Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: 25 Harika Film

14 dakikada okuyabilirsiniz


Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler
Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: 25 Harika Film

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: 25 Harika Film: Şüphesiz ki edebiyat, sinemanın en çok beslendiği alanlardan biri. Romanlardan sinemaya uyarlanan filmler kimi zaman okurlar için büyük hayal kırıklığı yaşatsa da gerek dünya sinemasında gerekse Türk sinemasında kitaplardan uyarlanan filmler  ile sıkça karşılaşıyoruz. Özellikle 60’lı ve 70’li yıllar Türk edebiyatından sinemaya uyarlanmış filmler açısından oldukça verimli bir dönem olma özelliği taşıyor. Yeşilçam’da sıklıkla karşımıza çıkan edebiyat uyarlamaları yakın dönem Türk sinemasında da işleniyor. Ertem Eğilmez’in Hababam Sınıfı’ndan, Turgut Yasalar’ın Sis ve Gece’sine Kitaplardan uyarlanan Türk Filmleri ‘ni sizler için derledik. İşte karşınızda Türk edebiyatından sinemaya uyarlanan filmler :

1.Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Hababam Sınıfı (1975)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 9,5

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Yazar: Rıfat Ilgaz

Senaryo: Umur Bugay

Öğrencilik hayatları haylazlık ve tembellik üzerine kurulu olan bir sınıf dolusu matrak öğrencinin, Özel Çamlıca Lisesi’nde yaşadığı yer yer eğlenceli, yer yer de dokunaklı öykülerini anlatan film, Hababam Sınıfı serisinin ilk filmidir. Keskin zekaları sayesinde tüm öğretmenlerini avuçlarında oynatıp okul düzeni ve eğitim sistemini alaşağı eden bu birbirinden renkli karakterdeki öğrenciler hem okulun hem de sinemamızın en yaramaz sınıfı olma özelliğinde. Ancak bu hükümdarlık okula atanan yeni müdür muavinin gelişiyle sarsıldığında, Hababam Sınıfı daha önce hiç karşılaşmadığı türden bir disiplin anlayışına ve zekaya sahip olan Mahmut Hoca tarafından unutulmaz derslere tabi tutulur.
Hababam Sınıfı serisinin ilk filmi olan bu yapıt Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştı.

Serinin diğer filmleri:

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) IMDb: 9,0

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) IMDb: 8,9

Hababam Sınıfı Tatilde (1978) IMDb: 8,8

2. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Süt Kardeşler (1976)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 9,0

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Eser: Hüseyin Rahmi Gürpınar (Gulyabani)

Senaryo: Sadık Şendil

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek Hanım, sütoğlu olan Şaban sanarak, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gelen gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın işleri karıştırdığı yetmiyormuş gibi, bir de damat Bayram’ın babasının, eve Gulyabani adında bir esrarengiz canavarı illet ettirmesi her şeyi birbirine karıştıracaktır.

Film, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani kitabından esinlenerek senaryolaştırılsa da eser ile arasında birçok fark bulunmaktadır.

3. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 8,8

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Eser: Cengiz Aytmatov

Senaryo: Ali Özgentürk

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un ‘Kırmızı Eşarp’ adlı romanından uyarlanmıştır. Kamyon şoförü İlyas, İstanbul’dan Asya’nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya, artık bir seçim yapmak zorundadır.

4. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 8,5

Yönetmen: Tunç Başaran

Eser: Feride Çiçekoğlu

Senaryo: Tunç Başaran

Annesinin hapis cezası yüzünden hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkumların neşe kaynağıdır. Siyasi mahkumlardan biri olan İnci ile arasındaki yakınlık diğer bütün mahkumlarla olandan çok daha farklıdır.
Küçük Barış ile İnci arasında gelişen bu sevgi dolu dostluk, hapishane duvarlarını bile delen koskoca bir dünya yaratmalarını sağlayacaktır.

5. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Zübük (1980)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 8,5

Yönetmen: Kartal Tibet

Eser: Aziz Nesin

Senaryo: Atıf Yılmaz

İbrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzade’nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Yaşar’ın köylüden aldığı bilgiye göre Zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. Foyası ortaya çıkınca kovulan Zübük, Destek Partisi’ne girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağa’nın (Kadir Savun) kızı Yektane’yi (Nevra Serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur. Ama çetin ceviz Yektane, silah zoruyla Zübük’ü nikah masasına oturtur. Uyanık Zübük, partili partisiz herkesi öylesine birbirine düşürür ki, sonunda halk onun belediye reisi olması için neredeyse yalvarır.
Aziz Nesin’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde efsane karakter Zübük’ü Kemal Sunal canlandırıyor. 

6. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Susuz Yaz  (1964)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 8,0

Yönetmen: Metin Erksan

Eser: Necati Cumalı

Senaryo: Metin Erksan,  Kemal İnci, İsmet Soydan

Ege’nin kurak topraklarındaki köylerden biri… Su sıkıntısı çeken köy halkı, yaşayabilmek için suya, su içinse su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasan isimli kardeşlere muhtaçtırlar. Ağabey Hasan her zaman açgözlü ve hırslı olan taraf olmuştur. Köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Haliyle işler fazlasıyla değişir. İyi yürekli Osman ise ağabeyinin zıttıdır. Bu genç adam ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, aile yapısı yerle bir olacaktır.
Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı kuvvetli siyasi taşlamaları ile politik sinemamızın az sayıdaki örneğinden biridir. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.

“Ödüllü Türk Filmleri: Yabancı Festivallerden Ödül Alan 20 Türk Filmi” adlı içeriği okumak için TIKLAYINIZ

7. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Bereketli Topraklar Üzerinde (1980)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 8,0

Yönetmen: Erden Kıral

Eser: Orhan Kemal

Senaryo: Tuncel Kurtiz,  Erden Kıral,  Mahmut Tali Öngören

Köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova’ ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bir yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için hayırlı olmayacaktır.

8. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Sarı Mercedes (1992)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,9

Yönetmen: Tunç Okan

Eser: Adalet Ağaoğlu (Fikrimin İnce Gülü)

Senaryo: Macit Koper,  Tunç Okan

Dönemin Anadolu şehirlerinde tutunamayan aileleri birer birer Almanya’ya göç etmektedir. Bayram da bunlardan biridir. Bayram yıllarca Almanya’ya gidip yoksulluktan kurtulma hayalleri kurar, bir gün eline olanak geçtiğinde ise ardına bile bakmadan terk eder vatanını. Yıllarca çalıştığı Almanya’da hayallerindeki Mercedes marka otomobili alır ve artık eve dönme zamanıdır. Eve dönüş yolunda karşılaştığı zorluklar hem Bayram’ı hem de canından çok sevdiği sarı Mercedes’ini fazlasıyla hırpalayacaktır. 
Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü adlı romanından Tunç Okan tarafından beyazperdeye uyarlanan film önemli festivallerde birçok ödüle layık görülmüştür.

9. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Anayurt Oteli (1987)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,8

Yönetmen: Ömer Kavur

Eser: Yusuf Atılgan

Senaryo: Ömer Kavur

Yusuf Atılgan’ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla destekli çarpıcı bir ‘iç dünya’ filmi. İstasyon yakınlarındaki babadan kalma on dört odalı, eski bir konaktan bozma otele gecikmeli Ankara treniyle gizemli bir kadın gelir. Otelin katibi ve sahibi Zebercet (Macit Koper), bir gece kalıp giden meçhul kadını bekler durur. Dünyasına cinsel bir düş gibi giren kadını umutsuz bekleyişi Zebercet’ i trajik bir sona doğru götürecektir.

“Hayvanların Rol Aldığı Filmler: Birbirinden Güzel 15 Muhteşem Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

10.Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Ağır Roman (1996)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,8

Yönetmen: Mustafa Altıoklar

Eser: Metin Kaçan

Senaryo: Mustafa Altıoklar

Kolera adlı sokakta, yaşamın bir kıyısında kendi algılarınca var olmayı başaran bir grup insan yaşamaktadır. Her yerde olduğu gibi burada da kendi içinde bir düzen söz konusudur. Örneğin Arap Sado, bu sokaktaki hakimiyetini, Salih’e devreder. Salih, ailenin küçük oğludur ve aslında böyle bir sorumluluk için pek de hazır olduğu söylenemez. Bir gün arka sokaklarda bir kargaşa ve olay yaşanır. Salih, bu esnada bir kadına aşık olur. Tina, onu büyüler. Hayatın basitliği ile insanların acımasızlıkları arasında savrulan yaşamlardan kesitler sunan film, Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

11. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Mutluluk (2007)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,6

