Tüm Zamanların En Fazla Gişe Yapan 30 Türk Filmi

10 dakikada okuyabilirsiniz


Türk sinemasında bu zamana kadar binlerce film gördük. Peki bunlar arasında en çok izlenenleri hiç merak ettiniz mi?

1. Recep İvedik 4

Imdb Puanı: 4.1

Gişe: 7 milyon 374 bin 931

Serinin son filmi olan Recep İvedik 4’te kahramanımız Recep, kendi mahallesinde top oynanan bir alanı para kazanıp kurtarmak için Survivor’a katılır. Asıl komik olaylar aAda’da yaşanır. Köpek balığı saldırısından tutun yengeç ısırığına kadar birçok olayla karşılaşan Recep İvedik sonunda amacına ulaşır.

2. Düğün Dernek

Imdb Puanı: 7.4

Gişe: 6 milyon 980 bin 70

Çalgı Çengi serisiyle sinema perdesinde tutunamayan Selçuk Aydemir, en büyük başarıyı işler güçler dizisi ile yaşamış ardından çekilen Düğün Dernek büyük bir başarı örneği gösterip ilk 6 haftada Türkiye’nin en fazla gişe yapan filmi olmuştur. Film İsmail’in oğluna maddi imkansızlıklar içinde düğün yapmaya çalışmasını konu alır.

3. Fetih 1453

Imdb Puanı: 7.3

Gişe: 6 milyon 572 bin 618

Dev bütçesiyle taraflı tarafsız herkesin ilgisini çeken Fetih 1453 aslında beklentinin altında kalan bir gişe performansı ortaya koymuştur. İstanbul’un fethinin anlatıldığı film ülkemizin ve tarihimizin tanıtımı açısındandan başarılı olmuştur.

4. Düğün Dernek 2

Imdb Puanı: 6.8

Gişe: 6 milyon 72 bin 509

Serinin ilk filminde düğün hazırlığı içerisinde olan Tüpçü Fikret ve saz arkadaşları şimdi de İsmail’in torununa sünnet yapma telaşına düşerler. Karşı taraf Hristiyan olduğu için bu sünnete karşı çıksa da sonunda büyük bir düğünle sünnet gerçekleşir. Filmin sonunda verilen mesaja göre ise ilerleyen yıllarda Düğün Dernek 3’ün yapılması yüksek ihtimal…

5. Recep İvedik 2

Imdb Puanı: 4.3

Gişe: 4 milyon 333 bin 144

Ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlayıp, bunları hayata geçirmeye çalışan Recep’in maceralarının anlatıldığı serinin devam filmi olan Recep ivedik 2 filmi, yine Şahan Gökbakar’ın kardeşi Togan Gökbakar tarafından yönetildi ve çok büyük bir başarı göstererek tüm zamanların en çok izlenen Türk filmleri listesinde ilk 10’a girmeyi başardı.

6. Recep İvedik

Imdb Puanı: 4.9

Gişe: 4 milyon 301 bin 693

Agresifim, gompleksliyim kelimeleriyle gönüllerde taht kuran Recep İvedik serisinin ilk filmi. Tatil için gittiği yerde çocukluk aşkını bulması ve onunla yakınlaşmaya çalışması ve tabi bunları yaparken de kendi kişiliğinden taviz vermemesi filmin en ilgi çekici yönü (:

7. Kurtlar Vadisi Irak

Imdb Puanı: 6.0

Gişe: 4 milyon 256 bin 566

Fetih 1453’ten sonra en büyük bütçeye sahip film olma unvanını koruyan film hala devam eden Kurtlar Vadisi dizisinin oyuncularıyla yapılmıştır.  Konusu itibarıyla ABD Temsilciler Meclisi’nde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a Amerikan Hükûmeti’nin uluslararası tutumu ve dünya tarafından nasıl görüldüğüne dair sözlü soru önergesi verdirten ve Türkiye’nin kuruluş yıl dönümüne özel olan ilk filmdir.

8. G.O.R.A

Imdb Puanı: 7.9

Gişe: 4 milyon bin 711

Senaryosu Cem Yılmaz tarafından yazılmıştır. Ülkemizde çok da görmeye alışık olmadığımız bilim kurgu ve komedi filmidir. İçerisinde Arif, Komutan Logar, 216, Garavel, Bob Marley Faruk gibi bize üzülmeyi unutturacak komik tiplemelerin yer aldığı filmde, Antalya’da tüccarlık yapan Arif’in uzaylılar tarafından kaçırılarak G.O.R.A. isimli gezegene götürülmesi anlatılır.

9. Eyvah Eyvah 2

Imdb Puanı: 6.8

Gişe: 3 milyon 962 bin 700

Bir bölümü İstanbul’da bir bölümü Çanakkale’nin Geyikli ilçesinde geçen şiveleri ve espirileriyle gönlümüzde taht kuran serinin ikinci filmi. Başkahramanımız Hüseyin babasını bularak Geyikli’ye döner. Aklı hala hemşire Müjgan’dadır. Daha sonra Müjgan’ın ailesi Edremit’ten Geyikli’ye gelir. Yolda Hüseyin ile karşılaşan ailenin daha sonraki yolculukları tam bir komediye dönüşür. Hüseyin ne kadar kendini affettirmeye çalışsa da bir türlü Müjgan’ın ailesine kendini beğendiremez.

10. CM101MMX1 Fundamentals

Imdb Puanı: 9.3

Gişe: 3 milyon 842 bin 535

Ülkemizde Stand Up denilince akla gelen ilk isim olan Cem Yılmaz’ın 2011 yılında sergilemiş olduğu gösterisi 3 ocak 2013’te sinemalarda vizyona girmiş ve 4 günde 600 binin üzerinde seyirciye ulaşmıştır. Zaten yaptığı reklam filmleri, sinema filmleri ve espirileriyle ülkemizde komedi denince akla ilk gelen isim olması Yılmaz’ın başarısının bir göstergesidir.

11. Babam ve Oğlum

Imdb Puanı: 8.6

Gişe: 3 milyon 839 bin 883

Çok duygusal yapıda olanların izlemesini tavsiye etmeyeceğimiz Babam ve Oğlum filmi her anı duygu yüklü ve kadrosu usta oyunculardan kurulu 2005 yılında Çağan Irmak yönetmenliğinde yapılmıştır. Ayrıca 12 Eylül darbesinin arka planda aktarıldığı film IMDB sitesinde aldığı 8.6 puan ile 80. Sıraya yerleşerek çok nadir tekrarlanacak bir başarı göstermiştir.

12. Mucize

Imdb Puanı: 7.5

Gişe: 3 milyon 737 bin 605

Mahsun Kırmızıgül’ün filmlerinde görmeye aşina olduğumuz insan sevgisi, duyarlılık ve doğu insanının değişik tiplemeleri bu filmde de mevcut. Asıl işlenen konu engelli insanlara, engelli adayı insanların nasıl baktığı ve davrandığı ile ilgili. Bir öğretmenin bir kişinin, bir ailenin ve dolayısıyla bir köyün belki de zincirleme olarak tüm dünyayın nasıl değiştirebileceğini de göstermekte. Ayrıca filmde yüzümüzü güldürecek sahneler olsa da dram yönünün ağar bastığını söyleyebiliriz.

13. A.R.O.G

Imdb Puanı: 7.3

Gişe: 3 milyon 707 bin 86

A.R.O.G filmi G.O.R.A’nın devam filmidir ve tersten yazılmış halidir. Filmde yıllarca unutulmayan hala gençler tarafından kullanılan mizah seviyesinde zirve yapmış espriler ve sahneler vardır. Arif’in Komutan Logar tarafından 1 milyon yıl öncesine gönderilmesi ve yaşadıkları komik olaylar konu alınmıştır.

 14. New York’ta Beş Minare

Imdb Puanı: 6.0

Gişe: 3 milyon 474 bin 495

Kırmızı bültenle aranan ve adı fenomene dönüşmüş dinci bir örgütün lideri Deccal kod adlı bir suçlunun ABD’de yakalanması ve onu almaya New York’a giden iki polis’in başına gelenlerin anlatıldığı filmde oyuncuların başarılı performansının yanı sıra yakın dönemin Türkiye’si ve 11 Eylül saldırıları sonrası ABD ve Dünya’nın İslam’a karşı gelişen ön yargısı anlatılır.

15. Eyvah Eyvah 3

Imdb Puanı: 6.0

Gişe: 3 milyon 414 bin 212

Serinin 3’üncü filminde de talihsizlikler Hüseyin Badem’in peşini bırakmayacaktır. Hüseyim Badem, babasını bulduktan sonra hayatının aşkı olan Müjgan ile evlenmiş, kendisi de Zabıta olmuştur. Yol arkadaşı Firuzan ise şöhretine şöhret katmıştır. İşte tam bu sırada Müjgan’ın hamile olmasıyla birlikte Geyikli’de olaylar yine çığırından çıkacaktır.

16. Dağ 2

Imdb Puanı: 9.9

Gişe: 3 milyon 355 bin 912

Serinin 2’inci filmi olan Dağ 2 kuşkusuz son yıllarda yapılan en iyi filmlerden biri. Özellikle Hollywood filmlerini aratmayan sahneleri ve çekimleriyle 2016’ya damga vurmuştur. Bordo berelilerin yaşamlarını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü, merhametini, vatan sevgisini anlatan filmde ayrıca güncel terör örgütlerine de yer verilmiştir.

17. Recep İvedik 3

Imdb Puanı: 4.1

Gişe: 3 milyon 326 bin 84

Serinin üçüncü filmi olan Recep İvedik 3’te  Şahan Gökbakar’ın halk kitlelerinde adeta infial yaratan fenomen tiplemesi Recep İvedik’in yıkıcı maceraları, yepyeni bir serüvenle devam ediyor. İç bunalımından kurtulmaya çalışan Recep’in başına gelen komik olayların anlatıldığı film yine büyük bir gişe başarısı göstererek 3 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiştir

18. Vizontele

Imdb Puanı: 8.0

Gişe: 3 milyon 308 bin 320

Senaryosu Yılmaz Erdoğan tarafından yazılmış ve genelde BKM oyuncularının yer aldığı oldukça başarılı bir film. 1974 yılının başında Van’ın Gevaş ilçesine televizyonun gelmesini anlatan film usta oyuncu kadrosuyla o dönemin doğu insanını çok güzel bir şekilde işlemiş ayrıca izlediğimizde yüzümüzü güldüren bir film olma özelliğini de taşıyor.

 19. Albüm

Imdb Puanı: 6.8

Gişe: 3 milyon 56 bin 495

İlk gösterimini 12 Mayıs 2016’da 69. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen Albüm film birçok ödül alarak büyük bir başarı yakaladı. 4 kasım 2016’da ülkemizde vizyona girmiştir. Filmde çiftin evlat edinmeden önceki hazırlık süreci anlatılmış. Ayrıca Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın oyunculuk performansı gayet başarılı.

20. Vizontele Tuuba

Imdb Puanı: 6.5

Gişe: 2 milyon 894 bin 802

Vizontele’nin devam filmi olan Vizontele Tuuba yine usta oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkıyor. İlk filmde yaşanan olayların ardından altı sene geçmiştir. Ülke 1980’lerin politik kargaşasıyla yüzleşirken siyasetin uzağında kalan, apolitik bir köy, olanlardan haberdar değildir. Batıdan sürülen bir öğretmen köye gelirken Televizyonun getirilerini zorlukla sindirebilen bir köy, kendisine yabancı olan farklı düşünsel dünyaları da kabullenmekte oldukça zorlanacak.

21. Celal ile Ceren

Imdb Puanı: 2.5

Gişe: 2 milyon 853 bin 772

Şahan Gökbakar ve Ezgi Mola’nın başrollerini oynadığı komedi filmidir. Aslında bazı sinema eleştirmenleri tarafından yerden yere vurulurken bazıları tarafında da hak ettiği değeri alamadığı söylenmektedir. Filmde birbirleri ile iyi anlaşamayan iki sevgilinin komik yaşamları konu alınmıştır.

 22. Issız Adam

Imdb Puanı: 6.8

Gişe: 2 milyon 788 bin 550

Issız Adam Türk Sineması’nın en başarılı yönetmenlerinden biri olan çağan ırmak tarafından yapılmıştır. İlk çıktığı yıllarda çok konuşulmuştu. Hatta birçok dizide esprisi dahi yapıldı. Birbirinden tamamen farklı iki insanın birbirlerine olan aşkının konu alındığı  Issız Adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, anneler, eski şarkılar ve aşk üzerine kurulu bir film.

23. Evim Sensin

Imdb Puanı: 4.9

Gişe: 2 milyon 703 bin 241

Yönetmenliğini Özcan Deniz’in yaptığı film Leyla ve İskender’in beklenmedik bir şekilde karşılaşması ve birbirlerine aşık olmasını konu alır. Ancak bu güzel hikayenin bu şekilde devam etmesini engelleyecek olaylar peşlerini bırakmaz.

24. Organize İşler

Imdb Puanı: 7.4

Gişe: 2 milyon 617 bin 452

Bazısı araklama der bazısı yürütme, aşırma, çalma, her ne hal ise Organize İşler araklayanlarla araklananların hikayesidir. İstanbul’da geçen bir dolandırıcılık hikayesinin işlendiği filmin yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan yapmıştır.

25. Hababam Sınıfı Askerde

Imdb Puanı: 2.9

Gişe: 2 milyon 586 bin 132

Yaşıtları çoktan çoluk çocuk sahibi olmuş olan Hababam sınıfı’nın haylazlıkları bitmez. Okul müdürü Deli Bedri ise çareyi Hababam’ı askere göndermekte bulur ve asıl komik olaylar orada yaşanır.  2005’te vizyona giren film istenilen başarıyı tam olarak yakalayamasa da halen televizyonlarda tekrarı verilmekte.

26. Eşkıya

Imdb Puanı: 8.5

Gişe: 2 milyon 572 bin 287

Şener Şen ve Uğur Yücel gibi usta oyuncuların baş rollerini paylaştığı filmde 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde birçoğu ölür biri dışında Baran… Baran 35 yıl sonra köyünü ve çocukluk aşkını bulmak için yollara düşer.

27. Güneşi Gördüm

Imdb Puanı: 6.5

Gişe: 2 milyon 491 bin 754

Mahsun Kırmızıgül’ün ikinci yönetmenlik deneyimi olan bu filmde, kalabalık bir ailenin dramı anlatılıyor. Mahsun Kırmızıgül’ün filmlerinde görmeye alışık olduğumuz doğu tiplemeleri bu filmde de mevcut. Ayrıca Film, 2009 yılındaki 82. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

28. Kahpe Bizans

Imdb Puanı: 5.6

Gişe: 2 milyon 472 bin 162

Kahpe Bizans, Gani Müjde’nin yönetmenliğini yaptığı parodi filmidir. Aslında dizilerinde görmeye alışık olduğumuz absürt sahneler bu filmde de mevcut ancak ülkemizde komedi filmlerine olan ilgiyle birlikte Kahpe Bizans filmi iyi bir gişe rakamı yakalamıştır.

29- Eyvah Eyvah

Imdb Puanı: 7.2

Gişe: 2 milyon 459 bin 815

Eyvah Eyvah, yönetmenliğini Hakan Algül yaptığı serinin ilk filmidir. Çanakkale’nin Geyikli ilçesinde klarnet çalan Hüseyin ve Firuzan’ın tanışmaları ve başlarına gelen olaylar anlatılır. Eyvah Eyvah İlk filminde olmasa da asıl gişe başarısını ikinci filminde yakalamıştır.

30. Nefes Vatan Sağolsun

Imdb Puanı: 8.2

Gişe: 2 milyon 436 bin 780

ABD ve Avrupa’da savaş konseptli filmler sıkça yapılsa da ülkemizde bu filmler özellikle maliyeti sebebiyle pek tercih edilmemektedir. Nefes filmi, konuyu ele alış biçimi açısından bir ilk sayılabilir. Filmde Irak sınırında 40 kadar askerin yaşamı ve başına gelenler anlatmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
17
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
10
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17