Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığından Kurtulmak İçin 5 Yöntem

5 dakikada okuyabilirsiniz


Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığı Nasıl Geçer?
Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığı Nasıl Geçer?

Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığından Kurtulmak İçin 5 Yöntem

Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığı Nasıl Geçer? Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber o küçücük telefonların içine koca bir dünya sığdırılabiliyor. Televizyonları, bilgisayarları, kitapları, gazeteleri, DVD’leri, radyoları, mektuplaşmayı, görüntülü konuşmaları bile içerisinde barındıran bu küçük ama kullanışlı, sihirli alet, biz farkında olmadan bizi esir almış durumda. Tüm bu özellikler hayatımızı kolaylaştırsa da, işlerimizi kolayca halletmemizi sağlasa da bizi o ekranın tutsağı haline de getiriyor. Telefon bağımlılığı hayatımızın büyük bir kısmını, ömrümüzden uzun bir zamanı çalıyor. Oysa sadece ihtiyaç halinde kullanarak ve sadece günümüzün belirli ve küçük bir zamanını ayırarak bu teknolojiyi kendimiz için daha verimli bir hale getirebiliriz. Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon bağımlılığı nasıl geçer? Telefon bağımlılığı nasıl önlenir? Telefon bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir? Sizler için telefon bağımlılığından kurtulmak için uygulanabilecek 5 yöntemi derledik. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Eğer telefon bağımlılığından kurtulmak için bu yazıyı yine telefonunuzdan okuyorsanız, bu da ayrı bir ironi ama umarım size fayda sağlayacak bilgiler bulabilirsiniz.

1.Sosyalleşin

Telefon Bağımlılığı Nedir

Sosyalleşin derken ilk akla gelen sosyal mecralarda sosyalleşmekten bahsetmiyorum. Gerçek dünyadaki sosyalleşmeden bahsediyorum. Arkadaşlarınızla birlikte dışarıya çıkın, birlikte sosyal faaliyetler gerçekleştirin; sinemaya, tiyatroya, bir müze ziyaretine gidin. Bir resim sergisine, sevdiğiniz bir şarkıcının konserine ya da gezilere, doğal aktivitelere katılın. Doğa yürüyüşleri yapın. Hem biraz olsun telefondan uzak bir yaşamın varlığından haberiniz olur hem de güzel ve dolu dolu vakit geçirirken telefonunuz aklınıza bile gelmez. Bunları yaparak yaşadığınızı hissedecek, telefonun içinde hapsolduğunuz sanal dünyadan kopup dışarıda var olan gerçek hayatın tadına varacaksınız.

2.Kitap Okuyun

Telefon Bağımlılığı Nedir

Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon bağımlılığı nasıl önlenir? Bu soruların bir diğer cevabı da kitaplarda. Maalesef ki! Çoğumuz kitap okuma alışkanlığına sahip değiliz ama bu durum sonradan bu alışkanlığı kazanamayacağımız anlamına gelmez. Yavaş yavaş, kendimizi zorlamadan, bize hitap eden, hoşlandığımız konularda, bizi saran ve sürükleyen kitaplarla bu alışkanlığı kazanmaya başlayabiliriz. Böylelikle hem gözlerimize zarar veren, radyasyon yayan ve zamanınızın büyük bir bölümünü harcayan ve belki de bize hiçbir şey katmayan telefonlara duyduğumuz bağımlılığınız azalacak ve bu bizi bambaşka dünyalara sürükleyecek. Bize bir şeyler katacak, yeni şeyler öğretecek, hayal dünyamızı genişletecek ve hiçbir yan etkisi bulunmayan kitaplarla büyülü bir dünyaya yolculuğa çıkmış olacağız.

“Cep Telefonunun Zararları 30 Yıl Sonra Ortaya Çıkacak” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. Yatak Odanıza Telefon Sokmayın

Telefon Bağımlılığı Nedir

Elimiz, ayağımız, vücudumuzdaki yeni bir uzvumuz haline gelen telefonlardan bir dakika ayrı kalsak nöbet geçirip krize girecek hale geliyoruz ne yazık ki! Telefon artık araç olmaktan çıkıp yaşamak için bir amaç haline gelmiş bulunmakta. Telefon Bağımlılığı Nedir diye baktığımızda, bu bağımlılığı önlemek için, telefonlarınızı yattığınız odaya sokmamanızın sizin için daha iyi olacağını görüyoruz. Ama “Ben telefonu sabahları uyanmak için alarm olarak kullanıyorum” diyorsanız, telefon yerine bir çalar saat kullanmanız, hem sizi baş ucunuzda duran telefonun radyasyonundan koruyacak hem akşamları yatmadan önce telefonla uzun zaman geçirmenizi engelleyecektir. Ve sabah kalktığınızda ilk iş hemen telefonunuza sarılmak yerine, başınızı kaldırıp pencereden o güzel gökyüzüne bakmanızı sağlayacaktır.

4.Sohbet Edin

Telefon Bağımlılığı Nedir

 

Ne yazık ki biz artık konuşmuyoruz. Arkadaşlarımızla ya da ailemizle bir araya gelip oturduğumuzda, biz konuşmuyoruz. Herkesin elinde telefonlar var. Sadece o ekrana bakıyoruz ama yanımızda duran kanlı canlı insanlara dönüp, nasılsın, bugün günün nasıl geçti deyip hâl hatır sormuyoruz. Bunu telefonlarda bulunan mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla yapmayı daha çok seviyoruz. Oysa o mesaj attığımız insan yanımızda oturuyor ama telefona bakmaktan dönüp onun yüzüne bakma fırsatımız olmuyor. Tüm bunların yerine hepimiz telefonları bir kenara bırakıp sohbet edebilsek, eski günlerden, anılardan, güzel şeylerden konuşsak. Biraz gerçek hayat dönüp yaşasak. Hem biraz olsun elimizden düşürmediğimiz telefonlardan uzak kalmış olacağız hem de sevdiklerimizle gerçek anlamda konuşmuş olacağız. Telefon Bağımlılığı Nedir, bu bağımlılıktan nasıl kurtulunabilir sorusunun önemli bir cevabını bu madde oluşturmaktadır.

“Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? Bu 6 Önleme Dikkat!” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5.Telefonun Gerekliliğini Sorgulayın

Telefon Bağımlılığı Nedir

Kimimiz telefonları işlerini gerçekleştirmek için kullanıyor, gerçekten kullanmak zorunda olduğu için ve bir araç niteliğinde. Gününün büyük bir kısmını telefonda harcamak durumunda kalıyor. Peki ya sen? Sen gerçek manada ne için gününü, zamanının büyük bir kısmını harcadığın telefon başında geçiriyorsun? Gerçekten önemli bir gerekçen var mı? Yoksa sadece internette gezinmek, sosyal medyada takılmak için mi zamanını telefon başında tüketiyorsun?  Telefona olan bağımlılığınızın gerekliliğini sorgulamayı deneyin. Gerçekten, elimden bir an olsun düşürmeyecek kadar önemli ne işim var, diye sorun ve aldığınız cevap ile telefon kullanma zamanınızı kısıtlamaya çalışın. 

Başta da söylediğim gibi teknoloji harika bir şey. Doğru, düzgün ve dozundan kullanıldığında. Teknoloji hayatınız olmasın, hayatınızı sürdürmenizde size kolaylık sağlayacak bir araç olsun, bu ayrımı sakın unutmayın! 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Fatmanur Türk
Hayatın acı gerçeklerinden kaçıp hayallerine sığınan bir yabancı.