Sanal Dünyada Özel Bilgilerinizi Koruyabilmeniz İçin 10 Önemli İpucu

4 dakikada okuyabilirsiniz


Yaşadığımız çağ dolayısıyla artık neredeyse bütün işlemlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Hayatımıza büyük bir kolaylık getiren bu teknolojiyi kullanmak isteyen ‘daha kolaycı’ insanlar olduğunu da unutmamak gerek. Hacklenmekten ve virüslerden korunmanızı sağlayacak bazı önerilerimiz var.

1. Güvenlik yazılımı kullanın.

Eğer bilişim ve internet konusunda çok iddialı değilseniz işi şansa bırakmayın. Bırakın bilgisayarınızı koruma görevini bir yazılım üstlensin. Eğer bu konularda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız güvenlik yazılımına ihtiyaç yok ama dediğimiz gibi hiçbirimiz bir bilgisayar mühendisi değiliz, nereden hangi virüs gelir kestiremeyebiliriz.

2. Firmalar tarafından desteklenen işletim sistemleri kullanın.

Mictosoft’un XP üzerindeki desteğini kaldırmasından sonra bu konu daha çok gündeme geldi. Bu şu demek; firma bilgisayara bulaşan olası virüsleri ve bilgisayarda oluşabilecek açıkları koruma görevini bırakabiliyor. Hiç riske girmeden destekli işletim sistemi kullanmak her açıdan daha mantıklı. İşletim sisteminizin güncel olması da oldukça önemli.

3. Linklere tıklarken iki kere düşünün.

Günümüzde en popüler olan ve “virüs benim bilgisayara uğrayamaz bile” diyen insanlara da bulaşmayı pek bir seven ‘phishing’ isimli bu atak türü mail aracılığıyla sizleri ‘oltaya düşürmeyi’ hedefler. Genelde bankadan gönderilmiş izlenimi verilen bu atak türü farklı şekillerde de karşımıza çıkabilir. O yüzden linke tıklamak yerine sitenin ismini arama çubuğuna kendiniz yazarak erişim sağlayın. Aksi halde kullanıcı adınızla beraber şifreleriniz de başkalarının eline geçebilir.

4. Dosyalarınızı yedekleyin, “crypto locker” kurbanı olmayın.

Bu atak türüyle virüs gönderen taraf, karşıdaki kişinin önemli dosyalarını şifrelemeyi ve bu dosyaları ona para karşılığı satmak ister. Yine linklerle bulaşan bu virüs yüzünden mağdur olmamak için önemli dosyalarınızı yedeklemeyi ihmal etmeyin. Ülkemizde henüz gündemde olmasa bile bu mağduriyeti yaşayan oldukça fazla şirket var.

5. Şifreleriniz zor olsun.

Biliyoruz, belki de onlarca şifreyi hafızamızda tutmak çok zor ancak karşı tarafın hemen tahmin edemeyeceği şifreler seçmelisiniz. Çocuğunuzun doğum tarihi, İstanbul’un fethi, ardışık sayılar gibi klişe ya da hayatınızla direk ilgili şifreler seçmeyin. Hackerlar sizin bilgilerinize, şifrenize ulaşmak için sizinle Facebook’ta arkadaş olmak bile isteyebilir. Kişisel bilgilerinizin artık oldukça ulaşılabilir olduğunu unutmayın.

6. Omuz sörfüne dikkat!

Otobüste yanınızda oturan kişi telefonunuza bakarak birine yazdığınız bir bilgiyi görebilir ve hafızaya atabilir. Metrobüs gibi metrekareye yaklaşık 30 kişinin düştüğü ortamlarda cihazınızla önemli bilgi paylaşımı yapmayın ya da kullanıcı adı ve şifre girişi yapmayın.

7. Kendi cihazınızı kullanın.

Güvenmediğiniz ya da güvenilirliğinin ne durumda olduğunu bilmediğiniz cihazlarla önemli işlemler yapmayın. İşlem yapmak derken kullanıcı olarak giriş bile yapmayın demek istiyoruz. Klavyede yazılan her şeyin kaydediliyor olabilir ve basit bir siteye giriş yapsanız bile oradan elde edilen şifrelerle banka hesabınıza bile ulaşabilirler.

8. İnternette her şeyin kalıcı olduğunu bilin.

İnternette, bulut sisteminde kaydedilen her veri aslında gerçek bir hard diskte saklanır. Bilgileriniz oradan silinmedikçe her zaman birilerinin elindedir. Belli bir donanım içindeki bilgileri silmek için de yüksek ısı gibi bazı yöntemler kullanılmadıkça veriler geri getirilebilir.

9. Hep aynı şifreyi kullanmayın.

Farklı şifreleri akılda tutmak oldukça zor olsa da bir hesabınız ele geçirilse bile diğerini kurtarma şansınız olsun. Facebook hesabınızı hackleyen birisi aynı şifreyle banka hesabınıza da giriş yapabilir. Ya da üye olduğunuz bir forum hacklenebilir ve bütün üyelerin şifreleri ele geçirilebilir. Başka mecralarda da aynı şifreyi kullanıyorsanız sıkıntı büyük.

10. Bilinçli kullanıcı olun.

Bu maddelerin hepsinin temelinde bilinçli kullanıcı olmak var esasen. Paranoyak olmadan bu konunun öneminin farkında olmak gerek. Sağdan soldan çıkan reklamlara rastgele basmamak, güvenilirliği net olmayan dosyaları indirmemek, her gördüğümüz linke tıklamamak bunların başında geliyor. Dikkatli olalım, yeter.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke
Betuldediki