Sanat Eserleri Artık Daha Mutlu Çünkü FaceApp ile Onların Yüzünü Güldürdük

2 dakikada okuyabilirsiniz


Müze ve sergileri gezerken sanat eserlerindeki insanlar gülümseselerdi nasıl gözükürlerdi hiç düşündünüz mü? Amsterdam’daki Rijks Müzesi’ni gezen Olly Gibbs bazı sanat eserlerinin neden bu kadar mutsuz olduğunu sorgulayıp onları daha mutlu bir hale getirmek istemiş.

İnsanların yüzünü daha genç, daha yaşlı veya farklı cinsiyette gösteren bir yüz tanıma yazılımını kullanan Gibbs, FaceApp adlı uygulama sayesinde somurtan portreleri gülümsetmeyi başarmış.

Bu fikrin ortaya çıkışının kız arkadaşıyla çekildikleri bir fotoğrafta yüzünün buruşmasından kaynaklı olduğunu anlatan Gibbs, sevgilisinin buruşmuş yüzünü harika bir gülümsemeye çevirmek için bir uygulama olduğunu söylediğinde ilk kez uygulamayı kullanmış.

Çift daha sonrasında Rijk Müzesi’ni gezerken de aynı gülüşü sergilenen somurtkan suratlı portrelere de ekleme fikrini uygulamaya koymuş.

De Verdieping Trouw gazetesine konuşan Gibbs, onların da buruşmuş suratlı haline benzediğini, böylece kız arkadaşıyla bu yüzleri neşelendirmenin eğlenceli olacağını düşündüklerini söyledi.

Gibbs, müzede zamanlarının olduğunu ve en somurtkan yüzleri bulmak için gezdiklerini belirtti.

Önünde zengin malzeme olan Gibbs, sadece portrelerle kendini kısıtlamayarak heykelleri de neşelendirmek istedi.

Gibbs, gazetedeki açıklamasında bu deneyin insanları müzeleri gezmeye çekmekte daha etkili olabileceğini söyledi.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
47
Komik
Muhteşem Muhteşem
63
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke