Sezon Finalini Beklerken Game of Thrones Bilgilerimizi Tazeleyelim

4 dakikada okuyabilirsiniz


Son zamanların en çok konuşulan dizisi Game of Thrones 7. sezonunu bitirmek üzere. Sezon finalini yani 7. bölümünü beklediğimiz şu günlerde bilgilerimizi tazeleyelim istedik. Ne de olsa dizi oldukça uzun aralıklarla yayınlanıyor ve bu yüzden izlediğini unutan oldukça büyük bir kitle var. Ancak 81 dakika olması beklenen bu sezon finalini tadını çıkararak izlemek için hatırlamamız gereken ya da gözden kaçırmış olabileceğimiz bazı şeylere göz atmakta fayda var.

jon snow

Jon Snow’un Gerçek Bir Targaryen Olduğunu Biliyor muydunuz?

Gözden kaçan bilgilerden biri de Jon Snow’un gerçek, hatta meşru bir Targaryen olduğu. Game of Thrones’un başında Ned Stark’ın gayri meşru oğlu olarak tanıtılan Jon’un, daha sonra Bran’ın görüşleri sayesinde Ned  Stark’ın değil Ned Stark’ın kız kardeşi Lyanna Stark’ın oğlu olduğunu öğrenmiştik. 7. sezonun 5. bölümünde ise oldukça sıradan ve hatta sıkıcı bir sahne içine aşırı önemli bir bilgi sıkıştırıldı. Sam çalışırken bir taraftan da Gilly’nin sorularını yanıtlıyordu. Gilly en sonunda oldukça önemli bir soru sordu ve “‘Annulment’ nedir?” dedi. Evliliğin iptali anlamına gelen bu kelimenin açıklanmasının ardından Gilly, Yüce Rahip Maynard’ın günlüğünde yazan cümleyi devam ettirdi ve Prens Raggar’ın evliliğinin iptali sonrasında Dorne’da gizli bir törenle tekrar evlendiğini okudu Sam’e.  Sam o kadar bunalmıştı ki bu cümlenin ne kadar önemli olduğunu fark etmedi. Ancak bu demek ki; Lyanna Stark’a aşık olan Prens Rhaegar Targaryen, karısı Oberyn Martell’in kardeşi Elia’yı boşadı ve Lyanna’ya gizli bir nikah kıydı. Yani; Jon da meşru bir Targaryen ve hatta taht hakkı Daenerys’den önce ona ait. Daenerys’in ejderhası ile ne kadar iyi anlaştığını zaten bu sezonda görmüştük.

Stark Kardeşlerinin Bir Araya Gelmesi Pek Neşeli Olmadı

sansa stark bran stark game of thrones

Winterfell’e ulaşmak ve yeniden orada yaşamak için can atan kardeşler yuvalarına döndüklerinde ve diğer kardeşleriyle buluştuklarında beklenenden çok daha az sevindiler. Winterfell’e ilk dönen Sansa; Cercei, Joffrey, Ramsay ve diğerleriyle yaşadıklarından sonra kimseye güvenmemeye başladı ve ciddi anlamda olgunlaştı. Yine de kendini fazla akıllı sanarak büyük bir hata yapma potansiyeli taşıyor. Winterfell’e ulaşan diğer kardeş ise Bran oldu. Akgezenler’le yaşadığı maceralar ve Üç Gözlü Kuzgun olmasıyla beraber oldukça donuk biri haline gelen Bran gördüklerini paylaşmak ve işe yarar hamleler atmak için neyi bekliyor belki final bölümünde görürüz. Bran’ın bu mükemmel işlevini yeterince kullanmadığını düşünerek Arya’ya geçiyoruz.

