Suriyeli Sanatçı Abdalla Al Omari Dünya Liderlerini Mültecilere Dönüştürdü

2 dakikada okuyabilirsiniz


“Dünyanın en güçlü liderleri mülteci olsalardı nasıl görünürlerdi” diye düşünmüş müydünüz? Suriyeli sanatçı Abdalla Al Omari, oluşturduğu “Muhtaçlar Seri”sinde dünya liderlerini mültecilere dönüştürdü.

“Dünyanın bütün güçlü liderlerinin bizim yerimizde olsalardı nasıl görüneceklerini merak ettim” diyen Omari, onları muhtaç insanlar olarak hayal ettiğini söylüyor.

Bu projenin, yerinden edilmiş bir insan olarak kendisinin kişisel hikayesi üzerinden büyüyen bir çeşit tepki olduğunu söyleyen Omari, “İçimdeki öfke büyüdükçe sanatla tatlı bir intikam almak istedim” diyor.

Fakat serinin daha fazla şeyle alakalı hale geldiğini belirten Omari, “Amacım bir şekilde kendi kişisel nefretimi onlardan çıkartmaktan, onların güçlü konumlarının dışında bir şekilde onları resmederek bu insanların o şaşalı kıyafetlerle edindikleri zırhlardan arındırmaya dönüştü” şeklinde konuşuyor.

Omari, medyada yer alan mülteci kriziyle ilgili bilgilerin değişmesi gerektiğini ifade ediyor. Ve ekliyor: “Medyada ya da haberlerde yer alanların çoğu mültecilerin sayısıyla ilgili konuşmalar.

Fakat bizim ‘Bu insanlar kimlerdir? Kişisel hikayeleri nelerdir’ diye konuşmaya ihtiyacımız var.”

Onlardan birisinin hikayesi temel düzeyde öğrenildiği zaman, onlarla ilişkinin de kurulmuş olacağını söyleyen Omari, bununla ilgili olarak sanatçıların konuşmaya başlayacağını umuyor.

Omari, bu proje üzerinde çalışma sebebini ise şöyle açıklıyor: “Bir sanatçı olarak bu evrensel sosyal-politik problemlere dahil olma sırasının sadece sanatçılarda değil aynı zamanda tüm diğer meslek türlerinde de olduğu inancını taşıyorum. Bu benim projemi gerçekleştirme nedenim.”

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
6
Komik
Muhteşem Muhteşem
21
Muhteşem
Acıklı Acıklı
13
Acıklı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
17
Şoke