Sınavlarda Karşılaştığımız Ömür Törpüsü 7 Soru Tarzı

5 dakikada okuyabilirsiniz


Ömrümüzü çürüten, psikolojimizi bozan ve saçlarımıza genç yaşta aklar düşmesine sebep olan bir şey varsa, bunun adı tabii ki de sınavdır. TEOG ile başlayıp YGS ve LYS ile devam eden, kadememiz ilerledikçe ALES, YDS, KPSS gibi son sürüm versiyonlarıyla karşımıza çıkan bitmek bilmez sınavlarımızı sizin için inceledik. İşte bu sınavlarda yer alan, senelerdir muhatap olmak zorunda kaldığımız ve bizleri çileden çıkaran 7 soru tarzı:

1. Mantığımızı Yerinden Oynatan Sözel Mantık Sorusu

Sözel mantık sorularımızda adları her zaman için alfabetik olarak sıralanmış 7-8 tane elemanı sıralamaya girişiriz. İçi fitne fesatla dolu olan bu arkadaş grubunda Ahmet Burak’la yan yana gelmek istemez. Cem Deniz’le aynı ortamda olmak kaydıyla Ece’ye tahammül edebilir. Fatma, ne Görkem’i tercih eder ne de Hande’yi, o tamamen asosyaldir. Türkçe testlerinin en sonunda yer alan bu entrika dolu metni anlamazsak, genelde 4 soru kafadan gider. “Hayır uğraşacağım” dersek de kendimizi bir anda “Arkadaşlar son 5 dakika” uyarısıyla irkilmiş halde bulabiliriz. Sonuç olarak sözel mantık soruları, soruda yer alan kişi sayısınca küfrü arşivimizden gün yüzüne çıkarmamızı beraberinde getirir.

2. Paragraf Sorularındaki Memnuniyetsiz Kişilik

Paragraf sorumuzun uzunluğunun verdiği psikolojik bunalım yetmiyormuş gibi soruyu okumaya başlayınca karşılaştığımız melankolik tip de son derece sinir bozucudur. Bu şahıs genelde “Bana son zamanlarda sürekli şunu soruyorlar” şeklinde bir cümle kurarak lafına başlar. Ardından eleştirmenin ne kadar yüce bir insan olduğunu aktararak sözüne devam eder.  Edebiyat yerine yazın, cümle yerine tümce, hayal gücü yerine imgelem ve “Neden sonra” kalıbını kullanmayı çok seven bu şahsa göre gerçek bir çevirmen, hem kendi dilinin hem de çeviri yaptığı dilin özelliklerini çok iyi biliyor olmalıdır.

3. Allah’ın Emri Üçgen Sorusu

İçinde üçgen sorusunun yer almadığı bir geometri testi düşünülemez. Üçgen sorularımızı çözerken ilk iş gökten vahiy gelmişçesine hemen bir dikme indirmektir. Dikme indirdikten sonra, açıortaylar, kenarortaylar özenle belirlenir. Açı- kenar bağlantıları hemen uygulanır. İşin dramatik yanı ise, onlarca işlem yapıp “Evet, a kenarı 10, b kenarı ise 14’müş” sonucuna mutlulukla ulaştıktan sonra, “Bir dakika ya, c kenarını soruyor bu” şeklinde bir farkına varış yaşamamız ve sorunun geri kalanına “Ellerim bomboş” adlı şarkıyı armağan etmek zorunda oluşumuzdur.

 4. “Kardeşim Bir Şey Ya Olur Ya Olmaz, Ne Uğraştırıyorsun” Diyemediğimiz Olasılık Sorusu

Normal bir insan evladının asla yapmayacağı, zarla madeni parayı aynı anda havaya atmak gibi bir eylemi bizlere soran olasılık sorumuz hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaktadır. En son 3-4 yaşlarındayken bir şeyleri havaya atmaktan zevk duymuş olabilecek kocaman insanlara, “Zar 5 gelsin ama para yazı gelsin, zar 2 gelecekse para en olmadı dik gelsin” gibi yönergeler vermek hangi aklın ürünüdür, bilinmemektedir. Olasılık sorumuzda muhatap olduğumuz bir diğer şey ise genellikle içinde 3 farklı renkte top bulunan torbadır. Bu torbadan bazen bir top çekeriz, bazen 2 topu aynı anda çekeriz. Bazen de iyice saçmalayıp torbanın içine ekstra toplar atar öyle çekeriz. Neyin peşinde olduğumuzu zaten biz de bilmiyoruzdur.

5. Tarih Testindeki Öncüllü Soru Kabusu

Tarih testlerinin en lanetli tarzı olan bu sorularda bize genellikle bir bilgi verilir. Ardından da 3 tane öncül sıralanır ve “Bu bilgiye dayanarak” denilip o öncüllerden hangisi ya da hangilerine ulaşılabileceği sorulur. Birinci problemimiz o bilginin dayanılabilecek bir bilgi olmamasıdır, küt diye düşmemiz muhtemeldir. İkinci problemimiz ise bizim öncüllerden sadece 1 tanesine hakim olma meselemizdir. Her türlü arada kalacağımız iki seçenek olan “Yalnız 1” ve “1 ve 3” seçenekleri bir kabus gibi bizi beklemekte ve bizi suskunluğa sürüklemektedir. İlber Ortaylı ise durumu yukarıdaki sözüyle özetlemektedir.

6. Yıllardır Yaşlanmayan Yaş Problemi Sorusu

Yaş problemi sorumuz hemen hemen her matematik testinde karşımıza çıkar. Genelde bilmem kaç yıl arayla doğan 3 kardeşin sıralandığı problemimizde, küçük kardeş doğduğunda babanın yaşının büyük kardeşin yaşından şu kadar kat bu kadar fazla olduğu anlatılır. Merve Özbey’in “Hayallere yenik düşen yalan bir yaş hikayesi” diyerek özetlediği bu soru tarzında onlarca işlem yapıp çocuğu eksi 5 yaşında bulmak mümkündür. Bu durumu “Hehe demek çocuğun doğmasına daha 5 yıl varmış” diyerek toparlamaya çalışsak bile, babanın yaşını çocuktan daha küçük buluyor oluşumuz için ürettiğimiz “Demek ki reenkarnasyon var kanka” savunması çok da yutulacak cinsten değildir.

7. Coğrafya Testlerindeki Güneşin Konumu Sorusu

Bizlere güneş X şehrinde şu saatte doğarken Y şehrinde şu saatte batıyor diye bilgi vererek başlayan bu soru tarzımız coğrafya testlerinin vazgeçilmezidir. Genellikle seçenekler arasından 3 tanesini son derece aykırı bularak eleyebiliriz. Geriye kalan 2 seçenekte ise yanlış olanını işaretlememiz ihtimal dahilindedir. Özellikle de coğrafyaya dair tek bilgisi “Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı”dan ibaret olanlar için bu soru tarzı, “Netlerim X dersinde şu derece batıyorken, Y dersinde de ayrı bir derece batıyor” sonucunu beraberinde getirir. Bir sonraki aşama ise “Hangi deniz nereye dökülüyor bana ne, ben içimde boğulurken” diyerek Feridun Düzağaç triplerine girmektir.

Ve son olarak, tek garanti kazancımız budur:

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
24
Komik
Muhteşem Muhteşem
19
Muhteşem
Acıklı Acıklı
15
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Şoke Şoke
15
Şoke