Yönetmen: Abdullah Oğuz

Eser: Zülfü Livaneli

Senaryo: Abdullah Oğuz,  Elif Ayan,  Kubilay Tunçer

Film, 17 yaşındaki Meryem’in, perişan ve baygın halde, bir göl kenarında bulunmasıyla başlar. Doğuda bir köyde yaşayan ailesi kızlarının bir namussuzluk yaptığını düşünerek töre gereği öldürülmesine karar verir. Öldürme görevi ise yakın akrabası Cemal’e verilir. Tanınmış bir sosyoloji profesörü olan İrfan Kurudal, yaşadığı derin kimlik bunalımının da etkisiyle İstanbul’daki hayatını geride bırakıp yelkenli teknesiyle denize açılır. Çıktıkları ölüm yolculuğunda, Meryem ve Cemal’in yolları, Profesör İrfan Kurudal’la beklenmedik şekilde kesişir. Her biri özgürlüğe ve ikinci bir şansa doğru yola çıkan bu üç kişi, mutluluğu aradıkları bu yolculukta kaderlerini yenebilecek midir?

12. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Yılanların Öcü (1985) 

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,5

Yönetmen: Şerif Gören

Eser: Fakir Baykurt

Senaryo: Yavuzer Çetinkaya

Kara Bayram; karısı, annesi ve çocuklarıyla beraber sakin bir hayat süren, toprak işleriyle uğraşan bir çiftçidir. Komşuları Haceli, Bayram’ın evinin önüne ev yapmak için temel atar. Aslında temel iki aile arasındaki büyük düşmanlığın başlangıcına atılmıştır. Oysaki en büyük hata Kara Bayram’ın evinin önünü satılığa çıkaran ve Haceli ile bu toprağı satan muhtardır. Ancak Bayram ve Haceli gerçek suçluları aramaktansa, aralarında ezeli bir rekabete girmeyi seçerler. Irazca ve Bayram’ın Haceli’ye ait keresteleri yok etmesiyle aralarındaki anlaşmazlık bir savaşa dönüşecektir.

13. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (1967) 

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,5

Yönetmen: Nejat Saydam

Eser: Peyami Safa

Senaryo: Nejat Saydam

Uzaktan akrabası olan hercai ruhlu Nuzhet’i umutsuz bir aşkla seven, bacağından sakat, kemik hastası Burhan’ın dramatik aşk hikayesi.

14. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Karılar Koğuşu (1990) 

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,4

Yönetmen: Halit Refiğ

Eser: Kemal Tahir

Senaryo: Halit Refiğ

Usta yazar Kemal Tahir’in Malatya Cezaevi’nde kaldığı üç aylık dönemi anlatan yapıt, ünlü yazarın anılarını ortaya koyarken, hikayedeki diğer karakterlerin dramına da odaklanır. Kemal Tahir’in (Kadir İnanır) hapishane anılarıyla iç-içe gelişen, Malatya genelevinin ünlü sermayesi Tözey’in (Hülya Koçyiğit), çocuk yaştaki sevgilisiyle birlikte kocasını zehirleyen idam mahkumu Hanım Kuzu’nun (Perihan Savaş) dramı.

15. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Yaprak Dökümü (1967)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,4

Yönetmen: Memduh Ün

Eser: Reşat Nuri Güntekin

Senaryo: Orhan Kemal, Halid Refiğ

Çocuklarını birer birer kaybeden bir babanın öyküsü anlatılır. Ali Rıza Bey, emekli olduktan sonra beş çocuğuyla beraber İstanbul’a yerleşir. Eskiden öğrencisi olan Muzaffer Bey’in yanında bir iş bularak çalışmaya devam eder. İş yerinde çalışan Leman ile Muzaffer Bey’in uygun olmayan münasebetini öğrenir. Bu durum karşısında Muzaffer Bey’le çalışamayacağını düşünerek istifa eder. Ali Rıza Bey evi nasıl geçindireceğini düşünürken, oğlu Şevket banka imtihanını kazanarak işe başlar. Bunun üzerine Ali Rıza Bey vaktinin çoğunu evde geçirir. Eve maddi anlamda katkı sağlayamayan Ali Rıza Bey, çocuklarının gözündeki itibarını zamanla kaybeder. Yoksulluk içinde yaşamak istemeyen çocukları ise, babalarını birer birer terk edecektir.

“Yeşilçam Aşk Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Aşk Filmi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

16. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Sözde Kızlar  (1967)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,2

Yönetmen: Nejat Saydam

Eser: Peyami Safa

Senaryo: Nejat Saydam

Peyami Safa’nın aynı adlı eserinden uyarlanan bu filmde başına türlü belalar gelen genç kız (Filiz Akın) morfinman olur, tecavüze uğrar ve hastane köşelerine düşer. Kötü yola sürüklenmek isteyen genç kızlar ve bir gencin mücadele öyküsü.

17. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Murtaza (1965)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,0

Yönetmen: Tunç Başaran

Eser: Orhan Kemal

Senaryo: Recep Ekicigil

Çevresiyle uyum sorunu yaşayan Bekçi Murtaza’nın hikâyesi konu edilir. Sokak bekçiliği yapan Murtaza, vazifesinde aşırıya gittiği için komiser tarafından bir fabrikaya yönlendirilir. Yine bekçi olarak girdiği fabrikada işçilere uyguladığı baskı yüzünden kimseyle anlaşamaz. Murtaza’nın açığını kollayan fabrika çalışanları ise bunu kızlarında bulurlar. Fakat Murtaza, kızlarına karşı da aynı despot tavrı uygulayacaktır.

18. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Sis ve Gece (2007) 

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 7,0 

Yönetmen: Turgut Yasalar

Eser: Ahmet Ümit

Senaryo: Turgut Yasalar

Sedat bir gizli servis elemanıdır. Bir amir, bir ağabey, bir dost olarak sevdiği Yıldırım bir süre önce öldürülmüştür. Amirinin kendi servisince öldürüldüğüne inanan Sedat için mesleği her şeyin önünde gelmektedir. İstihbaratçılık yaşamının amacı gibidir. Ancak teşkilat içi çatışmada Sedat da etkisiz bırakılmıştır. Bir boşluğa düşer. Karısı ve çocukları olsa da onlar yaşamında hep ikinci planda kalmışlardır. Onu yaşama yeniden bağlayacak tutkulu bir şey gerekmektedir. O tutkulu ilişkiyi genç bir kız olan Mine’de bulur. Böylece yaşamında çok önem verdiği meslek sevgisinin yerine başka bir ölümcül ilişkiyi, Mine’nin aşkını koyar. Ancak Mine tuhaf biçimde ortadan kaybolur. Ve Sedat için İstanbul’un labirentlerinde gizemli bir arayış başlar.

 19. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,9

Yönetmen: Seyfi Teoman

Eser: Barış Bıçakçı

Senaryo: Seyfi Teoman, Barış Bıçakçı

Film, geçmişe dayalı dostlukları olan otuzlu yaşlardaki Ender ve Çetin’in yaşamlarından bir kesiti konu alıyor. Çetin, yıllar sonra Ankara’ya dönmüş ve Çetin’le bir ev tutarak tekrar bir araya gelmiştir. Bu sırada yakın arkadaşları Fikret de Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelmiştir. Bu tatilde bir trafik kazasında anne ve babasını kaybeden Fikret’in yeniden Almanya’ya dönmesi gerekir fakat ortada bir sorun vardır; artık yalnız kalan kız kardeşi Nihal.

Nihal, Ankara Üniversitesi’nde öğrencidir ve okulunun bitmesine iki yıl vardır. Fikret’in Nihal’i emanet edebileceği kişi ise Ender ve Çetin’dir. Fikret, Nihal’i arkadaşlarına emanet eder ve Almanya’ya geri döner. Artık evde üç kişi yaşıyordur. Nihal anne ve babasını kaybetmiş olmanın yarattığı travmayı yaşarken Ender ve Çetin’le iletişim kurmak istemez. Fakat zamanla bu üç kişi arasında mecburiyetin de etkisiyle ismi konulamayan farklı bir yakınlaşma doğar…

20. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Kadının Adı Yok (1987)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,9

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Eser: Duygu Asena

Senaryo: Atıf Yılmaz,  Barış Pirhasan

İşinden ve kocasından ayrılan Işık yorgun düşmüştür. Bir arkadaşının yazlıktaki evine gider. Bir süre burada kendi kendiyle bir iç hesaplaşması başlar. Çocukluğu ve babasının üzerindeki etkileri, bu etkiler sonucu erkeklerle olan ilişkisini düşünür. Sonra da tüm bunları yazmaya başlar. Yanlış bir evlilik yüzünden mutluluğu dışarıdaki ilişkilerde arayıp yalnızlığından kurtulmak için geçirdiği bunalımlardan sonra genç kadın, nasıl ayakta kalacaktır? Bu düşünceler içinde bir çıkış yolu ararken, ev sahibinin çevirmen arkadaşı Orhan yazlığa gelir ve yanlışlıkla Işık’ın yazdıklarını okur. Böylece aralarında bir dostluk kurulur.

“Bazıları Gülmekten Kıracak Bazıları Üzecek En İyi 10 Yerli Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

21. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Yılanı Öldürseler (1981)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,9

Yönetmen: Türkan Şoray

Eser: Yaşar Kemal

Senaryo: Türkan Şoray,  Yaşar Kemal, Arif Keskiner, Işıl Özgentürk

Yaşadığı yörede herkesin aşık olduğu Esme, köyün yiğit delikanlısı Eşkıya Abbas’a vurulmuştur ama köyün ağası Halim’le evlendirilmiştir. Bu evlilikten çocuğu da olan Esme, onun için hapis yatmış Abbas’ın hapisten çıkıp karşısına gelmesi ile kafası karışık bir hale gelmiştir. Esme’nin de Abbas’a vurgun olduğu bellidir ancak kocasından da korkmaktadır. Abbas kararlıdır ancak Esme onunla birlikte kaçmaz. Çocuğunu düşünmektedir. Köylüler ise, onlara yakalanan Abbas’ı öldürüp köy meydanına atarlar. Lanetli bir güzelliği olan Esme’nin başına gelenler bu kadarla da kalmaz.

22. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Çalıkuşu (1966)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,7

Yönetmen: Osman F. Seden

Eser: Reşat Nuri Güntekin

Senaryo: Osman F. Seden

Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Gittikçe serpilip güzelleşen Ferideye teyzesinin oğlu Kamuran aşık olur. Teyzesinin onayını aldıktan bir süre sonra da nişanlanır. Bu sıralarda Kamuran’ın bir ihbar sonucu Münevver adlı hasta bir kızla ilişkisi olduğu ortaya çıkar.

23. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Karartma Geceleri (1990)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,6

Yönetmen: Yusuf Kurçenli

Eser: Rıfat Ilgaz

Senaryo: Yusuf Kurçenli

Genç ve idealist bir Türkçe öğretmeni olan Mustafa, sıkıyönetimin hüküm sürdüğü bir bölgede yaşamaktadır. Şiir kitapları yazan Mustafa’nın bu eserleri sansür ve sıkı yönetim ortamında tehlikeli görülmektedir. Çevresi tarafından uyarılan Mustafa, bir gün evine gittiğinde dairesinin kapısında polisleri görür. Bir şekilde bu dertten kurtulan genç öğretmen ne kadar mücadele etse de sonunda talihsiz kaderine teslim olacaktır. 
Ünlü edebiyatçımız Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri isimli tartışmalı romanından, Yusuf Kurçenli tarafından sinemaya uyarlanan film en az kitabı kadar tartışılmış ve çeşitli sansürlere uğramıştır.

24. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Vurun Kahpeye (1973)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,5

Yönetmen: Halit Refiğ

Eser: Halide Edip Adıvar

Senaryo: Muharrem Gürses

Ülkenin işgal altında olduğu sırada, öğretmen okulundan yeni mezun olmuş İstanbullu idealist Aliye öğretmen, bir Anadolu kasabasına atanır. Kasabayı benimseyeceğine, çocuklara bir ışık, bir anne olacağına ve hiçbir şeyden korkmayacağına dair kendine söz veren genç öğretmen, aynı zamanda milli mücadeleye de destek olur ve çeşitli faaliyetlere katılır. Bunu tasvip etmeyen yobaz Haccı Fettah, din ve namusu bahane ederek Aliye’ye iftira atar, tüm kasaba ona inanır ve genç öğretmen idealleri ve savunduğu düşünceler uğruna linç edilir.

25. Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler: Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014)

Türk Edebiyatından Sinemaya Uyarlanmış Filmler

IMDb: 6,5

Yönetmen: Çiğdem Vitrinel

Eser: İlhami Algör

Senaryo: Ceyda Aşar, Çiğdem Vitrinel

“Hiçbir kitabı yayınlanmamış yazar” Arif (Erdal Beşikçioğlu), kadınlarla ilgili belli konularda doğru fikirlere sahip olduğunu düşünmektedir. Fakat Müzeyyen’le (Sezin Akbaşoğulları) tanışması tüm yargılarını yerle bir eder. Müzeyyen tanıdığı kadınların hiçbirine benzememektedir. Müzeyyen’in dünyasına girdikçe büyük acılar çeken Arif, aynı zamanda kadınlarla ilgili aklındaki soruların bazılarına yanıt bulacaktır.

“Rock Severlerin Gönlünde Yer Etmiş, Ama Sizlerin de Seveceğini Düşündüğümüz 30 Efsanevi Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Kaynak: Sinemalar Beyazperde

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke