Sakinleri Tarafından Bulunduğu İlin İlçesi Olarak Görülmeyen 10 Karizmatik İlçe

7 dakikada okuyabilirsiniz


Güzel yurdumuzda memleket konusu önemli bir kavramdır. Birbirini tanımayan iki kişi bir araya geldiğinde muhabbeti açan o sihirli soru malumdur: “Nerelisin” demeden sohbete başlanır mı hiç? Rahmetli Barış Abimiz “Hemşerim memleket nire” diye şarkı yazarken bu konuya eğilir. Ya da Kibar Feyzo’da geçen;

– Benimki neden ötekilerden eskik?

– Onlar Sendikalı

– Ben de Harranlıyam

– Git ulan işine!

– “Patron da sendikalı herhal, hemşerisini koriyi” diyaloğu bize neyi anlatır? Hayatımız boyunca onlarca kez karşılaştığımız bu 2 popüler soruya türlü türlü yanıtlar veririz. Kimimiz doğduğumuz şehri söyleriz, Kimimiz anne- babamızın doğduğu yere, memleketim deriz. Bazılarımız da vardır ki; onları öyle il falan kesmez, direkt ilçelerini söylerler. Çünkü o ilçeli olmak aidiyet duygusunun en yoğun halidir, hatta bir karizma meselesidir. Şimdi gelin, sakinleri tarafından statüsü ilden de üstün tutulan 10 ilçeyi hep beraber inceleyelim:

1. Karşıyaka 

Birbirinden güzel ilçelere sahip olan İzmir’in bir ilçesi vardır ki; burası otuz beş buçuğun simgesi, tutkunun ve coşkunun adresi olan Karşıyaka’dır. “Karşıyakalı olmak ayrıcalıktır” sloganının sahibi Karşıyakalılar, kendilerini başkaldırının sembolü olarak görür. “Kaf kaf kaf sin sin sin kaf sin kaf sin kaf” dedikleri ve “kaf kaf çekmek” adını verdikleri sloganlarıyla boyun eğmez, asla pes etmezler. Karşıyaka’da kadına verilen değerin simgesi olarak “Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı” vardır. Metin Oktay, Çolpan İlhan, Engin Altan Düzyatan gibi birçok ünlü de bu güzel ilçeden çıkmıştır.

2. Adalar 

Adalar “Taşı toprağı altın” denilen İstanbul’un incileri gibidir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, bir parça nefes almak isteyen İstanbullular Büyükada ve Heybeliada başta olmak üzere adalara gitmeyi çok sever. Eskiler de “Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık” derken boşuna konuşmamıştır zaten. Ya da sevgilisine “Ada sahillerinde bekliyorum” diyen aşık, haksız değildir kesinlikle. Adalar; denizi, güneşi ve martı sesleriyle huzurun adıdır. Burası İstanbul’un İstanbul’la en alakasız ilçesidir belki de. Ada’da yaşayan bir insan her ne kadar İstanbul sınırlarında da olsa, bir yere gideceği zaman “İstanbul’a gitmek” tabirini kullanır. Adaların bir diğer özelliği de Reşat Nuri Güntekin, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Sait Faik Abasıyanık gibi Türk edebiyatının en önemli isimleriyle özdeşleşmiş olmasıdır.

3. Of 

“Of nereye bağlı?” diye sorulduğunda “Direkt Allah’a bağlı” diyen renkli Karadeniz insanının ilçesinde sıra. Bakmayın ilçe dediğimize, bir Oflu için burası, il falan da değil, direkt kutsal topraktır. “Nerelisin?” sorusunu yönelttiğinizde “Övünmek gibi olmasın, Ofluyum” diyen Oflular ile hemen yakınlarında bulunan Rizeliler arasında bir rekabet de vardır. Trabzon’da olsa da kendisini Trabzonlu olarak tanımlamayan Of insanı, keskin zekâsı ve enteresan özellikleriyle şahsına münhasır bir tarza sahiptir.

4. Keşan 

“Keşanlı Ali Destanı” gibi bir esere konu olmuş, Edirne’nin güzide ilçesi Keşan… “Hoppala paşam Malkara Keşan” gibi deyimlerde de adı geçen Keşan’ın sakinleri -ki ne kadar sakin oldukları tartışılır- dünyanın en eğlenceli ve neşeli insanlarıdır. Onlar Edirneli değil Keşanlıdır. Sokaklarından rakı koktuğu söylenen Keşan için “Dünyanın en büyük meyhanesi” tabiri de kullanılır. Koru Dağları ve Saroz Körfezi gibi doğal güzelliklere sahip olan Keşan, aynı zamanda Satır köftesiyle meşhurdur.

5. Bodrum 

“Aşk Bodrum’da yaşanıyor güzelim” mi desek, yoksa “Bodrum’a da gittik beraber İstanbul’da da yaşadık” sözleriyle mi coşsak, ya da “Duygu biraz duygu” diyerek huzur mu arasak? Nasıl anlatsak, nereden başlasak… Beyaz çatılı evleri, denizi, güneşi ve eğlence dolu akşamlarıyla bir başkadır Bodrum. Yaz geldiğinde turizm cennetine dönüşen Bodrum, M.Ö. 3 bin yılına kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Muğla’nın bir ilçesi olmanın çok daha ötesinde olan Bodrum, tarihin babası olan Herodot’un da doğduğu yerdir. Edebiyatımızın en mavi isimlerinden Halikarnas Balıkçısı Bodrum’da yaşatılır, sanat güneşimiz Zeki Müren’in müzesi yine buradadır. Ve herkes bilir ki; yaz gelmişse tatil için Muğla’ya değil, Bodrum’a gidilir.

6. Akşehir 

Yoğurt mayalanan bir göle sahip olan Akşehir, Nasreddin Hoca gibi bir ismi insanlığa armağan etmiştir. 2007 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından “Dünyanın ortası Akşehir” tescilini alan bu güzel ilçemiz, Konya’nın sınırları içindedir. Buna rağmen Konyalı olmakla Akşehirli olmanın farklı kavramlar olduğu söylenir. Akşehir, Kurtuluş Savaşı yıllarında Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Batı Cephesi Karargahı’nın yerleştiği yerdir. Günümüzde karargâha ait bir müzenin de bulunduğu Akşehir’i Tarık Buğra, “Küçük Ağa” adlı eserinde anlatır. Akşehir’den Ali Kırca, Meltem Cumbul gibi ünlüler de çıkmıştır.

7. Fatsa 

Fatsa’da doğup büyüyen birisinin “Nerelisin?” sorusuna verdiği “Fatsalıyım” cevabına “Fatsa neresi?” derseniz, karşınızdaki kişi muhtemelen o ortamı terk eder. Hekimoğlu türküsünde de Ünye ile birlikte adı geçen 2 ilçeden birisi olan Fatsa’nın insanı, Ordulu değildir çünkü, Fatsalıdır. Sokakları sarı, denizi yeşil, gökyüzü ise beyaz olan bu güzel ilçemizin pidesi, köftesi ve fındık bahçeleri meşhurdur.Burası bir zamanların ünlü programlarından Çarkıfelek’te F harfinin adıdır. İsim-şehir oynarken F harfine geldiğimizde şehir bölümüne yazdığımız yerdir Fatsa. Sıcakkanlı, sempatik ve cana yakın insanların bulunduğu Fatsa’nın en ünlü sanatçısı ise elbette ki Kadir İnanır’dır.

8. İskenderun 

“Bağlı olduğu ilden büyük, Anadolu’daki birçok ilden de büyük, hadi kimse kırılmasın, dünyadaki birkaç ülkeden de büyük, kocaman ilçe irisi” şeklinde yorumların yapıldığı İskenderun… Ülkemizin en deli dolu ilçelerinden biri olan İskenderun, insanları kadar havanın da sıcak olduğu; hatta “Komşu sizde buz kaldı mı?” dedirtecek kadar kavurucu sıcaklara sahip olan bir yerdir. “Hatay’ın İskenderun ilçesinde” diye başlayan haberlerde mutlaka enteresan şeyler görürüz. Künefe gibi bir dünya harikasının meşhur olduğu İskenderun’un halkı yemeyi sever, kebaba ve dönere aşıktır. İskenderun kozmopolit yapısıyla “kültürel bir mozaik” tabirinin tam da merkezinde bulunur.

9. Midyat 

Nüfusu bağlı olduğu Mardin’den büyük olan ve Mehmet Ali Birand’a göre de Madrid’e bağlı olan Midyat, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bir hazine gibidir. Her kültürden bir ize rastlayabileceğiniz bu ilçemizde, eski konaklar, kiliseler ve taş binalar tarihin kokusunu duymanızı sağlar. Ünlü oyuncu Sermiyan Midyat’ın da memleketi olan Midyat’ta dünyanın en eski Süryani Ortodoks manastırı olan Mor Gabriel Manastırı da bulunmaktadır.

10. Erciş 

Sakinleri tarafından “Biz Vanlı değiliz, Ercişliyiz” denilen ve Van Gölü’nün tepesinde bulunan Erciş, Van’ın en büyük ilçesidir. Erciş’in temelleri 2700 yıl önce Urartular tarafından atılmıştır. Ermenilerin önemli yerleşmelerinden birisi olan ilçe, Karakoyunlu Devleti’ne de başkentlik yapmıştır. Doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra esprili insanların da bulunduğu Erciş’ten, 17.yy’ın ilk yarısında yaşamış olan halk ozanı Ercişli Emrah çıkmıştır. Erciş et diyarı bir memlekettir. Burada bir restorana gidip içinde et olmayan bir yemek isterseniz, “Tavuğumuz var, size güzel bir kanat yaptıralım” karşılığını almanız muhtemeldir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
11
Komik
Muhteşem Muhteşem
11
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke