Belçikalıların Sizi Çok Kızdıracak Göçmen Eşittir Terörist Mantığı

2 dakikada okuyabilirsiniz


Avrupalılar yine göçmenlere karşı bir ayrımcılıkla gündemde.  Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Anderlecht’deki bir dil kursu göçmenlere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemlerle gündeme geldi.

Anderlecht’te Fransızca kursuna giden 38 yaşındaki Iraklı sığınmacı Raad Al Azzawi, ‘Hapiste sandviç yiyorum’ ve ‘Bana bombayı ve hapishaneyi gösterdi’ cümlelerini anlayamadı. Bunun üzerine Al Azzawi sığınmacılara danışmanlık yapan sosyal hizmet uzmanı ve öğretmen Catherine Lemaire’den yardım istedi.

Kitaptaki ifadeleri görünce şaşkınlığa uğradığını belirten Lemaire, bunu sosyal medya hesabında paylaştı. Lemaire, “Sözüm ona entegrasyon öğretiyoruz… Bunun insanları uyuma teşvik etmek isteyen bir eğitim materyali olduğundan emin misiniz?” dedi. Lemaire, kitapta sığınmacıların aptal ya da terörist olarak gösterildiğini vurgulayarak, bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Kursiyerlere kitaptaki cümleleri çevirmeye cesaret edemediğini söyleyen Belçikalı sosyal hizmet uzmanı, bu bir eğitim malzemesini ‘utanç verici’ olarak değerlendirdi. Fransızca kursu veren eğtim merkezinin müdürü Bernard Delecluse ise, ‘kitaptan incitici örneklerin bulunduğu cümlelerin çıkarılacağını’ söyledi.

Frankofon Bölgesi Eğitim Bakanı Isabelle Simonis ise, sığınmacılarla ilgili olumsuz ifadeler içeren ders kitabı nedeniyle şaşkın. Simonis tepkisini, “Fransız dilinde kullanılacak onca cümle varken, böyle bir ortamda bunları mı buldunuz?” sözleriyle dile getirdi.

Kadın bakan, eğitim merkezi hakkında kapsamlı soruşturma açılmasını istedi. ‘Baba bomba attı, hapse girdi’, ‘Hapishanede sandviç yiyorum’, ‘Bana bombayı ve hapishaneyi gösterdi’ gibi ifadelerin yer aldığı ders kitabı nedeniyle, kursu düzenleyen okul hakkında soruşturma açıldı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Berk Dede