Size İyi ki Bu Zaman Diliminde Yaşıyorum Dedirtecek Distopya Dizileri

5 dakikada okuyabilirsiniz


Yağmur yağarken iyi ki evdeyim dercesine iyi ki bu yüzyılda yaşıyorum dedirten distopya dizilerini sizlere spoiler vermemeye özen göstererek sunuyoruz.

Black Mirror

İngiliz yapımı olan Black Mirror’da, her bölüm birbirinden bağımsız ilginç bir dizi deneyimiyle karşı karşıyayız. Hakkında şimdiden tezler ve makaleler yazılan bu diziyi böyle bir içerik altında uzun uzadıya incelemek pek kolay değil. Dizi son dönemde distopik dizileri ile dikkat çeken Netflix ailesine katıldı.

3’cü sezonu sona eren dizinin sizi insanlığınızdan soğutmak, aşırı şaşırtmak ve derin bir sorgulama yapmanıza neden olmak gibi misyonları var. 3 sezonda toplam 13 bölüm çekildi. İnanın 13 ayrı film yapılabilecek kadar sağlam senaryolar, oyunculuk ve prodüksiyonla çekilen 13 bölüme şahit olduk.

Her bölüm gerilim içeriyor. Her bölüm sizi yaşadığınız yüzyılı biraz daha sevmenize neden oluyor. Teknoloji ile beraber insan davranışlarının nasıl şekillendiği dizide çok iyi işlenmiş.

Dizi ayrıca gelecekte teknolojinin nasıl olacağı hakkında süper fikirler verilmiş. Dizinin bilim kurgunun babası olarak bilinen Jules Verne’nin ileriki teknolojiye yaptığı katkı gibi müthiş bir katkı da bulunması oldukça olası.

West World

West World size yok artık dedirtemezse ne dedirtir bilemiyoruz. Hem de bu diziyi Person of Interest’in yönetmeni ve Interstellar’ın senaristi Jonathan Nolan yazıyor ve Anthony Hopkins oynuyorsa. Dizi distopya olduğunu kanıtlarcasına güçlülerin zayıfları ezdiği, hor gördüğü hatta öldürebildiği karanlık bir tarihte geçiyor. Ama tam bir distopya nasıl vahşi batıda geçer diye soracakken bu ezilenlerin insan görünümlü robotlar olduğunu anlayıp ahlaki bir ikilemle baş başa kalıyoruz.

Bu robotlar gelecekteki zenginlere hizmet eden bir eğlence parkının malları. Yani onların bir anlamda Disneyland’da ya da Universal Studios’da tepe tepe kullandığınız araçlardan bir farkı yok. Tabii aynen insan gibi görünmeleri, konuşmaları ve hissetmeleri dışında.

Ahlaki ikilem derken ne mi kastettik? Aynı insan gibi görünen, konuşan ve hisseden ve varlıklar acı da çekiyor, hatırlayıp üzülebiliyorlar. Peki, o zaman ne yapmalı? West World’ün ziyaretçilerinin genel tercihleri onları öldürmek, tecavüz etmek, istedikleri gibi dövmek ve patronluk taslamak oluyor. Yani bu eğlence parkı insanların normal dünyada yapamadığını ama yapmak istedikleri asıl insanı ortaya çıkartıyor. Park temel içgüdülerimize sesleniyor. Bir de size üzücü bir haber dizinin sadece ilk sezonu çekildi. İkinci sezon için 2018’i bekleyeceğiz=(

3%


3% ne rakam mı işaret mi demeyin. Çok çok sağlam bir distopya sizi bekliyor. Bekli de zengin fakir çatışmasının kralı, belki de Karl Marx’ın ahanda benim dediğim de buydu dediği bir kapitalizm türü. Dizi yine distopyacı diyebileceğimiz Netflix’den geliyor. Ancak ben İngilizce dizi izleye izleye İngilizce’yi öğrendim diyen arkadaşlara kötü bir haberimiz var dizinin dili Portekizce. Demek ki haznenize yeni bir dil katmanın zamanı geldi.

Dizi çok çok fakir olan yüzde 97’nin hikâyesiyle başlıyor. Her çocuk yüzde üçün içine girebilmek için yaşıyor çünkü 20 yaşındaki her çocuk iyi taraf olarak adlandırılan yüzde üçün yaşadığı açıklara gitme şansına sahip.

20 yaşındaki fakir kesimdeki gençler yüzde 3’e girmenin adayları ama bu tahmin edebileceğiniz gibi bu oldukça çekişmeli olacak. Bunun için insanın beynini iflas ettiren oyunlar oynayacak, rekabet edecek, fiziksel ve psikolojik testlerden geçecekler.


Sürprizlerle dolu bu diziyi bir solukta izleyeceğinize eminiz. Daha fazla ipucu vermeden Netflix’in yayınlamak konusunda anlaştığı ikinci sezonu iple çektiğimizi belirtmekle yetinelim.

Under the Dome

Dizi Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Aslında günümüzden farklı teknolojik bir durumla karşılaşmasak da küçük bir kasabaya cuk diye oturan bir kubbe ile karşı karşıyayız. Yani dünyalılar olarak biz pek gelişemesek de başka birilerinin baya geliştiği ortada.

Dizide artık geyiğe bağlamış ya ama kitabı çok daha güzeldi dizi olmamış serzenişleri ile karşı karşıyayız. Ama yine de biraz anlatalım olmadı kitabı okursunuz=) Dizi üzerlerine aniden bir kubbe çöken bir grup masum köylü ya da kasabalının hayatlarının bu olay üzerinden nasıl değiştiğini ve küçük olsun benim olsun prensipine uyan bazı karakterlerin nasıl Macchavellist tavırlar içine girdiğini gösteriyor. Yani ah şu konjonktür nelere kadirsin demekten kendimizi alamıyoruz.
The Walking Dead

Göreceli olarak bu kadar yeni olan dizinin arasında 7. Sezonunu bitirmiş bir zombi dizisinin ne işi var demeyin. Bu liste en temelinde ulan iyi ki şu zamanda yaşıyorum demeniz için hazırlandı. Diziyi izleyenler bilir ama izlemeyenler emin olsun ki The Walking Dead’in dünyası size göre değil.
Helix

Dizi aslında tutkularına yenik düşen klasik bilim insanları hikayesi gibi. Çalışkan bu tutkulu bilim adamımız, dünyayı değiştirecek bir buluşun peşinden gider, çalışmasını takıntı haline getirir ve maalesef her şey sarpa sarar.

Terranova

Ah Terranova vah Terranova. Sen nasıl bittin, sen bir sezonluk dizimiydin. Westworld’de bir eğlence parkında geçmişe dönerken Terranova’da harbiden geçmişe dönmüştük çok da sevmiştik ama bahsettiğim gibi dizi beklenen seyirci sayısına ulaşamayınca yayından kaldırıldı. Ama yine de izleyin derim. Dizinin kalanını kafanızda bitirebilirsiniz

Bu dizilerle biraz takılın yeni distopik dizilerimizin olduğu listemiz yakında sizlerle buluşacak

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Berk Dede