Seksi mi? İğrenç mi? Siz Karar verin! 10 Farklı Ülkedeki İlginç Güzellik Anlayışları

6 dakikada okuyabilirsiniz


Güzellik algısı bakan kişinin gözündedir. Bu sebeple farklı ülke ve dolayısıyla kültüre göre değişmektedir. Sizler için 10 farklı ülkeden ilginç “güzellik” algılarını derledik. Bazıları “Yok artık dalgamı geçiyor bu kız bizle!” dedirtecek kadar ilginç. Başlayalım.

1.  Japonya – çarpık diş aşkı

Bizde ve çoğu Batı ülkesinde güzel dişin güzel gülüşün anlamı yan yana sıralı inci gibi dişlerdir.

Ama Japonya’da işler biraz değişiyor. Onlar için çekicilik çarpık çurpuk dişler.

Evet ilginç olacağını söylemiştim. Eğer insanlar bu özelliğe sahipse daha sevimli göründüklerine inanılıyor. Ha eğer dişleriniz düzgünse yapacağınız şey ya bir Batı ülkesine taşınmak ya da Japonya’da kalıp diş hekiminizden dişlerinizi yamuklaştırmasını istemek. Komik geliyor ama diş hekimlerine bu yüzden yoğun talep var. Hem erkek hem kadınlar tarafından…

2. Yeni Gine – yara izi, deri kazıma

Biz yara izlerimizi,doğumdan kalan çatlakları falan kapatmaya çalışırken Yeni Gine’de bunlar çekici sayılıyor. Küçük yaşlarda çocuklara yara izleri kazınıyor ve talipleri bekleniyor. Bu yaralar erkeklere genelde ergenliğe kabul döneminde veriliyor. Kadınlar içinse mükemmel güzelliğin bir göstergesi. Ay bir de bu işi abartıp şekik şukul yapanlar var. Dövmenin bir değişiği 😀

Dövme demişken “Görüp Görebileceğiniz En İlginç Dövmeler” isimli yazıma da bu linkten ulaşabilirsiniz.

3. Güney Kore – Sana olan aşkımı yüzümden anla “Kalp şekilli yüz”

Bizdeki sağlık reklamlarını düşünüyorum. En fazla diş hekimi çıkıyor macun öneriyor. Ama Güney Kore’de estetik o kadar yaygın ki her yerde insanları bıçak altına yatmaları için reklamlar karşılıyor. Güney Kore’de kalp şekilli bir yüze sahip olmak güzel olmanın en kilit noktası olarak kabul ediliyor.

Buna sahip olmak için çok karışık operasyonlar geçiriyorlar. Ameliyat içeriği şöyle. “Mideniz kaldırırsa okumaya devam edin!” uyarısını verip devam edeyim. Çenedeki kemiği bir balyoz yardımıyla 3 parçaya kırıyoruz. Sonra ortadakini tutup çıkarıyoruz. Diğer ikisini de daha çıkık bir çene istediğimiz için birleştiriyoruz. Azıcık da törpüleyelim şöyle sivri olsun. Miss oldu valla.

“Doktorcum şöyle yap işte. Sivri bir çene istiyorum. Aynı kalp gibi olsun. Görür görmez aşık olsunlar bana.”

4. Moritanya – Fazla kilo

Ne demiş atalarımız “Yemeğin salçalısı kadının kalçalısı :D”

Kat kat göbek Moritanyalı kadınlar için bir zorunluluk. Eğer Moritanya’da yaşayan bir kadınsanız ve kilolu değilseniz bir erkeği etkilemenizin imkanı yok.

Kızların istenilen boyuta ulaşması için aileleri günde 16 bin kaloriye kadar yiyebilecekleri özel çiftliklere gönderiyorlar. (Normal insanlar için ideal kalori 1 bin siz düşünün 16 bin 😀 )

“Ye kızım ye koca bulamicaz sana valla”

5. İran – Burun ameliyatı olma ya da “mış” gibi yapma

Burun estetiğinin başkenti İran. Operasyonun yüksek fiyatına rağmen insanlar burada düz bir burun uğruna her şeylerini vermeye hazır. Ama bu burada göreceğiniz en ilginç şey değil. Burun ameliyatı olacak paranız yoksa insanlar ameliyat olduğunuzu düşünsün diye burnunuzda sargı ile gezebilirsiniz. Neden olmasın hem ucuz hem acısız.

6. Çin ve Tayland – Bembeyaz soluk bir ten

“Biz bronzluk için servet dökelim. Solaryumlarda cayır cayır yanalım. Hanım ablalar peynir gibi gezsinler bir de güzellik desinler. Yav olur iş değil.”

Asya’nın çoğu bölümünde soluk ten güzelliğin altın kriteri. Beyaz teni elde etmek için renk açıcı yüz kremleri kullanıyorlar.

Güneşten ve olası bronzluktan korumak içinse sahile maskesiz gitmiyorlar.

Türkiye’de yaz sıcağında şemsiyeyle gezen turistler var ya ahan da bunlar.

Üstelik bakın çok ilginç bir bilgi Çinli ve Taylandlı kadınlar Batılıları solaryuma gittikleri için “deli” olarak nitelendiriyor 😀

7. Fula Halkı – Açık alın

Afrika’nın bir kabilesi olan Fula halkında kadınların sahip olması gereken en önemli unsur alınlarının açık, geniş olması. Bu özelliğe sahip olmayan kadınlar yanılsama yaratabilmek için saçlarının ön kısmını kazıtır.

8. Burma – Zürafa boynu

Burma’nın doğusundaki bölgelerden birine “zürafa kadınları ülkesi” deniyor. Kayan halkı kadınları boyunlarına prinç halklar takıyor. Bu sayede oluşan uzun boyunlarının güzel olduğuna inanıyorlar.

9. Mursi halkı – Gerdirilmiş dudaklar

Etiyopya’nın Mursi Bölgesi’ndeki bu gelenek fotoğraflara bakarken bile mide bulandıracak cinsten. Bu maddeyi hazırlarken özellikle fotoğrafları seçerken çok zorlandığımı belirtip detaylara geçiyorum.

Mursi halkının kızları dudaklarını gerginleştirip disk takmayı öğrenir. Disk ne kadar büyük olursa, kızın sosyal statüsü o kadar yüksek olur ve evlilik öncesi ödenen çeyizi o kadar büyük olur.

“Yav diskli neyse de şu fotoğraf!”

Bu sıra dışı geleneğin arkasındaki nedenlerle ilgili iki teori var. Mursi, kötü ruhların bir kişiye ağızdan girebileceğine inanıyor ve disk onları durdurmak için kullanılıyor.

Diğeri ise Mursi kadınlarını köle olarak kullanılmaktan alıkoymak için bunu yapmaya başladı.

“Ee oha ama dediğinizi duyar gibiyim :D”

10. Tacikistan – Bitişik kaş

“Bana bir cımbız verin lütfen!”

Tacikistan’da ise tuhaf ama bitişik kaş seviliyor. Eğer kaşınız çıkmıyorsa da ortası makyaj (siyah kalem) yardımıyla dolduruluyor. İyi aslında kuaför masrafları kısılıyor 😀

Yerel halk, bir araya gelen kaşların kişinin şanslı bir hayat yaşayacağının göstergesi olarak kabul ediyor.

Klişe ile kapatalım bari. Boşverin efenim.

Önemli olan İÇ GÜZELLİK 😛

Kaynak: Brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
Şoke Şoke
18
Şoke