Spotlight Film Analizi: Spotlight’ı İzlemek İçin 6 Neden

3 dakikada okuyabilirsiniz


Spotlight Film Analizi
Spotlight Film Analizi

Spotlight Film Analizi: Spotlight’ı İzlemek İçin 6 Neden

Spotlight Film Analizi : Konusu gerçek bir hikayeye dayanan 2015 yapımı Spotlight filmi Katolik kilisesinde yaşanan taciz olaylarını aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesinin araştırma ekibi olan Spotlight’ın çalışmalarını ve elde ettikleri müthiş gazetecilik başarısını konu ediniyor. İnsanlar üzerindeki uyandırıcı etkisinin yanı sıra aldığı ödüller de filmin başarısını ortaya koyuyor. “Spotlight konusu“, “Spotlight oyuncular“, “Spotlight fragman“, “Spotlight film eleştirisi”  gibi konular ise en çok aranan başlıklar arasında. Biz de sizler için bir Spotlight Film İncelemesi hazırladık. İşte Spotlight’ ı izlemek için 6 neden:

1. Harika Kadrosu   

Filmin oyuncu kadrosunda Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Brian d’Arcy James, Stanley Tucci bulunuyor. Filmin yönetmeni ise Thomas McCarthy.

2. Kazandığı Ödüller

Spotlight Film Analizi

Spotlight, 2016 yılında Critics Choice Awards (Film Eleştirmenleri Ödülleri) kapsamında ‘yılın en iyi filmi’ seçildi. Ayrıca En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo olmak üzere iki dalda Oscar kazandı.

“Gazeteciliğe Bakışınızı Değiştirecek 15 Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Ajitasyondan Uzak Sade Anlatımı

Spotlight Film Analizi

Spotlight Film Analizi konumuzun bir başka önemli başlığı: Film aslında gerçek bir dramı konu ediniyor. Buna rağmen ne oyunculuklarda ne de sahnelerin çekimlerinde gereksiz bir duygusallık, herhangi bir duygu sömürüsü amacı seziliyor. Ele alınan konu son derece sade bir biçimde anlatılmış. Gereksiz seviyede duygusal sahne müziklerinden veya zorlama repliklerden kaçınılmış. Spotlight, ajitasyona bu kadar müsait olan bir konuyu böyle derinden, aynı zamanda izleyiciyi yormadan anlatabildiği için takdiri hak ediyor.

4. Gerçek Gazetecilik Denince Akla İlk Gelenlerden Olması

Spotlight Film Analizi

Filmde Katolik Kilisesi’nin yıllarca üzerini örttüğü çocuklara yönelik taciz olaylarının aydınlatılması için uğraşan Boston Globe gazetesinin araştırma ekibi ‘Spotlight’ ın bu süreçte yaşadıkları, araştırma süreci anlatılıyor. Film, gazeteciliğin zorluklarını açık bir biçimde gözler önüne seriyor, ayrıca işini iyi yapan bir gazeteciler topluluğun sadece ülke değil dünya bazında da ne kadar büyük işlere imza atabileceğini seyirciye net bir şekilde gösteriyor.

5. Müthiş Müzikleri

Spotlight Film Analizi

Filmin müzikleri Oscar ödüllü müzisyen Howard Shore tarafından yapılmış. Hem genel teması hem kritik sahnelerde çalan dingin, aynı zamanda duygu derinliğine sahip müzikleri filmin içeriğiyle oldukça uyumlu olmuş ve aynı zamanda izleyiciye hissettirilmek istenen duyguları başarılı bir şekilde yansıtmış.

“Suffragette : Kadınların Oy Hakkını Kazanma Mücadelesi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

6. Gerçekte Yaşanmış, Çok Hassas ve Önemli Bir Konuya Değinmesi

Spotlight Film Analizi

Film gerçek hayatta karşılığı olan ve kesinlikle çok hassas olunması gereken bir konuyu ele alıyor. Çocuklara yönelik işlenen taciz ve tecavüz suçu ne yazık ki geçmişte bir dönem yaşanıp son bulan bir şey değil. Hala güncelliğini koruyan, gündemde olan bir problem. Film, dikkatleri bu konuya çektiği için ve yaşanmış, kitlelerce bilinmesi gereken bir olayı çok geniş bir insan topluluğuna duyurduğu için takdiri hak ediyor. Spotlight Film Analizi içeriğimizin en önemli maddelerinden birini de şüphesiz filmin konu seçimindeki bu hassasiyet oluşturuyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke