Sizce Elektrikli Araçları Ülkemizde Kullanmak Mantıklı mı?

2 dakikada okuyabilirsiniz


Otomobil firmaları Dünya’da azalan petrol rezervleri ve gelişen teknoloji sayesinde sadece elektrikli araçlar üzerine yoğunlaşmaya başladılar. Ülkemizde de vergilendirme sistemi yüzünden artan petrol fiyatları insanları elektrikli araçlara itmektedir. Peki bu araçlar ülkemizdeki içten yanmalı motorlu araçların yerini alabilecek mi hadi inceleyelim.

İlk olarak ülkemizde kullanılan elektrikli araçlardan bahsetmek istiyorum. BMW, Opel, Renault, Toyota DMA ve Tesla başlıca markalar. Bu markaların araçlarının ortak özellikleri olarak şehir içinde fazlasıyla atik ve tüketim değerlerinin oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. 100 kilometrelik yolu 5 TL gibi komik bir fiyata kat edebilirsiniz.

Vergilendirme sistemimizde ise bu araçlar için teşvik de bulunuyor. İçten yanmalı motorların vergi dilimi yüzde 45 ile yüzde 160 arasında olurken elektrikli araçlarda bu dilim yüzde 3 ile yüzde 15 arasında.

Peki kağıt üzerinde her şey iyi güzel ama işi pratiğe dökersek bizi ne gibi sıkıntılar bekliyor? Hadi biraz da onlardan bahsedelim.

İlk olarak bu araçlar şehir içinde kullanım için tasarlanmış araçlar. Ortalama menzilleri 250 km civarında olduğundan uzun yolda hayal kırıklığı olabilir. Bir diğer sıkıntı ise bu araçlar hızlı şarj noktalarında şarj edilirse, şarj süreleri 2-3 saat civarında oluyor. Ama siz aracınızı kendi evinizde şarj etmek isterseniz bu süre 9-10 saati bulabiliyor. Türkiye’de şu anda 103 tane hızlı şarj istasyonu ve 165 araç kapasitesi olmasına rağmen bu şarj istasyonlarının büyük bir kısmı büyük şehirlerde.

Bu elektrikli  araçların devlet teşviği olmasına karşın fiyatları da oldukça yüksek. En düşüğü 26 bin 900 TL’den (Katren Jmstar) başlarken en yükseği ise 300 bin € (Tesla Model S) civarinda.

Bir sonraki analizimizde görüşmek üzere.

“Zamanında Ortalığı Yakmış Ama Üretimi Durdurulacak 4 Otomobil” gibi bir içeriği de var. Detaylar için buyurunuz..

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke