Stan Lee Kimdir? Çizgi Roman Dünyasının Efsane İsmi Stan Lee Hakkında 5 Bilgi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Stan Lee Kimdir?
Stan Lee Kimdir?

Stan Lee Kimdir? Çizgi Roman Dünyasının Efsane İsmi Stan Lee Hakkında 5 Bilgi

Stan Lee Kimdir? Stan Lee’nin tam adı Stanley Martin Lieber’dır. Stan Lee Marvel evreninin kurucusu olmasının yanında pek çok süper kahramanı da bizlerle buluşturmuştur. Kendisi, bu ismi ilk kez Marvel evreninin ilk kahramanı olan Kaptan Amerika’nın ilk iki sayfasını Timely Comics’ te yayınlarken kullanmıştır. Stan Lee kimdir? Stan Lee Hayatı? Stan Lee kitapları hangileridir? Stan Lee çizgi romanları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik:

1. Ölüm İlanlarından Çizgi Romanlara

Stan Lee Kimdir

Ailesinin maddi imkanları yeterli olmadığı için erken yaşta okulunu bırakmak zorunda kalan Stan Lee, bir süreliğine gazete için ölüm ilanları yazmaya başlamış, ancak bu işi çok uzun süre yapmamıştır. Çünkü bu iş ona çok karamsar gelmiştir.

2. Marvel Evreninin Doğuşu

Stan Lee Kimdir

Stan Lee, ailesinin maddi durumu yetersiz olduğu için okulu bırakmak zorunda kalmıştı, ardından çizgi romanlar yayınlayan bir şirket olan Timely’ de çalışmaya başladı. Bu şirkette 1941 yılında ilk çizgi romanı olan Kaptan Amerika’yı yayınladı. Daha sonra 1961 yılında Fantastik Dörtlü’yü, sonrasında Hulk karakterini yazdı, onun 1 yıl sonrasında ise Örümcek Adam ortaya çıktı. 1964 yılında ise Stan Lee’yi çok başarılı kılan karakterlerden Daredevil okuyucularla buluştu.

“TV Ekranlarını Yuva Bilmiş 19 DC ve Marvel Kahramanı” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. Filmler ve Oyunculuk Kariyeri

Stan Lee Kimdir

Hepimizin de bildiği gibi Stan Lee birçok Marvel filminde küçük ama ilginç ve akılda kalıcı roller üstlenmiştir. İzlediğimiz filmlerde onu bazen bir güvenlik görevlisi, bazen de bir postacı veya general rolünde görebiliriz. Bazense onu kendi yazdığı karakterlerden biri olan Peter Parker’a tavsiye verirken görmemiz mümkün.

4. Stan Lee’nin Süper İnsanları

Stan Lee Kimdir

Stan Lee ve Daniel Browning Smith tarafından sunulmuş ve yayınlandığı dönemde Türkiye’de de ilgiyle takip edilmiş bir televizyon programı olan “Stan Lee’nin Süper İnsanları” olağanüstü fiziksel ve zihinsel güçlere sahip insanları ortaya çıkarmayı amaçlayan bir program. Bu program ilk olarak 2010 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlamıştır. Türkiye’de ise yaklaşık üç yıl sonra yayınlanmıştır.

“Bir Dönemin Efsaneleşmiş Çizgi Filmlerinin Katliamdan Tecavüze Uzanan Garip Sonları” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5. Stan Lee’nin Ölümü ve Yarım Kalan Karakteri

Stan Lee Kimdir

Ardında birçok ölümsüz eser bırakan Stan Lee 12 Kasım 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı. Hayranlarının gözü onu yeni çıkacak Marvel filmlerinde kısacık da olsa görmeyi arayacak. Stan Lee’nin kızı J.C. Lee verdiği bir röportajda babasıyla birlikte Dirt Man isimli yeni bir karakter üzerinde çalıştıklarını ancak ölümünden önce tamamlayamadıklarını belirtti. Ayrıca J.C. Lee, Dirt Man’in mutlaka bir filmde yer almasını istediğini söyledi.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke