Sezen Aksu’nun Her Ruh Haline Uygun Şarkı Yapabildiğinin 7 Kanıtı

2 dakikada okuyabilirsiniz


Çıkış yaptığı 70’li yıllardan günümüze kadar Türk popuna yön veren, yazdığı her şarkıyla hem ‘Vay be, bunların hepsini yaşamış mı gerçekten?’ dedirtirken aynı zamanda ‘CİDDEN YALNIZ BU BENİ ANLATIYOR!!’ diye düşündüren Sezen Aksu’nun, bir insanın hayatı boyunca hissedebileceği her duyguyu tasvir edebilen şarkılar yaptığının 7 örneğini sizler için derledik.

1. Eller Günahkar (Masum Değiliz)

Sizin de kendinizi yorgun hissettiğiniz, hiç bir şeyde dikiş tutturamadığınızı düşündüğünüz anlar var, biliyoruz. Kişinin kendine yabancı hissetmesi kadar korkunç ama çok yaşanılan bir şey daha olmasa gerek. Öyleyse, Minik Serçe’nin bu hissinize tercüman olduğu bu klasiğe bırakın kendinizi. E tabii bir de, “İçinizdeki çocuğa sarılın” neticede “masum değiliz, hiç birimiz.”

2. Erkek Güzeli

Sizin şu adam, bir türlü ona körkütük aşık olduğunuzu anlayamadıysa, hafiften ürkmüş, biraz durumu algılayamamış gibiyse Sezen’in buna da atfettiği bir şeyler var tabii ki! Sesi biraz daha açın ki, bilsin sizin “Erkek Güzeli” onu pamuklara sarmalayıp saracağınızı.

3. Vazgeçtim

Peki ya hiç söyleyemeyip, her şeyi içinde yaşayıp, sonra bütün umudunu yitirenlere ne olacak? “Hiç tanımaz tenim ellerini, bilmez yüreğim, bilmez yüreğini” diyor Sezen, sesini, sözünü duymayı bir kenara bırakmış, gelecek herhangi bir ‘Ah’a bile razı olanlara… E, daha da iyi anlatılamazdı bizce.

4. Onu Alma Beni Al

“Kanka saçmalama tabii ki çirkin senden!” repliğinin fon müziği desek yeridir bu şarkı için. Özellikle de bir önceki şarkıyla kıyasladığımızda ‘Vazgeçmedim, şakaydı!’ der gibi bir hali var. Hayır yani, siz de haklısınız, o alacası içinde fesatla hangi günü gün edebilir ki zaten? Boşverin, “Allah bildiği gibi yapsın”

5. Küçüğüm

Arkasında durduğunuz bütün saçmalıklarınızın farkındalığı beklemediğiniz bir anda yüzünüze çarpar ya hani… O farkındalığın getirdiği üşüme hissinin sözlük manası işte bu şarkı. Korkular, gurur, önemli zannedilen anlamsız başarılar, hepsi bir anda tüm gerçekliğiyle önünüze serildiğinde fark edersiniz, daha yolun başında olduğunu. O zaman kafanızın içine çalmaya başlar Küçüğüm’ün naif bir piyano sesiyle başlayan ilk notaları.

6. Kaçın Kurası

 

Bazı neyi istediğinizi bildiğiniz dakikalar var ya? Bu şarkı onlara tercüman. Minik Serçe biliyor öyle yekten soramayacağınızı, sırf siz sesi açın diye şarkının içinde ondan sormuş “Nereden bu kaşın gözün temeli?” diye zaten. Hadi kabul edin, siz de instagram fotoğraflarında gezerken elinizin çarpmasından korka korka “Aman bize nasip olur inşallah!” şeklinde mırıldandınız tabii ki.

7. Ağlamak Güzeldir

Duygusuzluğun güçlülük olarak nitelendirildiği bir dönemde yaşarken, Sezen, bizi modern dünyanın oluşturduğu bu saçma kalıpların arasından çekip çıkartmak için de gerekli güce sahip elbette. Üzerinizde sizi donuk bir ciddiyete iten bir çok sorumluluk varken, “Ağlamak güzeldir, süzülürken yaşlar gözünden sakın utanma” sözlerini duymak gibisi yok.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
ELSa