Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? Bu 6 Önleme Dikkat!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Sosyal Medya Güvenliği Sağlanır?
Sosyal Medya Güvenliği Sağlanır?

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? Bu 6 Önleme Dikkat!

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? Bu 6 Önleme Dikkat! Günümüzde neredeyse her internet kullanıcısının bir sosyal medya hesabı bulunmakta. Sosyal medya hesapları bizim kişisel bilgilerimizi bulundurduğumuz, arkadaşlarımızla sohbet ettiğimiz, fotoğraflarımızı paylaştığımız ve oyunlar oynadığımız bir alan. Durum böyle olunca sosyal medya hesaplarımız niyetleri iyi olmayan internet hackerlarının bir numaralı hedefi haline. Sosyal medyada güvenlik konusu da oldukça önemli bir hal alıyor. Peki Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? İnternet güvenliği için ne yapmak gerekir? “Sosyal medya hesaplarımı nasıl korurum” diyenler için bazı önlem önerileri hazırladık. İşte 6 maddede sosyal medya güvenlik önlemleri :

1.  Hesaplarınızın Gizlilik Ayarlarını Kullanın

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Paylaştığınız gönderileri herkesin görebileceği şekilde paylaşmak yerine sadece görmesini istediğiniz kişilerle paylaşmalısınız. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini, takip taleplerini kabul etmemelisiniz. Her uygulamanın kendine ait gizli hesap özelliği bulunmakta, bunları aktif hale getirmelisiniz..

2. Kişisel Bilgilerinizi Sosyal Medyaya Aktarmayın

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bazen biz kullanıcılar sosyal medyayı depo amaçlı kullanabiliyoruz. Bizim dışımızdaki kullanıcıların görmesine engel olarak ayarlayarak fotoğraflarımızı veya kişisel bilgilerimizi sosyal medyaya yükleyebiliyoruz.  Herhangi bir hacker tarafından kişisel bilgilerinizin ele geçirilmemesi için özel bilgilerinizi sosyal medyaya aktarmamalısınız.

“8 Maddede Ceyhun Yılmaz ile ‘Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz?'” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.  Kullanmadığınız Sosyal Medya Hesaplarınızı Kapatın

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Halihazırda kullanmadığınız sosyal medya hesaplarınız varsa bunları açık tutmanız, aktif halde kullandığınız sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini tehdit edebilir. Çünkü sosyal medya hesabınızı aktif olarak kullanmıyor olsanız da şifresi diğer sosyal medya hesaplarınızla aynı olabilir veya hesabınızın içerisinde yer alan  güvenlik sorularınızla ilgili veriler yer alabilir. Bunun yanında Facebook, Instagram  gibi özel mesajlaşma bölümü olan bir sosyal medya ağını kullanmışsanız, başkalarının sizin isminizi kullanılarak çevrenizdeki insanları dolandırmasına bile neden olabilirsiniz. İşte bu yüzden kullanmadığınız sosyal medya hesaplarınızı silmeniz sizin için daha güvenli olacaktır. Bu önlem, “Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır” sorusunun cevapları arasında önemli bir konumdadır.

4. İki Adımlı Doğrulama Kullanın

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Sosyal medya hesaplarının birçoğunda iki adımlı doğrulama özelliği bulunmaktadır. İki adımda doğrulama özelliği sayesinde, hesabınız başka kişiler tarafından ele geçirilmeye çalışıldığında, şifreniz başka kişilerin eline geçse bile SMS veya uygulama üzerinden gönderilen bir kod girilmeden hesabınıza erişim sağlanamayacaktır. İşte bu nedenle iki adımlı doğrulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

“Sosyal Medyadaki Paylaşımı Yüzünden İşinden Kovulmuş 8 İsim” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5.  Şifre Yöneticisi Kullanın

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Dashlane, Sticky Password, Keeper Security, Password Boss Premium, LastPass gibi şifre yöneticileri, internet üzerinde bulunan hesaplardaki giriş bilgilerinizi yönetmenin yanında, her hesap için aynı şifreyi kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıp, güvenli şifreler oluşturmanıza olanak sağlar.

6. Uygulmaların Hesabınıza Erişimi İçin İzin Vermeyin

 Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda API üzerinden hesabınızın kontrolüne erişmeye çalışan uygulamaların sıklıkla bulunduğunu hepimiz biliyoruz. “Hangi ünlünün kardeşi olmalıydın” tarzı soruların yer aldığı bir uygulama üzerinden, siz farkına varmadan ya da dalgınlığınızdan yararlanarak hesabınızdan tam yetkilendirme alınabilir. Bu yöntemi kullanarak hesabınızın şifresini görüp değiştiremeseler bile hesabınızdan beğeni atabilir veya yorum yapabilirler. İzin kaldırma işlemi genellikle “ayarlar” kısmındaki “uygulamalarım” bölümünden gerçekleştirilebilir. “Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır” diye merak edenler için, bu da alınması gereken önemli bir önlemdir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
6
Komik
Muhteşem Muhteşem
9
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
7
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke
Şeyma