Sinema Tarihine Damgasını Vuran 10 Psikolojik Gerilim Filmi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Hani bazı filmlerde hem izler hem de yahu neden ben bunu izliyorum duygusuna kapılırız ya. Hani bunlar geceleri yatarken aklımıza gelir, aynaya bile bakarken bile pis pis tırsmamıza neden olur.  İşte size yukarıda vaat edilen şeyleri yaşatacak 10 film.

1. Ölüm Korkusu- Vertigo (1958)

Alfred Hitchcock’un  beyazperdeye uyarladığı klasiklerinden biri olan Vertigo, özel dedektiflik yapan Scottie’nin eski dostunun eşi olan Madeleine’i takip etmeye başlamasını konu alıyor. Madeleine’i izlemeye devam ettikçe onda ki garipliği de fark etmeye başlar fakat kendi akıl sağlığı da sekteye uğrar. Başrollerini James Stewart ve Kim Novak paylaştığı film, 1989 yılında “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilmiştir.

2. Rosemary’nin Bebeği-Rosemary’s Babby (1968)

Genç Woodhouse çiftini konu alan filmde çiftin yeni dairelerine taşınmasıyla Rosemary bir süre sonra bütün komşularının garip davranışlar sergilediklerini fark eder. Gizemli bir şekilde hamile kaldıktan sonra da Rosemary henüz doğmamış çocuğunu korumak için büyük bir mücadele altına girer. Müzikleriyle de bir başyapıt olanRosemary’ nin Bebeği filminin başrollerini MiaFarrow ve John Cassavetes paylaşıyor.

 3. Cinnet- The Shining (1980)

Stanley Kubrick’in başyapıtlarından sayılan The Shining (Cinnet), edebiyatın korku ustası Stephen King’in aynı adlı romanından  uyarlandı. Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd’un başrollerinde yer aldığı The Shining, yazar Jack Torrence’ın karısı ve oğluyla The Overlook Hotel’de kalmalarıyla başlayan gariplikleri konu alır. Jack yavaş yavaş bir tekinsizliğin içine düşürek ailesine kabus dolu anlar yaşatmaya başlar. King defalarca filmi beğenmediğini ve  nefret ettiğini dile getirse de The Shining sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer edinmiştir.

4. Kuzuların Sessizliği  -The Silence of the Lambs (1991)

Jonathan Demme’nin yönettiği film, Hannibal Lecter karakterine farklı bir hava getiren Anthony Hopkins ile inatçı FBI ajanı Clarice Sterling’i canlandıran Jodie Foster’ın performansları ile çok anılan bir film. Fakat filmin 1992 yılında En İyi Yönetmen, Film, Senaryo Oscar’larını kazanmasının tek bir basit nedeni yok. İki farklı hikâyeyi müthiş bir şekilde bir potada eritmeyi başaran senaryosu, izleyiciyi geren atmosferi ve mizansenleri (Filmin sonlarına doğru gelen gece görüşü sahnesi örnek olarak gösterilebilir) ve tabii ki de oyuncu kadrosunun başarılı performansları ile Kuzuların Sessizliği gerilim filmleri arasında özel bir yere sahip bir klasiktir.

5. Akıl Defteri-Memento (2000)

Memento (Akıl Defteri), inanılmaz bir kurgu ile anlattığı hikâyesini ters yüz bir şekilde aktarıyor izleyicisine.  Üstelik Christopher Nolan’ ın bu kurgu tercihi, kronik hafıza kaybı olan Leonard’ın intikam arayışının anlatısına muazzam derecede hizmet eden, izleyicinin Leonard’ı özümsemesine vesile olacak bir tercih oluyor. Memento, karışık olduğu kadar minimal öyküsü ve GuyPearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun başarısı ile hâlâ Nolan’ın en iyi filmlerinden biri.

6. Sapık-Psycho (1960)

Marion Crane, Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates annesiyle saplantısı olan genç bir şizofreni hastasıdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir ve sonrasında olaylar ilginç bir şekilde gelişir. Sinema tarihinde adından ünlü “Duş Sahnesiyle” söz ettiren, başrollerini Janet Leigh ve Anthony Perkins’in paylaştığı, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

 7. Köstebek-The Departed (2006)

Köstebek, Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için mücadele başlattığı Boston’da geçiyor. Amaç, mafya babası Costello’nun egemenliğine içeriden bir müdahaleyle son vermektir. Çaylak Billy’ye Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken,  başka genç polis Colinde  polis teşkilatında  hızla yükselmektedir. Üstlerinin bilmediği şey, Colin’ in Costello için çalıştığı ve  polisin hep bir adım önünde olmasını sağladığıdır. Her iki adam da, içine sızdıkları organizasyonun planları ve karşı planları hakkında bilgi toplarken, sürdürdükleri çifte yaşamları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Ama hem gangsterler hem polisler aralarında bir köstebek olduğunu anlayınca, Billy ve Colin sürekli olarak düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Yönetmenliğini Martin Scorsese’ in yaptığı, başrollerini Jack Nichelson, Leonardo DiCaprio ve Matt Damon paylaştığı film, 4 dalda Oscar Ödülü almıştır.

8. Başlangıç-Inception (2010)

Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu  mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli  dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu  onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş -imkansız “başlangıç” ı tamamlayabilirse-mükemmel soygun yerine, takımındaki profesyonellerle birlikte bu sefer görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı, başrolünü Leonardo DİCaprio’nun üstlendiği  film 82 ödül ve 4 dalda Oscar kazanmıştır.

9. Yedi- Se7en (1976)

Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hristiyanlık inançlarına göre  Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Filmin başrollerini Brat Pitt, Morgan Freeman ve Gywneth Paltrow paylaşıyor.

10. Mahkumlar-Prisoners (2013)

Şükran Günü’nü kutlamak için Pensilvanya’ da  bir araya gelen Dovers ve Birches aileleri her şeyin yolunda gittiği bu yemek esnasında korkunç bir haberle altüst olurlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde ailelerin iki küçük kızlarının kaybolması sonrasında panik dolu anlar yaşanır. Yönetmenliğini Denis Villeneuve’un yaptığı Tutsak filminde  Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, yer almaktadır .

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke