Televizyon Tarihine Damgasını Vuran 2 Sitcom: Friends ve How I Met Your Mother

5 dakikada okuyabilirsiniz


Televizyon Tarihine Damgasını Vuran İki Sitcom: Friends ve How I Met Your Mother’ı karşılaştırdık..

Sitcomlar çekilmeye başlayalı 70 yılı aşkın bir zaman geçti. Ancak dünya genelinde yayılmaya başlaması ve çok geniş bir yankı bulması, çok sevilen bazı sitcomlardan sonra gerçekleşti. Nitekim çekildiği dönemde orijinal bir kurguya sahip olan bu sitcomlar, kendinden sonrakiler için de ilham kaynağı oldu. Birbirine pek çok açıdan benzeyen, hatta bazılarına göre biri diğerinin taklidi niteliğini taşıyan; ancak ikisi de çok fazla kişi tarafından izlenen ve sevilen iki sitcom, Friends ve How I Met Your Mother’ı (HIMYM) karşılaştırdık.

Öncelikle çekildikleri dönemleri incelediğimizde Friends 1994-2004 arasında on sezon gösterimde kalmışken, How I Met Your Mother 2005-2014 arasında dokuz sezon halinde yayınlandı. Haliyle Friends 90’ların tipik özelliklerini barındırırken, How I Met Your Mother daha güncel bir zaman dilimini ele aldı. Bu nedenle yirmi küsür yıldan sonra Friends dizisini izlemek kimileri açısından çok cazip olmayabilir. Neticede yirmi yıl önce yapılan esprilere hala gülünmeyeceği düşünülebilir. Ancak öyle olmadığını belirtmek gerekiyor, çünkü iki diziyi de izleyen pek çok kişinin yorumuna göre mizah kalitesi açısından Friends’in How I Met Your Mother’dan daha iyi olduğu düşünülüyor.


İki dizinin konusu birbirine çok benzerlik gösteriyor. Bir grup en iyi arkadaşın uzun yıllar bir arada yaşadığı vakti, dışarıdan sevgili oldukları kişileri, kendi aralarında birbirlerine aşık olma hatta evlenmelerini konu ediniyorlar. Her iki dizi de 20 dakika olarak yayınlandı. Karakterler incelenecek olursa Friends’te bir ana karakter belirlemek çok güç. Gerçekten her karakterin kendine has ve birbirinden komik özelliklerini görmek mümkün.

Doctor WHO: Kimler Geldi Kimler Geçti İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN


Friends dizisinde Ross bir paleontolojisttir ve bir müzede çalışmaktadır. Ross, kız kardeşi Monica’nın liseden arkadaşı Rachel’a aşıktır. Bir süre sonra müzedeki işinden ayrılıp üniversite hocalığı yapmaya başlar ve tipik özelliği insanların sıkılacağı türden konuşmalar yapmaktır. Özellikle bilimsel bilgiler verme konusunda çok heveslidir.


Monica, lisedeyken çok kilolu olan ve çok fazla yemek yiyen birisidir. Neticede bir yemek şefi olmuştur.

Chandler, Ross’un üniversiteden arkadaşıdır ve hala en iyi arkadaşı olmaya devam etmektedir. Kadınlarla arası iyi değildir. Başlangıçta sevmediği bir işte uzun süre çalışan Chandler, sonunda sevdiği işi bulacaktır.

Phoebe ise Monica’nın ev arkadaşıyken daha sonradan taşınmıştır, ancak hala ekiple birlikte takılmaktadır, iş olarak ise masözlük yapmaktadır.


Joey, İtalyan asıllı bir aktördür. Playboy gibi sürekli farklı kadınlarla takılmakta ve takıldıktan sonra da onları aramamaktadır. Joey, daha sonradan ekibe dahil olanlardandır ve Chandler’ın ev arkadaşı olmuştur. Chandler ve Monica’nın evi karşı karşıyadır.


Gruba en son katılan ise kendi düğününden kaçıp Monica’nın evine taşınan Rachel olmuştur. Friends dizisinin her karakterinin bazen tek bir bakışı, tek bir hareketi bile insanı güldürmeye yeterlidir.

Dizinin komik çocuğu ise ironiyi kendine yaşam felsefesi edinmiş olan Chandler Bing’dir ve sürekli espriler yapmaktadır.

HIMYM karakterlerine gelince, Ted 2030 yılında flashbacklerle çocuklarına geçmişteki arkadaş çevresini ve eşiyle olan tanışma hikayesini anlatmaktadır. Ted bir mimardır ve  daha sonradan işinden ayrılıp üniversitede hoca olmuştur. Her zaman karşısına çıkacak olan en doğru kadını bulma arayışı içerisindedir. Ayrıca Ted de Friends’deki Ross gibi insanların sıkılacağı türden bilgiler vermek konusunda ustadır.

Sinema Tarihine Damgasını Vuran 10 Psikolojik Gerilim Filmi İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN


Ted’in üniversiteden arkadaşı Marshall’dır. Marshall hukuk okumaktadır. Başlangıçta çok da sevmediği avukatlık mesleğini yapan Marshall, sonradan sevdiği işi bulacaktır. Kadınlarla arası pek olmamıştır ve üniversiteden arkadaşı olan Lily’den başka sevgilisi olmamıştır, hala da onunla sevgilidir.


Dizinin en çok beğenilen karakteri, hatta bazı yorumlara göre diziyi taşıyan karakter ise Barney’dir. Barney ‘in kimse  ne iş yaptığını  bilmemektedir ancak çok zengindir. Dizi boyunca 200’den fazla kadınla görüşmüş ve bir daha onları aramamıştır. Barney kadınlarla birlikte olmak için günlük hayatında sadece takım elbise giyer. Birçok insanın diline dolanan ‘Suit Up’ ve ‘Legen Wait For It Dairy’ repliği ile diziye renk katmıştır.

Dizide ekibe son katılan ve Ted’in ilk görüşte aşık olduğu kişi ise Kanadalı bir haber spikeri olan Robin’dir. Robin, hiçbir zaman uzun ve ciddi ilişkiler düşünmeyen güzel, soğukkanlı ve erkeksi bir karakterdir.


HIMYM ve Friends arasında benzerlik gösteren başka noktalar da vardır. Ekibin kendi içinde aşkların ve evliliklerin yaşanması, ekipteki iki erkeğin ekipteki bir kıza aynı anda âşık olması gibi örnekler verilebilir. Ayrıca her iki dizide de ekibin takıldığı sabit bir mekanları vardır. Friends‘te bu Central Park iken HIMYM‘da bu mekan Maclaren’s Pub olmuştur. Farklılıklar da vardır elbette. Örneğin Friends’teki Phoebe karakterinin bir karşılığı HIMYM’da yoktur.


Hangi dizinin daha iyi olduğu tabi ki herkese göre değişebilir. Ancak sitcomlara bir ön yargısı olan ya da sitcom izlemek isteyip de hangisini izleyeceğine karar veremeyen herkese Friends ve How I Met Your Mother dizileri ile başlamalarını tavsiye ediyoruz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke