Sizi Felsefi Sorularla Baş Başa Bırakan Bir Film: Frantz

2 dakikada okuyabilirsiniz


François Ozon tarafından yazılan ve yönetilen 2016 yapımı Frantz size ‘peki ya ben olsaydım’ ne yapardım dedirten, sizi derin düşüncelere daldıran, savaş ve aşk üstüne sorular sormanızı sağlayan bir film.

Bu satırlardan sonra size spoiler alarmı vermeyi bir borç bilerek, soruyorum eğer kocanız ya da sevgilinizin katili sizden af dileseydi ne yapardınız? Bu soru üzerine odaklanan film size doğru görünen şeylerin ne kadar doğru olduğunu sorgulatacak kadar cesur bir tonda ilerliyor.

Filmde, Almanya-Fransa savaşı sırasında nişanlısını kaybeden Alman Anna ve onun nişanlısını öldüren Fransız askeri Adrien’in karmaşık ve sancılı ilişkilerine şahit oluyoruz. Filmin felsefik temelinin çok güçlü olmasının nedeni bildiğimiz doğruları sorgulamamıza neden olması ve sorduğu çarpıcı sorular.

Birini zorunda kalarak öldürebilir misiniz? Bu soruyu belki de filmin en etkileyici sahnesinde ölen Alman askerin babası cevaplıyor “Katil kim? Katil bizleriz, onları savaşa yollayan babaları, Fransız asker öldüğünde seviniyoruz, bizim çocuklarımız öldüğünde üzülüyoruz.” Böyle korkunç bir şey değil miydi gerçekten savaş? İnsanın insanı öldürmesine sevindirecek, kendine gelince lanet okutacak bir şey.

Peki, birini öldürmek bizi ya da insanlığımızı yok eder mi? Adrien’in, Anna’nın nişanlısının arkadaşıymış gibi davranması, öldürdüğü insanın hayatını merak edip, onu tanımaya çalışması aslında insan gibi hissetmek için yapılan bir çabadan başka bir şey değildi. Sonrasında, Anna’ya sevdiği adamla çatışmada karşı karşıya geldiğini ve onu öldürdüğünü söyleyip af dilemesi Anna’yı müthiş bir ikilemin en derinliklerinde bıraktı. Siz olsaydınız, affedebilir miydiniz o adamı? Peki, Anna ne yaptı?  Bu sorunun cevabını filmi izleyince göreceksiniz.

Film savaşı, aşkı ve bu iki farklı duyguyu da ortaya çıkartan insanı siyah beyaz bir nostaljiyle anlatıyor. Hafif içinizi acıtan, sorular sorduran ve sizi hüzünlendiren bu film, size savaşlarda kimin suçlu olduğunu sorgulatıyor.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
101
Muhteşem
Acıklı Acıklı
81
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
40
Şoke