arya stark game of thrones

Babasının idam edilmesinden sonra tabiri caizse başına gelmedik kalmayan Arya, tatlı, küçük ve hırçın bir kızdan acımasız, soğukkanlı bir katile dönüştü. Winterfell’e gelene kadar her zaman aşırı zeki hamleler yapan Arya, Little Finger’ın tuzağına düşecek kadar saf olmamalı diye düşünüyoruz. Sansa ve Arya’nın arasını açmak için üşenmeyip garip garip planlar yapan Little Finger umuyoruz ki bu bölümde ölür… Sonuç olarak evlerinden ayrı kaldıkları süre içerisinde çok şey görüp geçiren Bran ve Arya, Sansa’ya oldukça garip ve ürkütücü geldi. Sonuçta biri başka insanların yüzlerini kullanarak o kişi olabildiğini iddia ediyor, diğeri ise göz bebeklerini devirip her şeyi görebildiğini…

cercei lannister game of thrones

Herkes Alnına Yazılanı Yaşar Cercei

Dizinin en acımasız, en sevilmeyen karakterlerinden biri olan Cercei Lannister Daenerys ile anlaşma yapacak mı? Savaşı kaybetmelerine oldukça az kaldığının farkında olduğu için savaşı bitirme kararı alması beklense de bahsettiğimiz kişi Cercei. Çılgın ateş ile koca tapınağı ve içindeki insanları nasıl yok ettiğine ağzımız açık bir şekilde şahit olduk. O yüzden acımasız kraliçemiz, Khaleesi’mize acımasız bir oyun oynar diye korkuyoruz.

Cercei’nin genç bir kızken bir cadıya gidip geleceğini öğrenmek istediğini biliyoruz. Maggy isimli cadıya zorla geleceğine baktıran Cercei ona üç soru sordu ve üçü de istediği gibi değildi. Evleneceği kişinin aşık olduğu prens değil de(Prens Rhaegar) bir kral (Robert Baratheon) olacağı, kraliçe olduktan sonra daha güzel ve genç bir kraliçenin onu tahttan indireceği ve doğacak üç çocuğunun da öleceği kehanetleri gerçekleşti ve gerçekleşmekte. Ne zaman ve nasıl olacağını beklediğimiz bir kehanet daha var ki o da Cercei’nin “valonqar” tarafından öldürüleceği… Küçük kardeş anlamına gelen valonqar kelimesi, Cercei’nin yıllarda Tyrion’dan nefret etmesine sebep oldu. Ancak bize göre Cercei Jamie’den de korkmalı. Onu kendine bağlamak için hamile numarası yapmak ve tehdit etmek yerine onu sadık bir dost yapmalı kendine. Sonuçta Jamie aynı zamanda bir “kingslayer” yani bir kral katili. Ayrıca Game of Thrones dünyasında her şey mümkün.

Azor Ahai Kehaneti

Bir zamanlar Melisandre’nin Stannis Baratheon sandığı ve onun için kurbanlar verdiği Azor Ahai isimli kişi, zamanında yaşamış ve dünyayı Akgezenler’den kurtarmak için yeniden hayata döneceği düşünülen kişi. Son zamanlarda Melisandre’nin favori Azor Ahai adayı Jon Snow olsa da Daenerys de Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan geldiği ve ejderha kanı taşıdığı için Azor Ahai olabilir. Akgezenleri “lightbringer” yani Işık Getiren isimli kılıçla öldüreceği söylenen bu kişi sabırsızlıkla beklenen bir kahraman.

Sezon Finali 81 Dakika Olacak

George R.R.  Martin’in dizinin senaryo kısmıyla bağını koparmasından sonra David Benioff ve Dan Weiss senaryo akışını eline aldı. Şuan 7. Sezonu yani izlediğimiz bölümleri kitaplaştırma aşamasında olan Martin olmadan diziyi yazan senaryo ekibi 81 dakika sürecek bir bölümle 7. sezonu sonlandıracak.

Game of Thrones müziğinin harika cover versiyonunu dinlemek için tıklayın!

Yardımcı kaynak: www.log.com.tr

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Betuldediki