi Kerem Gök’ün Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları kitabında bulabilirsiniz.

1.) Belki de Tarihteki ilk havacılık kazasının kurbanı: Cevheri

İsmail bin Hammed el Cevheri, fenle uğraştığı dönemlerde kuşların uçuşlarını gözlemlemiş, bazı hesaplamalar yapmış ve Nişabur’da ki bir caminin çatısına çıkıp kendi tasarladığı kanatlarla kendisini boşluğa bırakmıştır. Ne yazık ki kanatlar onu taşıyamamış ve Cevheri hayatını kaybetmiştir.

2.) Türk Havacılık Tarihindeki İlk Kaza

1909 yılında Voisin ismini verdiği uçağı ile İstanbul’a gelen Baron Pierre de Caters İstanbul üzerinde uçuş yapmak istiyor. İlk uçuşunu sorunsuz gerçekleştiren Baron ikinci uçuşu sırasında dümenle ilgili bir problem yaşıyor ve Kasımpaşa Deresi’ne çakılıyor. Kazadan sağ kurtuluyor.

3.) Peki Tarihimizdeki İlk Ölümcül Havacılık Kazasına Bakacak Olursak

3 Kasım 1936 tarihinde, Junkers F-13 tipi bir harita uçağı Kahramanmaraş Pazarcık’ta kaza geçirmiş ve iki mürettebattan birisi hayatını kaybetmiştir.

4.) DC-3’ün Havacılık Tarihimizde ki En Büyük Kazası

Adana’dan İstanbul’a gelmek için havalanan TC-ARK tescilli uçak, kalkışından 15-20 dakika sonra Kurttepe Köyü ile Kabasakal Köyü arasında bulunan tarlalardan birisine son sürat çakılmıştır. Kazadan kimse sağ kurtulamamıştır ve şiddetli yangın yüzünden cesetlerin bir çoğu teşhis edilememiştir.

5.) Viscount’lardan kazaya karışan ikinci uçak: TC-SEC

16 Mart 1968 tarihinde TC-SEC tescilli Viscount uçağının sol ön kapısı İstanbul-Ankara seferi sırasında seyir hâlinde iken parçalanmış ve Kaptan Pilot Kemal Karapars 5 bin metre yükseklikte uçaktan dışarı fırlayarak pervanelere çarparak feci şekilde can vermiştir.

6.) Ülkemiz Sınırları İçinde Yaşanan İlk Yolcu Jeti Kazası

İskandinav Hava Yollarına ait jet motorlu uçak, Esenboğa Havaalanına yaklaşırken kaza geçirdi. 7 mürettebat ve 35 yolcudan sağ kurtulan kimse olmadı.

7.) Ulus Faciası

Hava Kuvvetlerimize ait bir C-47 ile Middle East Airlines’a ait bir Viscount havada çarpışmış ve dünya havacılık tarihinde yaşanmış en acı çarpışmalardan birisi olarak tarihe geçmiştir. 120 ölü vardır.

8.)Yine Bir Fokker F-28 ve O Güne Kadar Yaşanmış En Büyük Uçak Kazası

Ecevit hükümetinin göreve başladığı gün(26 Ocak 1974) TC-JAO tescilli uçak düşmüştür. Ölü satısı bakımından havacılık tarihimizin o güne kadar tek uçağın karıştığı en büyük kazadır. Yolcuların çoğu yanarak can vermiştir. Mürettebattan 4, yolculardan 62 olmak üzere toplam 66 kişi ölmüştür.

9.) Esenboğa’nın Son Kurbanları

Tarihler 16 Ocak 1983’ü gösterdiğinde THY’nin TC-JDR tescilli uçağı Trablusgarp’tan son uçuşuna başlamıştı. Yolcu indirme bindirme işleminden sonra son kez İstanbul’dan havalanan uçak piste yaklaşık 50 metre kala kuyruk kısmını toprak zemine çarpmış ve üç parçaya ayrılarak yanmıştır.

10.) Şu Ana Kadar Okuduklarınız Hep Ölümle Sonuçlanmış Kazalardı Ancak Kıl Payı Kurtarılan Hayatlarda Var…

20 Ocak 1976 günü DC-10 uçağı 361 yolcu ve 12 mürettebat ile tıklım tıklım doluydu. Varılacak hedef İstanbul değildi. Uçak Cidde Ankara Seferini yapıyordu. Ancak mevsimlerden kış, malum Esenboğa kış aylarını pek sevmez. Uçak sorunsuz geçen yolculuğun ardından tam alçalırken bir anda sol kanattaki motor alev alıyor ve pist başındaki toprak zemine çarpıyor. Kurtarma ekipleri olaya anında müdahale ediyor ve 373 kişi sağ kurtuluyor. Eğer kaza ölümle sonuçlansaydı Dünya’nın en büyük havacılık faciası olacaktı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
11
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Berk Dede