Semiha Es Kimdir? 6 Maddede Dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri

3 dakikada okuyabilirsiniz


Semiha Es Kimdir? 6 Maddede Dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri

Semiha Es Kimdir? Semiha Es, birçoğumuz bu isimden haberdar değiliz. İnsanların bir kısmı da Semiha Es’i kendisi gibi foto muhabir olan eşi Hikmet Feridun Es’in gölgesinde tanıyor. Bu, ilk kez olan bir şey değil. Bu yalnız Türkiye’de olan bir şey de değil. Dünyanın birçok yerinde birçok kadının başarısı başkaları tarafından bazen kasıtlı olarak bazen de farkında olmadan gölgeleniyor. Semiha Es, ne yazık ki hak ettiği değeri göremeyen değerli insanlarımızdan biri. Şimdi onu tanıma zamanı. İşte ilk kadın savaş fotoğrafçısı , dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri Semiha Es hakkında bilinmesi gerekenler :

1. 50 Yıllık Savaş ve Gezi Fotoğrafçılığı

Semiha Es Kimdir

Semiha Es. 1912 İstanbul doğumludur. 2012 yılında, 100. yaşında yine İstanbul’da vefat etmiştir. Yaklaşık 50 yıl savaş ve gezi fotoğrafçılığı yapmıştır. 

2. Birçok Ülke Gezdi

Semiha Es Kimdir

Semiha Es Kimdir dediğimiz zaman birçok ülkeyi gezmiş olmasının, onun önemli özellikleri arasında olduğunu görürüz. Eşi Hikmet Feridun Es evlenmelerinin ardından onunla birlikte ülke ülke gezmeye başlar. Eşinin yaptığı röportajların birçoğunu o fotoğraflar. 

“Daha Az Yürünmüş Yoldan Gitmeyi Seçmiş 11 Sıra Dışı Kadın” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. “Dünyanın İlk Kadın Savaş Fotoğrafçısı” Unvanı 

Semiha Es Kimdir

Ona “Dünyanın ilk kadın savaş fotoğrafçısı” olma unvanını eşiyle beraber gittiği Kore’de çektiği savaş fotoğrafları kazandırmıştır. Kendisi ve eşi Türkiye’nin Kore’deki gözü ve kulağı olmuştur. Ayrıca Vietnam Savaşı’nda ve Ruanda’daki iç savaşta da savaş foto muhabiri olarak görev yapmıştır. Kendisi böylece Dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri olmuştur.

4. Savaşlara Tanıklık Etti

Semiha Es Kimdir

Semiha Es bir röportajında savaş ortamında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Savaşta yaşadıklarım ve gördüklerim, özelikle insani açıdan çok derinden etkiledi beni. Siyasilerin çıkar çatışmaları arasındaki o savaşta, sivillerin düştüğü durumu ve zulmü görmek çok zor ve acı bir tecrübeydi benim için. Yarım yüzyıl fotoğraf makinesini elimden hiç düşürmedim.”  

“Türkiye’den İlham Veren 10 Kadın Portresi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Kadın Olduğunu Belli Etmemek İçin Asker Kıyafeti Giydi

Semiha Es Kimdir

İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri Semiha Es, savaş fotoğrafçılığının tamamen erkek egemenliğinde olduğu bir dönemde bu alanda var olmayı başarmıştır. Kendisi de birçok röportajında Kore Savaşı esnasında kadın olduğu belli olmasın diye asker kıyafeti giydiğini, ellerini sakladığını anlatıyor. 

6. Eşi Hikmet Feridun Es ile Bir Ömür

Semiha Es Kimdir

Semiha Es, eşi Hikmet Feridun Es 1980’lerin sonuna doğru hastalanınca onun bakımıyla evinde özel olarak ilgilendi. 1992 yılında hem hayatı hem mesleğini paylaştığı eşini kaybeder. Hayatının bundan sonraki 20 yılını İstanbul’daki evlerinde tek başına geçirir. Bir asırlık ömrüne yüzlerce fotoğraf sığdıran, adını tüm dünyaya duyuran Semiha Es 11 Aralık 2012’de hayata gözlerini yumdu. 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke